Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Slovenskí výrobcovia majú na kilogram mlieka stratu 0,13 eura

Slovenskí výrobcovia majú na kilogram mlieka stratu 0,13 eura
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nákupné ceny surového kravského mlieka na Slovensku padli v júni 2015 v priemere až na úroveň 0,27 eura/kilogram (kg). „Je to mimochodom úroveň nákupných cien z augusta 2012, teda z obdobia tzv. malej mliečnej krízy,“ uviedla pre TASR riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Margita Štefániková v súvislosti s vývojom na trhu.

„Keďže hovoríme o priemernej cene, máme teda aj podniky, ktoré majú cenu vyššiu, ale bohužiaľ aj podniky, ktoré dostávajú za mlieko len okolo 0,22 eura/kg. Ak zoberieme do úvahy, že priemerné náklady na výrobu mlieka sú asi 0,40 eura na kg, tak slovenskí prvovýrobcovia momentálne majú na každom kilograme mlieka stratu približne 0,13 eura. Pri priemerne veľkom podniku, ktorý vyrába okolo 5 miliónov kilogramov mlieka, predstavuje táto strata až 650.000 eur za rok,“ zdôraznila.

V súčasnosti je podľa nej preto čoraz častejšia otázka, ako je možné, že sa na Slovensko zo zahraničia „tlačí“ lacnejšie mlieko.

„Odpoveď je celkom jednoduchá: Ani európski farmári nevedia vyrobiť mlieko lacnejšie. Náš zväz je členom Európskej asociácie mliečnych farmárov, prostredníctvom ktorého sme zapojení do projektu analýzy výrobných nákladov. Súčasné výsledky ukázali, že ani európski farmári nevedia v priemere vyrobiť mlieko lacnejšie, ako za 0,40 eura za kg. Rozdiel teda nie je v nákladoch, ale v príjmoch,“ zdôraznila šéfka SZPM.

Z aktuálnej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska vyplýva, že pokles priemernej nákupnej ceny mlieka v SR pokračoval aj v júni. Jeho cena sa medzimesačne znížila o 3,2 % na úroveň 27 eur/100 kg surového mlieka. V porovnaní s júnom 2014 sa priemerná cena mlieka oslabila o 19,7 %. Spracovatelia na Slovensku nakúpili od producentov v júni spolu 75.487 ton surového mlieka, čo bolo o 4,2 % menej ako v máji. V medziročnom porovnaní nakúpili v júni 2015 viac o 3,5 % surového mlieka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
11. august 2015 11:30

Je ťažké porovnávať Slovensko s EÚ .Nakoľko nevieme akým spôsobom pomáha daný štát pri odbite mlieka. A samozrejme aj naša kúpi schopnosť obyvateľstva zohráva veľkú úlohu. Ak by ste mali dostatok peňazí v rodinnom rozpočte určite nebudete uvažovať koľko si kúpite mliečnych výrobkov a za akú cenu . No dnes… Celý komentár »

Vico
Vico
11. august 2015 13:15

Bol som svedkom rozhovoru.“Však nech poľnohospodári pridávajú vodu do mlieka a hneď si zlepšia ekonomiku“. Úsmevná nie je tá naivná rada,ale úsmevné a tragické zároveň je to , že pridaním vody by si ekonomiku zhoršili, lebo balená voda je drahšia ako výkupná cena mlieka.Tam sme dospeli…

Maximilian
Maximilian
11. august 2015 21:23

Tento zväz tu má byť od toho, aby tých čo produkujú kg za 40 centov podrobil poriadnej kritiky a následne ich „dal do laty“ a následne by im pomohol vyrokovať výkupnu cenu minimalne o 2 centy vyššie ako doteraz, docieliť aspoň nulovú rentabilitu už len z princípu pre svojich členov.… Celý komentár »

Maximiliánka
Maximiliánka
12. august 2015 13:17

Bolo by dobré, aby Maximilán zverejnil postup dávania „do laty“ tých prvovýrobcov mlieka, ktorý ho vyrábajú za 40 centov. Potom si ho bude môcť dať patentovať a patent vyviezť aj do iných štátov EÚ :). Lebo aj európski farmári majú v priemere takéto náklady. Mimochodom, do plných ekonomických nákladov sa… Celý komentár »

Maximilian
Maximilian
17. august 2015 21:24

Maximiliánka rada provokuje, a tiež vie, že dobrá rada je nad zlato. Len to si treba zaslúžiť. Na vec sa treba pozrieť jednoduchým sedliackym rozumom a potom sa zistí, že žiadna kaša sa neje taká horúca ako sa navarí. Ekonomika výroby mlieka vyjadrená cez analýzy, kalkulácie a účtovné postupy je… Celý komentár »