Aktuálny pohľad na agrosektor

Heineken prestal vyrábať pivo Zlatý Bažant Nealko

Spoločnosť HEINEKEN Slovensko po 20 rokoch prestala variť pivo Zlatý Bažant Nealko. Dvadsať rokov, ako informujú na svojej webstránke, je pomerne dlhá doba, počas ktorej sa vyvíja aj spoločnosť a s tým aj spotrebiteľské návyky a potreby súvisiace so zmenou životného štýlu.

Poľnovízia.sk - Internetová televízia portálu poľnoinfo.sk

Konečne sme sa vrátili na najväčšiu prehliadku potravinárstva

Slovensko sa po jedenástich rokoch vrátilo na veľtrh Grüne Woche v Berlíne. O dôvodoch hovorí Gabriela Matečná, šéfka ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva na rezortnom ministerstve.

  • 19.01.2018
  • 1

Šefčovič: Budúci rozpočet SPP je zmieňovaný veľmi pozitívne

Európska komisia (EK) bude presadzovať viacročný rozpočet EÚ, ktorý by sa mal dostať nad súčasnú hranicu jedného percenta európskeho hrubého domáceho produktu (HDP), doteraz tvrdo presadzovanú Veľkou Britániou. Uviedol to v stredu podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič pred budúcotýždňovým stretnutím šéfov štátov a vlád krajín EÚ, ktorí budú diskutovať o viacročnej finančnej perspektíve EÚ po roku 2020.

Keď dobré vzťahy musí riešiť zákon

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka hovorí o vykosťovaní dodávateľov potravín. Cestu k férovejším a vyváženejším zmluvným vzťahom by malo priniesť sprísnenie zákona o neprimeraných obchodných podmienkach. V súčasnosti sú podľa zástupcov agrorezortu najviac ohrození slovenskí dodávatelia potravín.

Metro dosiahlo vo 4. štvrťroku zisk 232 miliónov eur

Metro, nemecký veľkoobchod s potravinami, vlani v poslednom štvrťroku dosiahol zisk 232 miliónov eur. Prebytok stúpol medziročne takmer o 88 %. Prenikavé zlepšenie zisku súviselo s tým, že v októbri až decembri nemal už zvýšené náklady na svoju reštrukturalizáciu ako v roku 2016. Vedenie koncernu o tom informovalo v utorok.

Vidiecka platforma: Mikropodnikom výzva nepomôže

Výzva pre malých a začínajúcich farmárov je určená najmä mikropodnikom v oblasti agrosektora, ktorí s farmárčením majú skúsenosti a snažia sa presadiť na trhu. Na svoj štart môžu získať 15 tisíc eur. Cieľom je najmä podporiť ich v rozvoji a konkurencieschopnosti. Podľa Vidieckej platformy ide o prvú výzvu zameranú na mikropodniky, ktorá ale ich predstavy nenapĺňa.

Valentín prináša aspoň dočasnú prácu

Dni pred sviatkom zaľúbených, sv. Valentínom, sú v Kolumbii mimoriadne rušným obdobím. Táto krajina je totiž jedným z najväčších exportérov kvetov na svete. Výsledkom je obrovský dopyt po sezónnych zamestnancoch v skleníkoch neďaleko Bogoty.

Nastal čas na slamové

Vinári z Topoľčianok patria k hŕstke tých, ktorí každoročne dorábajú aj slamové víno. S lisovaním začali v týchto dňoch po tom, čo opätovne pozbierali hrozno, ktoré už od októbra schlo na povalách.

Agrorezort víta podporu opozície pre zelenú naftu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR víta záväzok opozičného hnutia Sme rodina, že podporí projekt systémového riešenia na podporu poľnohospodárskej výroby tzv. zelená nafta z dielne agrorezortu. Uviedol to hovorca MPRV SR Vladimír Machalík v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Sme rodina Borisa Kollára a Jaroslava Karahutu.

Potravinári: Reťazce sa zaväzujú k férovým vzťahom

Potravinárska komora Slovenska (PKS) a Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) v piatok v Bratislave podpísali vznik Iniciatívy pre férový obchod aj na Slovensku. Pripojením sa k európskej Supply Chain Initiative sa zaviazali k presadzovaniu zásad správnej obchodnej praxe a transparentnému a korektnému riešeniu všetkých prípadných sporov, ktoré môžu vzniknúť v každom obchodnom vzťahu.

Myši na poliach im zlikvidujú dravce

Viaceré druhy dravých vtákov patria k potravným špecialistom a prirodzeným predátorom myší aj hrabošov na poliach. Využiť sa to rozhodol aj poľnohospodár Milan Horný, ktorý farmárči v okolí Zlatých Moraviec a Čiernych Kľačian. Pšenicu, kukuricu, repku či jačmeň pestuje už od roku 1992.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,25
CBoT Chicago 135,11
KBB Bratislava 141,08
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 153,25
CBoT Chicago 117,24
KBB Bratislava 130,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 356,25

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk?

Výhody

  • Každý deň dostanete elektronickou poštou zoznam článkov, ktoré boli uverejnené v daný deň.
  • Nikdy si nezabudnete prečítať to, čo môže byť pre vaše podnikanie dôležité.
  • Odber noviniek je možné kedykoľvek jedným kliknutím zrušiť.

takmer 1000 čitateľov poľnoinfo.sk dostáva od nás čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.