VÚB
VÚB

V Poprade neprikrášľujú, ani nedramatizujú

Vymlátiť jarný jačmeň tak, aby ho neznehodnotila búrka, sa v popradskej spoločnosti Zemedar podarilo v poslednej chvíli. Už v stredu, keď zakosili do prvých hektárov bola známa predpoveď na sobotu, keď mali oblasť severného Slovenska zasiahnuť prívalové dažde. Meteorológovia sa nemýlili. Na polia, ktoré obhospodaruje Ján Regec padlo 37-milimetrov zrážok a ak by len niekoľko hodín predtým nepokosil poslednú parcelu, pohľad tohto poľnohospodára na aktuálnu žatvu by bol iný. Dnes je spokojný. S úrodami aj s cenami.

SAMO: Zákon môže mať negatívny dosah na zamestnanosť

Navrhovaný zákon o špeciálnom odvode, ktorý poslanci SNS predložili bez akýchkoľvek odborných a dôsledkových analýz, môže mať negatívny dosah na zamestnanosť a na mzdy v obchode. Môže tiež znamenať zníženie investícií do rozvoja a podpory dodávateľov v regiónoch. Pre TASR to v piatok v reakcii na navrhovanú legislatívu uviedla Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO).

Macho: Zalobovať musíme aj kľukatými cestami

Diskusia o pripravovanej Spoločnej poľnohospodárskej politike neutícha ani na pôde Európskeho parlamentu. Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho sa 9. októbra ako zástupca Konzorcia s Českou republikou zúčastnil verejného vypočutia vo Výbore Európskeho parlamentu pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. Predstavený materiál bol vôbec prvým oficiálnym zverejnením toho, ako Európsky parlament vníma budúcu SPP.

Spokojnosť s návrhom štátneho rozpočtu

Rezort pôdohospodárstva by mal v budúcom roku hospodáriť so sumou 1,19 miliardy eur. Ako aj po iné roky, väčšiu časť tohto balíka, 949 miliónov eur, by mali tvoriť prostriedky z eurofondov. Samotné prostriedky rozpočtovej kapitoly by mali dosiahnuť 244 miliónov eur. Oproti minulým rokom by v roku 2019 malo dôjsť k výraznejšiemu navýšeniu štátnej pomoci. Po jej zvýšení volajú poľnohospodári už roky.

Rozbehnú sa pozemkové úpravy?

Na Slovensku máme viac ako 3500 katastrálnych území, ktoré vlastní asi 4,4 milióna vlastníkov. Na jednu parcelu tak pripadá v priemere 12 vlastníkov, na jedného vlastníka zas účasť v 23 rôznych parcelách. Rozdrobenosť pozemkov sme zdedili ešte z uhorského práva. Hoci legislatívu na ich úpravy máme prijatú už 27 rokov, reálne pozemkové úpravy prebehli dosiaľ len na 12 percentách všetkej pôdy.

Menej dobytka pre sucho

Tohtoročné sucho postihlo celú Európu, vrátane Slovenska. Na rozdiel od vlaňajška je však poľnohospodárov zasiahnutých nedostatkom dažďa zrejme menej. Vlani postihlo sucho najmä roľníkov v oblasti Trnavy, Bratislavy a Žitného ostrova. V tomto roku sa hlasy zasiahnuté suchom ozývajú najmä z východu krajiny. Patrí medzi nich aj Ján Petro z PD Vinohrady Choňkovce v okrese Sobrance. Venuje sa rastlinnej aj živočíšnej výrobe – sucho vraj postihlo obe oblasti.

Uspieť v cukrovej repe je stále ťažšie. Aj v Kukučínove

Od cieľa našej cesty - Kukučínova, nás delí už len jedna obec. Ešte predtým, ako sa do nej dostaneme, prechádzame okolo mäsokombinátu, ktorý v minulosti poskytoval prácu viac ako 500-zamestnancom a zabezpečoval odbyt ošípaných zo širokého okolia. Sme v Zbrojníkoch a tamojší spracovateľ už roky nefunguje.

Janka Holéciová je medzi najlepšími slovenskými hovorcami

Najlepším hovorcom v kategórii štátna správa a štátny sektor sa v roku 2018 stal Roman Krpelan, ktorý je riaditeľom komunikačného oddelenia Kancelárie prezidenta SR. V kategórií privátny a komerčný sektor zvíťazil PR a tlačový hovorca spoločnosti Lidl Tomáš Bezák a v kategórií samospráva a neziskový sektor triumfovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová. Najlepších víťazov vyhlásili v piatok večer v Bratislave.

Agrorezort má naplánovaný rozpočet v sume 1,19 mld. eur

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR by malo v roku 2019 hospodáriť so sumou 1,19 miliardy eur. V tom predstavujú rozpočtové prostriedky kapitoly 244 miliónov a výdavky EÚ a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu sú naplánované vo výške 949 miliónov eur. Vyplýva to zo zverejneného návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk?

Výhody

  • Každý deň dostanete elektronickou poštou zoznam článkov, ktoré boli uverejnené v daný deň.
  • Nikdy si nezabudnete prečítať to, čo môže byť pre vaše podnikanie dôležité.
  • Odber noviniek je možné kedykoľvek jedným kliknutím zrušiť.

takmer 1000 čitateľov poľnoinfo.sk dostáva od nás čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.