VÚB
VÚB

Slama je v Dolnom Dubovom budúcej úrody mama

Dobré hospodárenie s vlahou začína byť rozhodujúcim pôvodcom úspechu pre roľníkov z Trnavskej tabule. Horúce počasie a nárazové zrážky sa ich dotýkajú čoraz častejšie a intenzívnejšie.

Slama je v Dolnom Dubovom budúcej úrody mama

V hlbokej pamäti majú zapísané roky 2000, 2003, 2007 a 2012, keď sucho výrazne odkrojilo z úrod na celom Slovensku. Po aktuálnej žatve už poľnohospodári vedia, že aj rok 2017 bude patriť k tým, na ktoré nebudú spomínať s radosťou.

Družstevníci z Dolného Dubového, ešte začiatkom apríla, nepociťovali výraznejší problém s vlahou. Objem, ale aj rozloženie zrážok, ktoré kropili tamojšie polia, sa neodlišovali od dlhodobého priemeru. Dobrý pocit mali aj zo zimy. Udrela tuhšie, ako v nedávnej minulosti, ale práve to považovali za zaručený bič na škodcov a hrabošov, ktoré sa v nedávnych rokoch zvykli premnožiť.

Zvyčajne daždivý a chladnejší máj ukázal svoju druhú tvár. Prišiel s horúčavami a jasnou oblohou. Výsledkom slnečných dní bol vlahový deficit, ktorý už v polovici mája dosiahol 140 milimetrov. Pomocou pre tvrdú a mäkkú pšenicu, repku, alebo cukrovú repu mohli byť závlahy. Vybudované sú, ale vodná nádrž, ktorá ich zásobuje nedisponuje dostatočnou kapacitou.

"Keď sme v minulosti na týždeň zapli štyri pásové zavlažovače, vo vodnej nádrži už trčali kaprom chrbty," smeje sa Andrej Adamovič, predseda Roľníckeho podielnického družstva v Dolnom Dubovom.

Vodná nádrž, ktorá slúži skôr rekreačným rybárom, ako po vlahe túžiacim plodinám nebude riešením ani do najbližších rokov. V Dolnom Dubovom si všimli, že výsledky by mohlo priniesť prehodnotenie osevného postupu.

"Najnižšie úrody obilnín dosahujeme po cukrovej repe. Je to plodina s vynikajúcimi ekonomickými výsledkami a z hľadiska výživového sa osvedčila aj ako predplodina. Jej nároky na vlahu sú ale extrémne," myslí si Andrej Adamovič.

Ako dôkaz prikladá prehľad úrod, ktoré v aktuálnom roku dosiahli. Pokiaľ pšenica z parciel, kde bola v minulom roku vysiata cukrová repa, sypala dve tony z hektára, tak po iných predplodinách, boli výsledky priaznivejšie. Úrody pšenice po lucerne, repke, alebo obilninách dosahovali 4,5 až 5 ton.

Podobné skúsenosti majú podľa Andreja Adamoviča aj kolegovia z okolitých podnikov. Aj z tohto dôvodu poľnohospodári z Dolného Dubového znížia v budúcom roku výmeru tejto najsmädnejšej plodiny o približne tretinu. Cukrovou repou osejú 110 hektárov pôdy.

Náhradu našli v ozimnom hrachu. Veria, že jeho agrotechniku zvládnu aspoň tak dobre, ako repky, ku ktorej sa vrátili po štrnástich rokoch. V nepriaznivom roku z nej vyťažili maximum v podobe úrody vo výške 3,8 tony z hektára.

Rozhodujúca je podľa Andreja Adamoviča správna výživa a kvalitné spracovanie pôdy. Pravidelné rozbory pôdy im odpovedajú na otázku, či je zásobenie živinami také, aby mohlo priniesť dobré úrody. Aj v tomto prípade dodržujú viacero postupov. Napríklad, neodvážajú slamu, alebo pozberové zvyšky z poľa. Sú výbornou zásobárňou draslíka.

Kvalitná príprava pôdy, sejba, alebo chemická ochrana naopak nie je možná bez moderných strojov.

"Som rád, že sa nám podarilo komplexne obnoviť techniku. Nemáme problém pripraviť pôdu na sejbu do optimálneho stavu takmer za každých podmienok," pochvaľuje si Andrej Adamovič.

V novej technike a jej vymoženostiach vidia zmysel aj starší pracovníci družstva. Už pravidelne pre nich družstvo organizuje cesty na výstavy doma aj v zahraničí, kde sa môžu zoznámiť s novinkami výrobcov.

"Je dobré sa pri každej technológií zamýšľať, čo nám prinesie. Nie som zástancom piatich monitorov v traktore. Vždy je to o prepočte návratnosti nákladov," hovorí Andrej Adamovič.

Na ekonomické výnosy nepozerajú v takej miere pri výrobe vlastných zabíjačkových špecialít. Mäso vo výrobkoch je z družstevného chovu. Približne stovku ošípaných spracujú od októbra do Veľkej noci. Stály odbyt má aj hovädzie mäso, ktoré predávajú po balíčkoch. Cieľom je, zachovať na dvore zvieratá. Bez živočíšnej výroby sa z poľnohospodárskeho dvora stane len parkovisko pre stroje, ktoré sa ponáša na priemyselné areály v blízkosti miest.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ