VÚB
VÚB

Farmári sa pripravujú na novú spoločnú politiku EÚ

Spravodlivejšie rozdeľovanie dotácií a rovnosť podmienok podnikania očakávajú slovenskí poľnohospodári a potravinári od novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), na ktorej pracuje Európska únia (EÚ) a jej členské štáty. Podľa odborníkov z agorezortu, ktorí sa v piatok zišli na pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre, treba aktívne ovplyvňovať, ako sa bude balík určený na poľnohospodárstvo rozdeľovať a na aké ciele bude slúžiť.

Farmári sa pripravujú na novú spoločnú politiku EÚ

Definitívna podoba novej SPP by mala byť prijatá po roku 2021, vstúpiť do formovania jej podoby je však podľa poľnohospodárov nutné už dnes. Podľa slov Jána Pokrivčáka z SPU je potrebné diskutovať o tom, akým spôsobom budú dotácie z EÚ plynúť k našim farmárom a akým spôsobom sa budú na národnej úrovni rozdeľovať. Ako pripomenul, medzi hlavnými cieľmi tvoriacej sa novej SPP bude rozvoj vidieka, zvyšovanie zamestnanosti, ochrana životného prostredia, podpora malých farmárov a lokálnych produktov s dôrazom na vzájomnú spoluprácu a zlepšenie postavenia prvovýrobcov a potravinárov na trhu.

Podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milana Semančíka Slovensko už teraz hľadá spojencov aj v iných štátoch strednej Európy, s ktorými by naši farmári a potravinári dokázali vylobovať lepšie podmienky na európskom trhu.

„My nemôžeme donekonečna byť v závese a tváriť sa, že tu funguje nejaká spoločná poľnohospodárska politika. Ona fakt nie je spoločná. Doteraz stále pociťujeme rozdiely, takže požadujeme zmenu. Chceme, aby sme sa už konečne aj my dožili rovnosti podmienok v podnikaní. My sa konkurencie naozaj neobávame, my sa stále obávame tých nerovnakých podmienok, ktoré neustále pretrvávajú v rámci jednotného európskeho trhu,“ skonštatoval Semančík.

Podľa jeho slov je v budúcej SPP nutné zmeniť aj smerovanie financií, ktoré na Slovensko plynú z rozpočtu EÚ. Ako zdôraznil, v súčasnosti pôsobia na agrorezort skôr demotivačne.

„Potrebujeme ich nastaviť inak, aby človek mal chuť niečo robiť, niečo vyrábať a vytvárať pracovné miesta na vidieku. Momentálne tomu tak nie je. Stále opakujeme, že tu platí úmera, že čím menej robíš, tým lepšie sa máš. A tá filozofia sa jednoducho musí zmeniť,“ povedal Semančík.

Nastavenie platieb z EÚ i celkové podmienky, ktoré ovplyvňujú rozvoj poľnohospodárstva na Slovenku, má podľa jeho slov negatívny vplyv nielen na farmárov, ale aj na vidiek a životné prostredie.

„Samozrejme, že všetko so všetkým súvisí. Ten kolobeh živín sme prerušili, máme problémy aj s klimatickými zmenami. Máme problémy aj preto, že nám upadá živočíšna výroba, že nám v pôde prakticky chýba organická hmota, že sa nám vytráca humusová zložka z pôdy, že máme problém so zadržiavaním vody v pôde a veľa ďalších ťažkostí. To všetko je potrebné zmeniť,“ dodal Semančík.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Priame platby na ha sú na Slovensku najnižšie spomedzi krajín V4. Nehovoriac o veľkom rozdiele v priamych platbách oproti starým členským krajinám EU. Vlády predošlé ale aj terajšie takto svojou servilnou vyjednávacou politikou pripravili Slovensko a ťažké miliardy eur, ktoré chýbajú v rezorte a v celom systéme. Nehovoriac o hyenistickom správaní sa rezortu a vlády keď národný doplatok na ha je 4-5 Eur a v rámci V4 cca 40 Eur. / 15.11.2017

eu ti nemože platiť plné platby keď plaťiš najomné a platy na ůrovni bangladeža ale ceny potravín sů tu rovnaké ako tý čo májů plat 2OOOeury!Ak buděš pak konkurovať Rumunom ak by im dali také výšky platby?? / 15.11.2017

Ten cesky koment je uplne mimo. EU je uplne jedno, ako stat balik, ktory do polnohospodarstva ide, podeli. A balik veru maly nie je. EU zato nemoze, ze nasi politici ho nedaju do polnohospodarstva ale radsej do rozvoja vidieka - rozumej na predrazene lavicky, ihriska, namesticka, zastavky....cokolvek- hlavne nech je to predrazene a nech percenticka idu spravnym smerom. A taketo nenavistne komenty voci polnohospodarom vedu akurat k tomu, ze ti sa nato vykaslu, ved naco to robit, ked ani podpora ziadna a v spolocnosti fama, ze ziju z dotacii...a potom sa spotrebitel nestiha cudovat drahym vajciam a maslu. Ale tak kto chce kam, pomozme mu tam. ni / 15.11.2017

Tieto drísty, že Spoločná poľnohospodárska politika sú už smiešne nakoľko spoločne nás len silné európske krajiny ožobračujú a likvidujú postupne celý agrosektor svojou neokoloniálnou politikou. Smutné je, že na Dobrovičovej sa zaoberajú pracovníci so svojou agrárnou celebritou piárom a Public relations a neriešia to čo roľníka a občana trápi. SNS v agrárnej politike s kapitánom Dankom uleteli od reality a jeho milujúca ministerka si z MPRV SR urobila realitnú show agrarnik zHN / 16.11.2017

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ