VÚB
VÚB
Poľnovízia.sk - Internetová televízia portálu poľnoinfo.sk

České poľnohospodárstvo a SPP 2021-2027

Jan Doležal, tajomník Agrárnej komory Českej republiky hovorí o situácii u našich západných susedov, o novinkách v rámci reformy SPP 2021 - 2027, o zastropovaní priamych platieb, ale aj o ďalšom postupe vyjednávania a požiadavkách Agrárnej komory ČR.

  • 23.11.2018
  • 0
Poľnovízia.sk - Internetová televízia portálu poľnoinfo.sk

Vznikla nová organizácia, ktorá má zlučovať farmárov Slovenska

„Najhlavnejšie ciele nášho združenia sú hájiť záujmy všetkých farmárov Slovenska, zabrániť rozpredávaniu slovenskej pôdy cudzincom a zdvihnúť status ľudí, ktorí pracujú v agrosektore na patričnú úroveň - aby neboli vnímaní ako nejakí outsideri“, povedal člen prípravného výboru Spolku farmárov Slovenska Milan Kyseľ.

  • 16.11.2018
  • 4

Úroda pšenice a raže v Ruskej federácii medziročne klesla

Úroda chlebových obilnín (pšenice a raže) v Ruskej federácii dosiahla tento rok 110 miliónov ton. V porovnaní s vlaňajškom klesla o 25 miliónov ton. Na raporte v Kremli to uviedol v pondelok (3.12.) prezidentovi Vladimirovi Putinovi minister poľnohospodárstva Dmitrij Patrušev. Dodal, že aj ich tohtoročná úroda je vyššia, než bol priemer za uplynulých päť rokov.

ČR: Vláda súhlasila so sprísnením hospodárenia na pôde

Štandardy hospodárenia na poľnohospodárskej pôde sa od roku 2020 sprísnia. Vyplýva to z vládneho nariadenia, ktoré dnes schválil český kabinet. Pokiaľ bude podľa materiálu pôda ohrozená eróziou, budú môcť poľnohospodári pestovať jednotlivé plodiny maximálne na 30 hektároch, inak prídu o časť dotácií. Vyplýva to z informácií na vládnych internetových stránkach.

S cukrovou repou pravdepodobne v Oponiciach končia

Na Slovensku pestuje cukrovú repu takmer 200 poľnohospodárov. Zatiaľ k nim patria aj hospodári z Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Oponiciach. Do budúcna však s touto plodinou už viac menej nepočítajú. Dôvodom je sucho aj pokles cien v dôsledku zrušenia kvót.

MPRV SR: Odvod pre obchodné reťazce má do agrosektora vrátiť rovnováhu

Návrh na mimoriadny odvod pre obchodné reťazce vznikol najmä preto, aby odstránil nespravodlivé rozdelenie marže a do agrosektora vrátil rovnováhu. Pre TASR to v stredu uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) v reakcii na Výzvu na podporu poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu na Slovensku z dielne Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ SR) a Združenia miest a obcí Slovenska.

ZSD SR: Situácia na trhu s drevom je kritická

Zväz spracovateľov dreva (ZSD) SR vníma situáciu na trhu s drevom za kritickú, a to kvôli zvyšujúcemu sa podielu tzv. kalamitného dreva nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Značne to vplýva na kvalitu ponúkaných sortimentov a ohrozuje finančnú politiku pri dodávkach dreva a odbyte výrobkov z nich. Konštatovali to zástupcovia ZSD SR na pravidelnom štvrťročnom pracovnom rokovaní s vedením štátneho podniku Lesy SR.

SPP 2020 – veci sa hýbu vpred

V budúcej spoločnej poľnohospodárskej politike si niektoré nastavenia určia členské štáty samé. Do budúceho roka musia vypracovať vlastné strategické plány, ktoré by mali Bruselu odovzdať do konca budúceho roka.

Investície z minulosti zmenili bobrovské polia

Poľnohospodárske družstvo v Bobrove vzniklo v roku 1958. Aj keď je to už šesťdesiat rokov, pozostatky domáceho hospodárenia sú stále prítomné. Možno za to môže hlboko zakorenený vzťah Oravy k pôde, alebo to, že si aj ďalšie generácie Bobrovčanov pamätajú, kde ich starí rodičia gazdovali. Predseda tamojšieho družstva Tomáš Lúchava odhaduje, že ešte aj dnes by sme v domoch najmä starších obyvateľov tejto hornooravskej obce našli do dvadsať kráv.

Podpora agrorezortu nesmie mať negatívny dosah na spotrebiteľa

Opatrenia na podporu domácej produkcie poľnohospodárstva a potravinárstva nesmú mať negatívny dosah na slovenského spotrebiteľa a zamestnancov v celom dodávateľsko-odberateľskom reťazci. Uvádza sa to vo Výzve na podporu poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu na Slovensku, ktorá je reakciou na návrh zaviesť osobitný odvod pre obchodné reťazce.

Zelení v EP nie sú spokojní s odpoveďou o Agroferte

Politická skupina Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA) v Európskom parlamente (EP) v stredu oznámila, že nie je spokojná s odpoveďou Európskej komisie na otázky zaslané kvôli podozreniam z možného konfliktu záujmov českého premiéra Andreja Babiša súvislosti so skupinou Agrofert.

Danko: SNS neustúpi od presadenia osobitného odvodu

Slovenská národná strana neustúpi od presadenia osobitného odvodu pre obchodné reťazce a jej nominanti sa nedajú zastrašiť. Uviedol to v piatok podvečer na brífingu predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko za účasti šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej (SNS). Návrh predmetného zákona smeruje v parlamente do druhého čítania.

Ukrajina si pripomína 85. výročie hladomoru

Ako Deň spomienky na obete hladomoru z rokov 1932-1933 si Ukrajina každý rok v štvrtú novembrovú sobotu pripomína tento pamätný deň. V tomto roku pripadol na 24. novembra a Ukrajinci si túto udalosť pripomenú viacerými podujatiami. Vo vtedajšej Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike (USSR) zomrelo na následky umelo vyvolaného hladu vyše sedem miliónov ľudí. Súčasná Ukrajina hladomor spred 85 rokov označuje slovom genocída.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk?

Výhody

  • Každý deň dostanete elektronickou poštou zoznam článkov, ktoré boli uverejnené v daný deň.
  • Nikdy si nezabudnete prečítať to, čo môže byť pre vaše podnikanie dôležité.
  • Odber noviniek je možné kedykoľvek jedným kliknutím zrušiť.

takmer 1000 čitateľov poľnoinfo.sk dostáva od nás čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.