Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Farmári sa pripravujú na novú spoločnú politiku EÚ

Farmári sa pripravujú na novú spoločnú politiku EÚ
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Spravodlivejšie rozdeľovanie dotácií a rovnosť podmienok podnikania očakávajú slovenskí poľnohospodári a potravinári od novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), na ktorej pracuje Európska únia (EÚ) a jej členské štáty. Podľa odborníkov z agorezortu, ktorí sa v piatok zišli na pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre, treba aktívne ovplyvňovať, ako sa bude balík určený na poľnohospodárstvo rozdeľovať a na aké ciele bude slúžiť.

Definitívna podoba novej SPP by mala byť prijatá po roku 2021, vstúpiť do formovania jej podoby je však podľa poľnohospodárov nutné už dnes. Podľa slov Jána Pokrivčáka z SPU je potrebné diskutovať o tom, akým spôsobom budú dotácie z EÚ plynúť k našim farmárom a akým spôsobom sa budú na národnej úrovni rozdeľovať. Ako pripomenul, medzi hlavnými cieľmi tvoriacej sa novej SPP bude rozvoj vidieka, zvyšovanie zamestnanosti, ochrana životného prostredia, podpora malých farmárov a lokálnych produktov s dôrazom na vzájomnú spoluprácu a zlepšenie postavenia prvovýrobcov a potravinárov na trhu.

Podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milana Semančíka Slovensko už teraz hľadá spojencov aj v iných štátoch strednej Európy, s ktorými by naši farmári a potravinári dokázali vylobovať lepšie podmienky na európskom trhu.

„My nemôžeme donekonečna byť v závese a tváriť sa, že tu funguje nejaká spoločná poľnohospodárska politika. Ona fakt nie je spoločná. Doteraz stále pociťujeme rozdiely, takže požadujeme zmenu. Chceme, aby sme sa už konečne aj my dožili rovnosti podmienok v podnikaní. My sa konkurencie naozaj neobávame, my sa stále obávame tých nerovnakých podmienok, ktoré neustále pretrvávajú v rámci jednotného európskeho trhu,“ skonštatoval Semančík.

Podľa jeho slov je v budúcej SPP nutné zmeniť aj smerovanie financií, ktoré na Slovensko plynú z rozpočtu EÚ. Ako zdôraznil, v súčasnosti pôsobia na agrorezort skôr demotivačne.

„Potrebujeme ich nastaviť inak, aby človek mal chuť niečo robiť, niečo vyrábať a vytvárať pracovné miesta na vidieku. Momentálne tomu tak nie je. Stále opakujeme, že tu platí úmera, že čím menej robíš, tým lepšie sa máš. A tá filozofia sa jednoducho musí zmeniť,“ povedal Semančík.

Nastavenie platieb z EÚ i celkové podmienky, ktoré ovplyvňujú rozvoj poľnohospodárstva na Slovenku, má podľa jeho slov negatívny vplyv nielen na farmárov, ale aj na vidiek a životné prostredie.

„Samozrejme, že všetko so všetkým súvisí. Ten kolobeh živín sme prerušili, máme problémy aj s klimatickými zmenami. Máme problémy aj preto, že nám upadá živočíšna výroba, že nám v pôde prakticky chýba organická hmota, že sa nám vytráca humusová zložka z pôdy, že máme problém so zadržiavaním vody v pôde a veľa ďalších ťažkostí. To všetko je potrebné zmeniť,“ dodal Semančík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
15. november 2017 6:54

Priame platby na ha sú na Slovensku najnižšie spomedzi krajín V4. Nehovoriac o veľkom rozdiele v priamych platbách oproti starým členským krajinám EU. Vlády predošlé ale aj terajšie takto svojou servilnou vyjednávacou politikou pripravili Slovensko a ťažké miliardy eur, ktoré chýbajú v rezorte a v celom systéme. Nehovoriac o hyenistickom… Celý komentár »

Anonym
Anonym
15. november 2017 17:20

eu ti nemože platiť plné platby keď plaťiš najomné a platy na ůrovni bangladeža ale ceny potravín sů tu rovnaké ako tý čo májů plat 2OOOeury!Ak buděš pak konkurovať Rumunom ak by im dali také výšky platby??

ni
ni
15. november 2017 20:08

Ten cesky koment je uplne mimo. EU je uplne jedno, ako stat balik, ktory do polnohospodarstva ide, podeli. A balik veru maly nie je. EU zato nemoze, ze nasi politici ho nedaju do polnohospodarstva ale radsej do rozvoja vidieka – rozumej na predrazene lavicky, ihriska, namesticka, zastavky….cokolvek- hlavne nech je… Celý komentár »

agrarnik zHN
agrarnik zHN
16. november 2017 14:23

Tieto drísty, že Spoločná poľnohospodárska politika sú už smiešne nakoľko spoločne nás len silné európske krajiny ožobračujú a likvidujú postupne celý agrosektor svojou neokoloniálnou politikou. Smutné je, že na Dobrovičovej sa zaoberajú pracovníci so svojou agrárnou celebritou piárom a Public relations a neriešia to čo roľníka a občana trápi. SNS… Celý komentár »