VÚB
VÚB

Prezident SR sa v ťapešovskej syrárni učil pliesť korbáčiky

Roľnícke družstvo (RD) Vavrečka – Ťapešovo je v okolí Námestova známe najmä svojou syrárňou. Počas pondelkovej cesty na Oravu navštívil jej priestory prezident SR Andrej Kiska. Zaujímal sa nielen o celkový proces výroby syru, ale aj o to, ako sa podniku darí a koľko má zamestnancov.

Prezident SR sa v ťapešovskej syrárni učil pliesť korbáčiky

Jedna zo zamestnankýň syrárne mu ukázala, ako sa pletú korbáčiky. Prezident si proces výroby syrových korbáčov aj sám vyskúšal.

"O chvíľku končím ako prezident, tak prídem k vám pracovať," žartoval.

Ako uviedol predseda RD Vavrečka - Ťapešovo Ján Majcher, spočiatku boli veľmi prekvapení, keď zistili, že si vybral práve ich syráreň.

"Veľmi nás to potešilo. Jeho návšteva v určitom zmysle aj vyzdvihuje našu prácu," povedal Majcher.

Podľa jeho ďalších slov družstvo funguje nepretržite od roku 1958. So spracovaním vlastného mlieka do formy syrových výrobkov začali v roku 1994.

"Venujeme sa najmä výrobe zrejúcich syrov. Pomáha nám to lepšie zhodnotiť prebytok mlieka, zabezpečujeme si tým lepšie speňažovanie," vysvetlil Majcher.

Na družstve je momentálne zamestnaných 34 ľudí vrátane syrárne, kde je šesť zamestnancov. Podľa predsedu RD sa im darí dobre. "Môžeme aj investovať do modernizácie, výroby či strojového zariadenia. Využívame takisto eurofondy na zlepšenie prostredia pre zvieratá a uskladňovacie priestory," uzavrel.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Mohol by sa naučiť aj menovanie sudcov Ústavného súdu..... realista / 09.11.2017

Takych ako mu schvalil a odporuča Ficko s Kapitanom na Orave chvalabohu nenajde Lojzo / 11.11.2017

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ