VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Za novelu o nájme hlasovalo 123 poslancov

Za novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorú dnes schválil parlament, hlasovalo 123 poslancov. Uviedli to dnes na brífingu poslanci Národnej rady (NR) SR za Slovenskú národnú stranu (SNS) Eva Antošová, Jaroslav Paška a Tibor Bernaťák.

Poľnovízia.sk - Internetová televízia portálu poľnoinfo.sk

Za 65-rokov vychovala osemdesiat tisíc absolventov

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre oslavuje 65. rokov. Na vyvrcholení osláv privítal rektor Peter Bielik ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú a predsedu vlády Roberta Fica. Obaja hovorili o výzvach, ktoré náš agrosektor čakajú. „Musíme roztočiť kolesá slovenského poľnohospodárstva,“ uviedol vo svojom príhovore Robert Fico.

  • 15.10.2017
  • 5
Poľnovízia.sk - Internetová televízia portálu poľnoinfo.sk

Budú na rizikový fond zdroje?

Dlhé obdobia bez zrážok sa čoraz častejšie podpisujú pod žatevné výsledky. Počas Agrokomplexu sa uskutočnila diskusia, ktorej cieľom bolo hovoriť o rizikách a príprave fondu, ktorý má eliminovať dôsledky extrémov počasia.

  • 10.09.2017
  • 1

Návrh rozpočtu pre pôdohospodárstvo je 1,1 miliardy eur

Kapitola Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR má na rok 2018 rozpočtované zdroje vo výške 1,10 miliardy eur, v tom rozpočtové prostriedky kapitoly predstavujú sumu 85,4 milióna eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorý dnes zverejnilo ministerstvo financií.

Za európske prostriedky sme toho mohli dokázať viac

Záleží mi na tom, aby sa poľnohospodársky sektor na Slovensku dobre rozvíjal. Aby využíval možnosti, ktoré mu ponúka Európska únia a aby sme mali na Slovensku dostatok zdravých, kvalitných a bezpečných potravín. Začal rozhovor o budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie (SPP EÚ) Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Dvojaká kvalita je problémom už tretiny krajín EÚ

Dvojaká kvalita tovarov, najmä potravín, je problémom už tretiny krajín EÚ. Uviedla to dnes na brífingu v Bratislave šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS), po rokovaní pracovnej skupiny pre dvojakú kvalitu potravín z deviatich krajín EÚ (V4+5), za účasti generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu MPRV Milana Lapšanského a ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozefa Bíreša.

Pekárom sa môžu zvýšiť osobné náklady o 18 miliónov

Slovenský pekárenský priemysel sa dlhodobo nachádza v červených číslach a vládnou koalíciou pripravované legislatívne návrhy v oblasti Zákonníka práce zásadne ovplyvnia ďalšie fungovanie slovenských pekární. Rada pekárov SR, ktorá združuje organizácie Úniu priemyselných pekárov (ÚPP) SR, Cechy pekárov a cukrárov západného a východného Slovenska a Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov, hovorí o likvidačných dôsledkoch.

Vďaka úcte k tradíciám sú v Liptovskom Ondreji moderní

Keď Ján Paciga ako čerstvo vyštudovaný zootechnik nastúpil na poľnohospodárske družstvo v Liptovskom Ondreji, produkciu mlieka zabezpečovalo 1 700 dojníc pinzgauského plemena. Písala sa polovica sedemdesiatych rokov a od Ilavy po Svidník, s južným ohraničením mesta Zvolen, boli v chovoch zastúpené najmä tieto višňovočervené stáda hovädzieho dobytka.

Dokument Sedliacky rozum uvedie festival Jeden svet

Dokument Zuzany Piussi a Víta Janečka Sedliacky rozum uvidia aj diváci na Slovensku. Film "o obrábaní pôdy, sedliakoch i najväčšom sedliakovi všetkých čias v kontexte systémov českej krajiny, vidieku i štátu" bude mať slovenskú premiéru v Bratislave na festivale Jeden svet.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 161,25
CBoT Chicago 132,45
KBB Bratislava 141,50
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 145,25
CBoT Chicago 114,77
KBB Bratislava 124,25
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 366,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk?

Výhody

  • Každý deň dostanete elektronickou poštou zoznam článkov, ktoré boli uverejnené v daný deň.
  • Nikdy si nezabudnete prečítať to, čo môže byť pre vaše podnikanie dôležité.
  • Odber noviniek je možné kedykoľvek jedným kliknutím zrušiť.

takmer 1000 čitateľov poľnoinfo.sk dostáva od nás čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.