VÚB
VÚB

Matečná chce otvoriť dvere na čínsky trh

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR chce slovenským výrobcom mlieka, mäsa a výrobkov z nich otvoriť dvere na čínsky trh. Potvrdila to šéfka rezortu Gabriela Matečná (nominantka SNS).

 Matečná chce otvoriť dvere na čínsky trh

Čína podľa nej ponúka obrovský exportný potenciál a má záujem o kvalitné a bezpečné potraviny.

"V tejto oblasti máme rozhodne čo ponúknuť," povedala Matečná priamo v Číne.

Ministerka rokovala so Zhi Shupingom, ministrom generálnej administratívy pre kontrolu kvality, inšpekcie a karantény Čínskej ľudovej republiky (AQSIQ).

Každá importovaná komodita musí prejsť náročným procesom certifikácie, aby mohla byť uvedená na čínsky trh.

"Slovensko už pritom naštartovalo procesy certifikácie pri mlieku, mliečnych výrobkoch a bravčovom mäse," povedala Matečná.

Agroministerka hovorila v Číne aj o posilnení spolupráce v  oblasti poľnohospodárstva. Riešila napríklad témy, ako je vzdelávanie či spolupráca pri boji v pôdnej erózii. 

Slovensko malo v minulom roku s Čínou v oblasti poľnohospodárstva záporné obchodné saldo vo výške 24,2 milióna eur, pričom do Číny vyváža z poľnohospodárskych výrobkov najmä víno, nealkoholické nápoje a živé zvieratá (čmeliaky).

Z Číny zasa dováža najmä ryby, rybie vnútornosti, konzervované ovocie, sušenú zeleninu či cukrovinky.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Každá importovaná komodita musí prejsť náročným procesom certifikácie, aby mohla byť uvedená na čínsky trh. Skoro ako u nás. jm / 13.11.2017

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ