VÚB
VÚB

Ceny masla majú turbulentný vývoj

Zvyšovanie cien masla v Európe neobišlo ani Slovensko a Čechy. V auguste tohto roka bola cena masla na Slovensku už na úrovni 8,3 eura za kilogram. Z masla sa tak stáva pri týchto cenách postupne "prémiový" produkt.

 "Priemerná cena masla, ktorú kupujúci na Slovensku zaplatili za kilogram, dosahovala za obdobie január – august 2016 úroveň 4,50 eur. Priemerná cena za rovnaké obdobie v roku 2017 už bola 6,63 eur za kilogram," povedal Ladislav Csengeri, Consumer Panel Services Director, GfK.

Na Slovensku cena masla kupujúcich až toľko neodradila, stále si ho kupuje 9 z 10 domácností. Zatiaľ, čo v období september 2015 až august 2016 nakúpili slovenské domácnosti v priemere 8,5 kilogramu masla na domácnosť, za posledných 12 mesiacov tohto roka to bolo už len 7,9 kilogramu. Tento rozdiel predstavuje pokles o 7,4 %.

Vývoj celkového nakúpeného objemu masla bol na Slovensku za posledné tri roky, berúc do úvahy obdobie od septembra do augusta, pomerne turbulentný. Bolo to spôsobené predovšetkým aktuálnym nedostatkom mlieka na európskych trhoch, ktoré vytlačili ceny smerom nahor. Na Slovensku sa objem nakúpeného masla domácnosťami dostal približne na úroveň spred dvoch rokov.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ