VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

EK chce väčšiu samostatnosť nášho agrosektora

Kritika neefektívneho využívania európskych zdrojov v slovenskom poľnohospodárstve zaznela z úst diskutérov na podujatí k budúcnosti európskych politík pre rozvoj vidieka. Pohľady na riešenie nepriaznivého stavu v chlebovom odvetví sa v rámci reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky líšia.

Poľnovízia.sk - Internetová televízia portálu poľnoinfo.sk

Plochy jačmeňa klesajú, sladovníci jačmeň dovážajú

Slovenské sladovne pre pokrytie svojej ročnej výrobnej kapacity potrebujú, aby osiate plochy jačmeňa presiahli 150.000 hektárov. Podľa Daniely Rudej z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR bolo k 20. máju tohto roka osiatych 121.000 hektárov plôch jačmeňa, z toho necelých 88.000 hektárov boli plochy jarného jačmeňa a vyše 33.000 hektárov jačmeňa ozimného.

  • 06.12.2017
  • 0
Poľnovízia.sk - Internetová televízia portálu poľnoinfo.sk

Matečná: Slovenskí vinári majú šancu sa presadiť aj vo Francúzsku

Slovensko je malá krajina, ale s veľkými vínami. Uviedla to vo štvrtok (30.11.) vo francúzskom Bordeaux podpredsedníčka vlády a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná pri uvádzaní slovenských vín do galérie tunajšieho Múzea svetových vín.

  • 05.12.2017
  • 0

Stráca predseda vlády pamäť?

V závere mája minulého roka sa zdalo, že pohľad na agrosektor sa mení. Situácia v oblasti výroby mlieka bola vážna a predseda vlády Róbert Fico pre TASR uviedol: "zastávam jednoznačne názor, že radšej dať na mlieko ako na zbrane."

Hlavnou témou budúcnosti sú peniaze

Téma Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 naberá na intenzite. Pre mnohých poľnohospodárov znamená nádej na spravodlivejšie financovanie podvýživeného chlebového odvetvia, iní pozerajú na jej prípravu s nedôverou a všímajú si najmä riziká, ktoré môžu domácu produkciu potravín ohroziť.

Na ministerstve vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky

Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky (IPP), ktorý bude analytickým útvarom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Jeho poslaním bude zlepšovať rozhodovanie ministerstva prostredníctvom analýz, dát a dôkazov. Informoval o tom v utorok šéfka rezortu Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Chcú obnovovať hodnoty, ktoré boli vybudované

Spoločnosť Greenpon Poniky v spolupráci s holandskou spoločnosťou S-S Engenering patrí k popredným výrobcom drenážnych čističov v Európe. Väčšina ročnej produkcie putuje k poľnohospodárom do západnej Európy, ale aj do Českej republiky, Maďarska a Poľska. Spokojným zákazníkom boli dodané stovky kusov zariadení.

Matečná: Podpora lokálnych výrobcov je prospešná pre všetkých

Vyše 60 výrobkov výhradne z produkcie slovenských regionálnych výrobcov obohatí ponuku obchodného reťazca BILLA. V pondelok totiž ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná spoločne s generálnym riaditeľom reťazca na Slovensku Dariuszom Batorim spustili v Bratislave spoločný projekt BILLA regionálni výrobcovia.

Farmári sa pripravujú na novú spoločnú politiku EÚ

Spravodlivejšie rozdeľovanie dotácií a rovnosť podmienok podnikania očakávajú slovenskí poľnohospodári a potravinári od novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), na ktorej pracuje Európska únia (EÚ) a jej členské štáty. Podľa odborníkov z agorezortu, ktorí sa v piatok zišli na pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre, treba aktívne ovplyvňovať, ako sa bude balík určený na poľnohospodárstvo rozdeľovať a na aké ciele bude slúžiť.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 156,00
CBoT Chicago 122,66
KBB Bratislava 136,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 114
KBB Bratislava 131,83
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 364,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk?

Výhody

  • Každý deň dostanete elektronickou poštou zoznam článkov, ktoré boli uverejnené v daný deň.
  • Nikdy si nezabudnete prečítať to, čo môže byť pre vaše podnikanie dôležité.
  • Odber noviniek je možné kedykoľvek jedným kliknutím zrušiť.

takmer 1000 čitateľov poľnoinfo.sk dostáva od nás čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.