VÚB
VÚB

Hlavnou témou budúcnosti sú peniaze

Téma Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 naberá na intenzite. Pre mnohých poľnohospodárov znamená nádej na spravodlivejšie financovanie podvýživeného chlebového odvetvia, iní pozerajú na jej prípravu s nedôverou a všímajú si najmä riziká, ktoré môžu domácu produkciu potravín ohroziť.

Hlavnou témou budúcnosti sú peniaze

Najväčším je stropovanie platieb. Táto oblasť SPP rezonovala najviac aj medzi účastníkmi konferencie VÚB Banky, ktorá sa uskutočnila v stredu (15. novembra 2017) v okrese Detva.

Samotný návrh SPP má byť Európskou komisiou zverejnený 29. novembra 2017. Podľa informácií, ktoré unikli z Bruselu na verejnosť, nie je stropovanie súčasťou posledného návrhu. V predchádzajúcej verzii dokumentu sa pritom o stropovaní európskych podpôr hovorilo veľmi konkrétne. 

"Nie som taký optimista, aby som si myslel, že sa stropovanie stráca. Na najvyšších fórach musíme stále robiť maximum, aby neboli naši chovatelia a pestovatelia poškodení," hovorí Štefan Ryba, generálny riaditeľ poľnohospodárskej sekcie na rezortnom ministerstve.

Predstavitelia slovenskej aj českej agrárnej samosprávy si od Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 sľubujú spravodlivejšie rozdelenie podpôr.

"Peniaze na hektár potláčajú motiváciu. Jednou z našich priorít je, aby na citlivé komodity nebolo vyčlenených len 15-percent, ale až 30-percent zdrojov. Chceme podporiť živočíšnu výrobu, cukrovú repu, alebo ovocie," hovorí Bohumil Belada, viceprezident Agrárnej komory Českej republiky.

Podobne vidí situáciu aj Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Ten si praje, aby došlo k zníženiu plošnej platby na hektár a takto získané prostriedky boli použité tam, "kde chceme".

"Našou snahou je z nemotivačne nastavených podmienok urobiť motivačné, aby neplatila úmera, čím menej robíš, tým lepšie sa máš," uviedol Milan Semančík.

Diskutéri z radu najväčších prvovýrobných a spracovateľských podnikov nezabudli ani na aktuálne rozpočtové obdobie. Upozornili napríklad na situáciu, ktorá nastala medzi schválením Programu rozvoja vidieka 2014 - 2020 vo februári 2015 a voľbami v marci 2016.

"Bolo veľmi nešťastné, že v roku 2015 bolo vyhlásených 19 výziev. Toľko výziev so 65 zamestnancami nebolo možné vyhodnotiť. Zároveň bolo veľmi zvláštne, že výzvy boli hodnotené na preskačku a neboli vyhodnocované tak, ako boli vyhlasované. Predložených bolo 6 567 projektov, pričom v súčasnosti máme uzavrených približne 2 000 zmlúv v hodnote necelých 600 miliónov eur," povedal Juraj Kožuch, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorý sa nevyhol ani téme vyplácania priamych platieb.

Špecifikom minulého roka bolo, že väčšine roľníkov neprišli dotácie na účet už v decembri, ale počas prvého polroka 2017.

"Ku koncu júna 2017 bolo vyplatených 92-percent priamych platieb. Ak žiadateľ plnil podmienky, tak mal dotácie vyplatené už v decembri," hovorí Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.

Boli aj poľnohospodári, ktorým boli platby vyplatené až v priebehu júna. Martin Hubinský, segment manažér pre poľnohospodárstvo upozorňuje, že na túto novú situáciu boli pripravení a mali predĺžené čerpanie úverov do konca septembra. Daná situácia by sa v aktuálnom roku nemala opakovať. Dôvody ozrejmuje generálny riaditeľ PPA

"V súčasnosti považujeme Geopriestorová žiadosť o podporu (GSAA) za dobrý nástroj. Chybovosť nám poklesla z 33 na 19 percent, pričom počet hektárov, oproti minulému roku, výrazne vzrástol," uviedol J. Kožuch.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

teraz uvidíme aky je Danko a SNS patriot realista / 21.11.2017

Dotácie by sa mali prideľovať na základe starostlivosti o půdu, dosahovaných výsledkov,opodstatnene preinvestovaných financí,zvyšovaní a podporovaní zamestnanosti a miezd. To znamená ak robíš intenzitu a dosahuješ výsledky dostaneš viac ako ten čo robí extenzitu v tých istých podmienkách. Samozrejme v znevýhodnených oblastiach by to malo byť podľa iných ktitérií. marcel.sako / 03.12.2017

Pán Kožuch tára z dve na tri. Ten asi ani nevie ako to vlastne funguje. Totiž nie len podniky ktoré boli kontrolované ale aj nekontrolované malí vyplácanie posunuté . A nie len v minulom roku ale aj predminulý rok bol ten istý problém. Nedalo na seba dlho čakať a dôvod sa vynoril v tomto roku a to v podobe vysokých príjmov po vyplatení dvoch dotácií v jednom roku . A poisťovne zrazu zistili že musíte zaplatiť rozdiel inak sa z Vás stane dlžník. Totiž v prvom roku sa nik nepýtal ako pokryť výdavky v plnom rozsahu .No v druhom roku sa stal z Vás ako že úspešný hospodár ktorého samozrejme treba hneď ošklbať. Len tak ďalej SÚDRUHOVIA. Ideálne by bolo zrušiť SPP a zreálniť ceny poľnohospodárskych komodít . Ono totiž nadstaviť ich tak ideálne pre všetkých je priam nemožné. jm / 03.12.2017

u šiestich subiektov boli vykonane kontroly v roku 2016 odborom vnutornej kontroly ppa v našom okrese,vyplatene načas v decembri malo 5 subiektov,jeden dostal likvidačne sankcie,kontroly boli vykonane v 7 mesiaci,kontrolorov som osobne informoval o nedodržani podmienok inych subiektov,vobec ich to nezaujimalo,aj tieto subjekty mali vyplatene načas dotacie,aj ked 8 rokov mlčuju ttp,super vnutorna kontrola ppa,tento rok som osobne 3 krat kontaktoval riaditela ppa že tieto subjekty mlčuju ttp,žiadne kontroly,som zvedavy ako rozhodnu,myslim si že žiadne GSAA nieje dovodom ale asi niečo ine.odkial maju tolko drzosti veduci pracovnici ppa že nadržiavaju jednej osobe tak okato nas všetkych zaraža.ppa poprad dedo jozef / 03.12.2017

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ