VÚB
VÚB

Biopotravinou roka 2010 sa stali Sušené jablká Biomila

Biopotravinou roka 2010 sa stali sušené jablká Biomila. Druhé miesto v hlasovaní získali Biohope sušienky polomáčané v čokoláde a prvú trojicu najobľúbenejších biopotravín uzatvára Tatranské horské biomlieko polotučné. TASR o tom dnes informovala Klaudia Medalová z Centra environmentálnych aktivít.

Biopotravinou roka 2010 sa stali Sušené jablká Biomila

Dodala, že hlasujúcich, ktorí rozhodovali o biopotravine roka na webe či formou hlasovacích lístkov v obchodoch so zdravou výživou, naopak, veľmi nezaujal Senický Bio Eidam. Vysvetľuje si to tým, že sa ešte nedá kúpiť, a tak ho ľudia dobre nepoznajú.

"Ľudia hlasujú za to, čo poznajú," poznamenala. Pri ochutnávkach im však tento výrobok vraj veľmi chutí.

"Výrobca víťaznej biopotraviny získava možnosť umiestniť logo Biopotravina roka 2010 na obale výrobku a šancu zviditeľniť ju ako najobľúbenejšiu medzi spotrebiteľmi v tomto roku. Ide teda o prestížne ocenenie, ktoré zvyšuje atraktivitu výrobku na trhu," povedal riaditeľ Centra environmentálnych aktivít Richard Medal.

Medalová spresnila, že tento rok ide už o šiesty ročník súťaže, do ktorej sa mohli zapojiť všetci výrobcovia biopotravín na Slovensku.

"Od nich záviselo, koľko a či vôbec nejaké svoje výrobky nominujú. Napokon šesť výrobcov nominovalo osem biopotravín a tie od 1. júla súťažili," doplnila.

Prvé slovenské biopotraviny sa začali vyrábať v roku 2001, len pomaly si však nachádzali svoje miesto na pultoch obchodíkov so zdravou výživou či v špecializovaných bioobchodoch. Aj preto sa v roku 2005 centrum rozhodlo organizovať spotrebiteľské hlasovanie o najobľúbenejšiu slovenskú biopotravinu s cieľom zviditeľniť v radoch širokej spotrebiteľskej verejnosti tieto slovenské potraviny.

Biopotravina je špeciálny druh potravín, a preto musí okrem bežných požiadaviek spĺňať aj náročné špeciálne požiadavky systému ekologickej poľnohospodárskej výroby. Biopotraviny, ich zložky, ako aj celý výrobný proces podlieha registrácii a pravidelnej kontrole.

Podľa Medalovej o ne javia záujem najmä mamičky, ktoré chcú pre svoje deti čo najčistejšie potraviny.

"A potom tiež alergici alebo ľudia, ktorí si chcú dopriať skutočne výrazné chuťové zážitky. O biopotravinách je totiž známe, že majú výraznejšiu chuť," doplnila.

Hlasovanie spotrebiteľov o najobľúbenejšiu biopotravinu sa koná od roku 2005.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ