VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Ján Huba hľadí na rok 2016 cez pozitíva

Denne, alebo aspoň niekoľko ráz do týždňa aktualizovať portál zameraný na poľnohospodárstvo, nie je až tak zložité. Ťažšie obdobie prichádza v období Vianoc, keď sa v rezorte nič podstatné nedeje. Čitatelia očakávajú, že ak si aj medzi sviatkami kliknú na svoj web, získajú aktuálne informácie, na ktoré boli zvyknutí v predchádzajúcich mesiacoch - rokoch.

Pár dni pred Vianocami som preto oslovil pár priateľov, aby mi s aktualizáciou portálu poľnoinfo.sk pomohli. Všetci dostali rovnakú otázku, ako hodnotia rok 2016 a čo očakávajú v oblasti v ktorej pôsobia v nasledujúcich mesiacoch. Myšlienky Margity Štefánikovej, Milana Semančíka, alebo Rastislava Slocíka ste si na webe už mohli prečítať.

Oslovil som aj môjho menovca Jána Hubu. Roky vydáva populárne mesačníky Slovenský chov a Agromagazín, pracuje v Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre, vdýchol život dovtedy pomaly umierajúcemu podujatiu Agrofilm a ešte stíha venovať svoju pozornosť na naše stredné odborné agrárne školstvo.

Aj keď sme pred rokmi na istej recepcii spolu hovorili dlhší čas večera a organizátorom podujatia pomohli so spotrebou suchého červeného vína, nenašli sme spoločných predkov. Asi je skutočne len náhoda, že obaja sme si našli v odvetví viacero aktivít, ktoré spája jedno. Majú za cieľ informačne obohatiť tých, ktorí vykonávajú najdôležitejšiu prácu na svete - dorábanie chleba.

V takomto širokom pohľade na rezort mi na moju otázku odpísal aj Ján Huba.

"Keďže prevládli negatívne prekvapenia, zameriam sa len na pozitívne. Prvým je, že sa v našom odvetví pomaly učíme spájať. Návrh novelizácie ústavy k téme pôda spojil SPPK, Agrárnu komoru, Vidiecku platformu i viaceré združenia agropodnikateľov, malých farmárov a vlastníkov pôdy.

Príklady ďalšie: Po prvýkrát som sa osobne zúčastnil prestížneho podujatia Top Agro. S Jurajom Hubom sme spolu diskutovali v priamom prenose televízie TA3 z Agrokomplexu, kde sme náš rezort prezentovali v pozitívnom svetle. Mám akýsi vnútorný pocit, že sa kreuje nové podhubie, z ktorého môže vyrásť niečo pozitívne.

Ako iniciátora témy Mladí v agrobiznise spred 7 rokov ma osobitne teší, že do projektu podpory mladých v rámci výzvy PRV sa prihlásilo viac ako 2-tisíc uchádzačov. Téma mladí sa stala výzvou i pre združenie AGRION a ďalšie subjekty. Obľúbili si ju naše odborné médiá i masmédiá.

A Slováci začínajú túžiť po kvalitných potravinách z rodnej hrudy. Spájanie síl, pritiahnutie mladých medzi nás a očarenie konzumenta domácou bezpečnou, kvalitnou, jedinečnou a chutnou produkciou. To by mali byť témy roka 2017.

Veľmi milá by bola príležitosť o rok skonštatovať, že vzrástol apetít po poznatkoch a inováciách z domáceho výskumu a „bažení“ po odborných informáciách všeobecne."

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 158,25
CBoT Chicago 133,19
KBB Bratislava 138,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 115,91
KBB Bratislava 133,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 375,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ