VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Najhoršie obdobie sme spoločne prečkali

Viacerým slovenským poľnohospodárskym subjektom sa zhoršil cash flow z dôvodu spomalenia vyplácania priamych platieb. Na tento stav zareagovala aj VÚB banka.

Najhoršie obdobie sme spoločne prečkali

"V septembri 2016 sme mali načerpané priame platby do výšky 100 percent a následne sme začali načerpávať platby za rok 2017 do výšky 50-percent budúcoročných platieb. Keď v závere roka došlo k spomaleniu vyplácania priamych platieb, cítili sme zo strany klientov zvýšený dopyt o navýšenie prevádzkových limitov. Tým, ktorí potrebovali našu pomoc sme umožnili načerpať priame platby roku 2017 až do výšky 75-percent," informuje Martin Hubinský, segment manažér pre poľnohospodárstvo vo VÚB banke.

Ako ďalej hovorí, k tomuto kroku pristúpili z dôvodu navýšenia likvidity klientov.

"Obávali sme sa, že by mohlo dochádzať postupnému znižovaniu bonity z dôvodu, že by nemali uhradené svoje záväzky. Možno by sa dostávali do omeškania v platbách prednostným veriteľom ako sú daňový úrad, sociálna poisťovňa, alebo by neplatili nejaké lízingové splátky. My sme sa krokom dočasného navýšenia financovania snažili o to, aby sme situáciu stabilizovali a predišli tomu, že sa začne bonita poľnohospodárskych subjektov znižovať," hovorí Martin Hubinský.

Situácia bola najkomplikovanejšia u prvovýrobcov mlieka, ktorých v minulom roku postihol výrazný prepad cien.

"Aktuálne sa pomery v poľnohospodárskych podnikoch so živočíšnou výrobou zlepšujú. Som rád, že toto nepriaznivé obdobie sme spoločne prečkali," povedal Martin Hubinský.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Čo tak napísať článok v akom časovom termíne majú vyplatenú podporu v ostatných štátoch EÚ a akú podporu dostávajú od štátu. jm / 18.05.2017

je polka mája 2017, z PPA som nevidel zatiaľ ani cent. Hospodárstvo financujem z iných aktivít, aby sme sa udržali nad hladinou.... Toto je už druhý rok po sebe. Čistá katastrofa. Hlavne, že kontroly skončili 30.4.2017, presne dva týždne bol kľud a od včera začala ďalšia buzerácia už na rok 2017.... Dobre sa nám žije, čo je len pravda Pišta / 19.05.2017

A ja som dúfal, že raz budú zrušené, ale to môžem asi iba snívať...pre podniky, ktoré finalizujú výrobu a vyrábajú potraviny je táto podpora skôr symbolická. A či ju dostanú alebo nie je jedno, kedže ich výška je tiež symbolická, rádovo na desiatom mieste za desatinnou čiarkou v pomere k príjmom z činnosti. Zrušením tejto "regulácie" by došlo k zmene, k tvorbe jedla, čo by malo význam pre občana, spotrebiteľa, ktorý má síce penazí dosť, ale pri kúpe potravín sú mu zbytočné. Ušetrené peniaze by následne mohol ukradnúť z rozpočtu niekto iný v inom rezorte, porozmýšlajte vo vláde, kde treba súrnejšie na Bugatti, zakial sa dá :-)))...lebo ktovie čo bude už čoskoro. top farmár / 19.05.2017

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 158,25
CBoT Chicago 133,19
KBB Bratislava 138,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 115,91
KBB Bratislava 133,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 375,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ