VÚB
VÚB

Jesenné práce sú na Slovensku v plnom prúde

Jesenné práce sú na Slovensku v plnom prúde. Poľnohospodári zbierajú jesenné plodiny. V niektorých regiónoch jesenné práce na poliach prerušuje daždivé počasie. Pre vlhkú pôdu totiž nemôžu stroje pracovať. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Jesenné práce sú na Slovensku v plnom prúde

K takýmto oblastiam patril podľa nej v 39. kalendárnom týždni napríklad bratislavský región (okresy Bratislava, Malacky, Pezinok), komárňanský región či Liptov. 

"Všeobecne sa dá povedať, že poľnohospodári plynule prešli zo zberu letných plodín na zber jesenných. V oblasti Nitra ukončili zber kukurice na siláž a finišujú so zberom sóje. Rozbehol sa zber kukurice na zrno, pokračuje zber cukrovej repy, hrozna, kukurice na osivo a slnečnice," spresnila.

Informovala, že za 39. týždeň v Leviciach najviac pokročili poľnohospodári v zbere slnečnice. 

"V regióne Považskej Bystrice (okresy Považská Bystrica, Ilava, Púchov) bol ukončený zber kukurice na siláž a neskorých zemiakov. Zber kukurice na zrno, cukrovej repy, slnečnice a sóje sa zatiaľ ešte nezačal," priblížila. 

"Hoci zber jesenných plodín ešte nie je ukončený, už teraz môžeme povedať, že pre výrazné sucho dopestujeme menej cukrovej repy, kukurice či zemiakov. V okrese Prievidza tamojší poľnohospodári naznačujú aj vyšší výpadok z úrody krmovín, nakoľko aj na trvalých trávnych porastoch a viacročných krmovinách neboli pre sucho dosiahnuté plánované úrody a silážna kukurica tento výpadok iba prehĺbila," doplnila. 

V okrese Bánovce nad Bebravou poľnohospodári podľa Holéciovej naplno využili v ich oblasti priaznivé počasie na sejbu ozimín. Zrno dávajú do pôdy aj cez deň a aj v noci. Výsev repky a raže už ukončili a pokračujú v postreku repky. Poľnohospodári zasahujú proti premnoženému hrabošovi poľnému, ktorý spôsobuje veľké škody. S týmto škodcom má bohaté skúsenosti aj trnavský región, kde práve v týchto dňoch uskutočnili ďalší monitor výskytu hraboša poľného. 

"V okrese Nové Zámky poľnohospodári ukončili výsev repky a raže, výsev pšenice pokročil na 30 % a jačmeňa na 58 %," dodala hovorkyňa SPPK. 

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 201,00
CBoT Chicago 162,47
KBB Bratislava 181,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,50
CBoT Chicago 121,6
KBB Bratislava 155,25
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ