VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Úroda obilnín v Česku bude medziročne nižšia

Úroda obilnín v Česku dosiahne tento rok podľa expertov 6,71 milióna ton. Medziročne bude nižšia o 13,2 %. V piatok (11.8.) o tom informoval Český štatistickú úrad (ČŠÚ).

Úroda obilnín v Česku bude medziročne nižšia

 Údaj vyplýva z odhadu stavu porastov obilnín 15. júla. Predchádzajú odhad bol optimistickejší. Úroda mala byť nižšia o 10,1 %. Minuloročná žatva však patrila medzi nadpriemerné.

Zber repky klesne medziročne o 11,8 % na 1,2 milióna ton. Aj v tomto prípade vyznel predchádzajúci odhad lepšie než najnovší. Pokles sa odhadoval na 7,7 %.

Hektárové úrody obilnín sa vplyvom viacerých faktorov znížili o 13,1 %. Boli vysiate približne na rovnakej ploche ako vlani.

Očakávaná úroda základných druhov obilnín bude nižšia než jej priemer za posledných päť i desať rokov o 6,5 %, respektíve 4,2 %.

Sucho sa najsilnejšie prejaví na výsledkoch poľnohospodárov na južnej Morave. Ich úroda obilnín bude medziročne priemerne nižšia o 20 %. V regióne sú časti, na ktorých sa dosiahnu ešte výrazne horšie výsledky. Súvisia nielen s nedostatkom vlahy, ale aj s kvalitou pôdy, na ktorej hospodária.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 158,25
CBoT Chicago 133,19
KBB Bratislava 138,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 115,91
KBB Bratislava 133,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 375,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ