VÚB
VÚB

Sladovňa v Hurbanove: Kľúčový partner slovenských farmárov

Sladovňa v Hurbanove oslavuje 50. výročie od svojho založenia. Čo stojí za jej úspechom a ako už polstoročie podporuje miestnych poľnohospodárov?

Sladovňa v Hurbanove: Kľúčový partner slovenských farmárov

Najväčšia sladovňa v stredoeurópskom regióne oslavuje okrúhle jubileum. Od spustenia prevádzky, ktorá dnes dosahuje ročnú kapacitu 111 tisíc ton sladu, uplynulo už 50 rokov.

Aj vďaka Hurbanovu je export sladu dlhodobo najvýznamnejšou exportnou komoditou Slovenska v rámci výrobkov rastlinného pôvodu po prvom spracovaní. Z domácich zdrojov pochádza totiž až 75 percent jačmeňa spracovaného v Hurbanove. Hoci klesajúce výmery sladovníckeho jačmeňa sú jednou z výziev slovenského sladovníckeho priemyslu súčasnosti.

Polstoročie kvality

Základný kameň sladovne v Hurbanove bol položený v roku 1964. Hurbanovo bolo strategicky vybrané ako najteplejšie miesto v Československu, ideálne pre pestovanie kvalitného sladovníckeho jačmeňa. Prevádzka odštartovala o tri roky neskôr v roku 1967, keď sladovníci pripravili prvú výrobnú dávku, takzvanú zamáčku. Ročná kapacita sladu vtedy predstavovala 30 tisíc ton. Sladovňa v Hurbanove je najväčším spracovateľom sladovníckeho jačmeňa na Slovensku, na spracovaní slovenskej produkcie má podiel takmer 50%.

 Hurbanovská sladovňa spracuje približne 140 tisíc ton sladovníckeho jačmeňa za rok, pričom tri štvrtiny z tohto objemu pochádzajú z domácich zdrojov. Slovenskí prvovýrobcovia, teda farmári, tvoria až 70 percent všetkých dodávateľov. Keďže väčšina dodávaného jačmeňa pochádza od slovenských poľnohospodárov, HEINEKEN Slovensko kladie dôraz na spoluprácu, čim významne podporuje domáci trh.

Istota silného partnera

Hoci má Slovensko výborné pôdno-klimatické podmienky na pestovanie kvalitného sladovníckeho jačmeňa, slovenskí poľnohospodári sa pestovaniu tejto plodiny venujú čoraz menej. Potenciál odberateľov však rastie. Kým v  roku 2016 bolo zasiatych 115,4 tisíc hektárov jačmeňa, sladovne na Slovensku na naplnenie ročných kapacít výroby sladu z domácich zdrojov potrebovali aspoň 145 tisíc hektárov.

Sladovňa v Hurbanove medzi takýchto stabilných odberateľov patrí. Dodávateľom navyše ponúka istotu silného partnera a možnosť odbytu dopestovaného kvalitného sladovníckeho jačmeňa. Prostredníctvom rozvíjania spolupráce s obchodnými spoločnosťami, šľachtiteľskými stanicami, osivárskymi firmami aj so Slovenským združením výrobcov piva a sladu, ktorého je členom, HEINEKEN intenzívne podporuje pestovanie sladovníckeho jačmeňa u nás.

 Je v záujme sladovne, spoločnosti HEINEKEN Slovensko, ale aj pestovateľov, s ktorými spoločnosť spolupracuje, aby boli na trh prinášané také odrody sladovníckych jačmeňov, ktoré budú reprezentovať kombináciu veľmi úspešných hospodárskych ukazovatele a vysokú sladovnícku kvalitu.  

Práve kvalitný sladovnícky jačmeň je pre výrobu sladu kľúčový. Ako významný spracovateľ preferuje sladovňa v Hurbanove najmä odrody s výberovou sladovníckou kvalitou, s vysokým výťažkom extraktu a vysokým stupňom prekvasenia v slade.

Hurbanovská sladovňa, ktorá pracuje 24 hodín denne a za ostatné polstoročie spracovala viac ako 3,3 milióna ton sladu, je úspešná aj  v medzinárodnom meradle. Až 85 percent produkcie sladu z Hurbanova totiž dnes smeruje na zahraničný trh, do 16 pivovarov spoločnosti HEINEKEN v ôsmich európskych krajinách.

Partner farmárov a profesionálnych sladovníkov

Sladovňa v Hurbanove podporuje už desaťročia nielen miestnych farmárov, ale spolu s pivovarom je dôležitým zamestnávateľom  aj v hurbanovskom regióne. Polstoročie tradičnej výroby sladu vytvorilo pevné základy profesionálov – sladovníkov expertov. Pamätníci, ktorí vo fabrike pracovali v šesťdesiatych rokoch, na začiatky s radosťou spomínajú.

„V tých rokoch bola sladovňa a pivovar jedna veľká rodina,“  hovorí jeden z prvých hurbanovských sládkov Rudolf Kajan  a spomína na to, ako fabrika vytvárala domáce i kultúrne prostredie aj po pracovnej dobe.

Spoločnosť HEINEKEN do Hurbanovskej sladovne vstúpila v roku 1995. Zamestnanci stále oceňujú najmä vysokú kvalitu technológií, ktoré so sebou spoločnosť priniesla. K pôvodnej sladovni v roku 2002 navyše pribudla nová sladovňa, ktorá pomohla významne zvýšiť ročnú kapacitu výroby sladu.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Spoločnosť Heineken systematicky zlikvidovala slovenské šľachtenie jačmeňa s vyše storočnou tradíciou. To sa nepodarilo ani dvom svetovým vojnám. V súčasnosti slovenskí poľnohospodári v drvivej väčšine produkujú jačmeň so zahraničných odrôd. Tomu sa hovorí kľúčoví partner slovenských farmárov. / 20.09.2017

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 201,00
CBoT Chicago 162,47
KBB Bratislava 181,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,50
CBoT Chicago 121,6
KBB Bratislava 155,25
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ