VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Súťaž o Najkrajší chotár 2017 + prihláška

Často sa o Slovensku hovorí ako o prekrásnej krajine. Starostlivosť o ňu dostali do vienka najmä poľnohospodári. Ako sa o ňu starajú? Ako narábajú s pôdou, ktorú užívajú? Podľa toho, ako vyzerajú polia, zväčša usudzujú jej vlastníci o vzťahu poľnohospodárov k podnikaniu na pôde.

Súťaž o Najkrajší chotár 2017 + prihláška

Podľa toho ako vyzerajú maštale a hospodárske dvory, či majú zvieratá pohodu a polia dostali to, o čo žiadali možno posudzovať či ide o dobrého gazdu. Ale, je to naozaj tak? Odpovede na tieto a ďalšie otázky bude hľadať odborná komisia súťaže o Najkrajší chotár 2017 pod gestorstvom Klubu poľnohospodárskych novinárov v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka aj Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Cieľom súťaže je upevniť multifunkčnú úlohu slovenského poľnohospodárstva a prispieť k tvorbe a ochrane životného prostredia na vidieku, pri udržaní intenzity poľnohospodárskej výroby a uplatňovaní politiky rozvoja vidieka.

Do súťaže sa môžu zapojiť všetky fyzické a právnické osoby podnikajúce v poľnohospodárskej prvovýrobe na území Slovenskej republiky. Prihlásené chotáre bude hodnotiť odborná komisia v mesiacoch jún - júl 2017.

Súťaž je rozdelená do dvoch kategórií podľa výmery: farmy do 500 ha a farmy nad 500 ha. Návšteva hospodárskych dvorov, maštalí, polí, lúk aj pasienkov počas uplynulých rokov odkryla, na čo sú naši gazdovia hrdí. Ale aj  to, čo by chceli do budúcich rokov zmeniť. Ukazuje sa, že hospodárske dvory už dávno nesúvisia len s rozvojom poľnohospodárskej prvovýroby, ale prekypujú aj aktivitami, ktoré sú nevyhnutné pre zabezpečenie zamestnanosti aj zatraktívnení vidieka. Spracovanie mliečnych výrobkov, bitúnky mladých býčkov, ktorých kvalitu môže ochutnať aj slovenský spotrebiteľ, bioplynová stanica, ktorá využíva maštaľný hnoj, vlastné predajne, reštaurácie, alebo atraktívne penzióny, ktoré prevádzkuje poľnohospodárska firma... Ba aj to, ako sa poľnohospodárska firma otvára pred širokou verejnosťou, čím sa dostáva bližšie k spotrebiteľom, ktorí pomaly ale iste začínajú vnímať slovenské poľnohospodárstvo ako potrebnú a užitočnú súčasť národného hospodárstva.

Veľkú pozornosť venujú členovia komisie výrobným, prevádzkovým a skladovacím priestorom. Ich čistote, usporiadaniu, ale napríklad aj takej drobnosti, akou sú udržiavané trávnaté plochy v areáloch.

A tak sa nebojte ukázať, na čo ste právom hrdí! Ukázať, že vaša poľnohospodárska firma sa za chotár, v ktorom pôsobí, hanbiť nemusí.

Prví traja v každej kategórii dostanú ocenenie na gala večere Top agro v druhej polovici októbra 2017 a víťazi aj vecnú cenu.

Kontaktná osoba súťaže:
Soňa Ludvighová
podpredsedníčka Klubu poľnohospodárskych novinárov
sona.ludvighova@gmail.com
0911 633 944

Klub poľnohospodárskych novinárov, J. Poničana 11, 841 08 Bratislava

Zdieľaj článok na Facebook
  • Soňa Ludvighová - podpredsedníčka KPN
  • Soňa Ludvighová - V roku 2016 zvíťazila v kategórii malých fariem Anna Beníková – SHR z Papradna.
  • 19.05.2017
  • z domova , Zaujímavosti
  • 1 komentár
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Radšej keby pravdivo napisali o mizerii slovenského poľnohospodarstva a o totalne neschopných amateroch čo sa tomu venuju, ako dookola pisať o tých istých akože uspešných / 19.04.2017

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 158,25
CBoT Chicago 133,19
KBB Bratislava 138,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 115,91
KBB Bratislava 133,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 375,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ