VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Obchodné firmy hospodárili efektívnejšie ako družstvá

Obchodné spoločnosti v agrosektore SR hospodárili vlani efektívnejšie a dosiahli mierne nižšiu nákladovosť výnosov (96,4 %) ako poľnohospodárske družstvá (98,5 %). Vyplýva to z tzv. zelenej správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR za minulý rok.

Obchodné firmy hospodárili efektívnejšie ako družstvá

"Na rozdiel od predchádzajúcich rokov dosiahli aj vyššiu úroveň pridanej hodnoty, ale podiel pridanej hodnoty na výrobe bol vyšší v poľnohospodárskych družstvách (25,8 %) ako v obchodných spoločnostiach (22,3 %)," upozornil v správe agrorezort.

Pretrvávajúce diferencie v efektívnosti hospodárenia v rozdielnych právnych formách sú podľa MPRV dôsledkom štruktúry výroby s preferenciou rastlinnej výroby pred živočíšnou a vyššej úspornosti nákladových faktorov, najmä pracovných nákladov.

"Vyššiu nákladovosť výnosov v poľnohospodárskych družstvách ovplyvnila vyššia zamestnanosť v prepočte na 100 hektárov (ha) poľnohospodárskej pôdy (p. p.) (2,4 osoby) ako v obchodných spoločnostiach (2 osoby), čo sa odrazilo vo vyšších pracovných nákladoch, ako aj vyššom podiele mzdových nákladov na celkových nákladoch v poľnohospodárskych družstvách (17,5 %) ako v obchodných spoločnostiach (9,6 %)," poznamenalo ministerstvo pôdohospodárstva.

Poľnohospodárske družstvá sa podľa MPRV v ostatných rokoch vnútorne premieňajú na kapitálové spoločnosti s majoritným majetkovým podielom len niekoľkých členov a ako vo väčšine obchodných spoločností redukujú pracovne náročnejšie odvetvia výroby a zamestnanosť.

"Vyššia efektívnosť hospodárenia v obchodných spoločnostiach môže byť odrazom nielen úspor z rozsahu výroby s nižším podielom najmä živočíšnej výroby, úspor pracovných nákladov, ale aj 10,4-krát vyšších tržieb z predaja tovaru ako v poľnohospodárskych družstvách," zdôraznil agrorezort.

Vyššia úroveň výroby na hektár bola podľa správy MPRV v obchodných spoločnostiach ako v poľnohospodárskych družstvách a je odrazom aj vyššej intenzifikácie výroby, čo bolo podmienené aj dominantnejšou rastlinnou výrobou.
Úroveň zadlženosti majetku bola podľa správy vyššia v obchodných spoločnostiach ako v poľnohospodárskych družstvách, čo je dôkazom vyššej ekonomickej bonity obchodných spoločností voči komerčným bankám z hľadiska cash-flow, a tým splácania najmä dlhodobých úverov.

"Pretrvávajúce diferencie vo výsledkoch hospodárenia medzi poľnohospodárskymi družstvami a obchodnými spoločnosťami sú spôsobené aj doznievajúcimi vplyvmi vzniku obchodných spoločností, ktoré väčšinou vznikli z bonitných častí majetku poľnohospodárskych družstiev, bez prevzatia adekvátnych záväzkov voči bankám a obchodným partnerom, ako aj bez vyrovnania podielov, čo predurčilo nižšiu nákladovosť výroby obchodných spoločností," dodalo MPRV.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 158,25
CBoT Chicago 133,19
KBB Bratislava 138,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 115,91
KBB Bratislava 133,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 375,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ