Aktuálny pohľad na agrosektor

Poľovníci likvidujú v okolí Trenčína premnožených diviakov

Regulácia premnoženej diviačej a líščej zveri je hlavným cieľom štvrtkovej spoločnej poľovačky na nepoľovných plochách v lesoparku Brezina v Trenčíne a na poľnohospodárskych pozemkoch v juhovýchodnej časti mesta.

Podľa predsedu Poľovného združenia Ostrý vrch v Soblahove Jána Drhu je všeobecne známe, že diviačia zver je premnožená a spôsobuje škody na poľnohospodárskych kultúrach a majetku, presný počet diviačej zveri odhadnúť nevedel.

"Spoločná poľovačka sa vykonáva na základe žiadosti majiteľa a užívateľa pozemkov, snažíme sa dostať stavy diviakov na nejakú štandardnú úroveň," skonštatoval Drha s tým, že poľovačky sa zúčastňuje okolo 50 poľovníkov a asi 20 honcov.

Na základe žiadosti mesta Trenčín ako vlastníka a užívateľa pozemkov a Poľnohospodárskeho družstva Trenčín – Soblahov ako užívateľa pozemkov povolil Pozemkový a lesný odbor Okresného úradu v Trenčíne lov diviačej, srnčej a jelenej zveri, líšok a jazvecov formou individuálneho lovu a spoločných poľovačiek. Povolenie na individuálny lov trvá do 15. februára 2018, spoločné poľovačky na diviačiu a líščiu zver povoľuje maximálne trikrát v období do 31. januára 2018.

Ako informovala hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová, mestskí policajti kontrolujú všetky vstupy do lesoparku Brezina, kam je počas spoločnej poľovačky zakázaný vstup. Zároveň platia prísne bezpečnostné opatrenia, keďže sa strieľa aj v blízkosti obývaných zón.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Je zaujimavé,že predseda Poľov.združenia sa nevedel vyjadriť k stavom diviačej zveri,ale prehlásil-že je premnožená! A preto ju vzstrieľajme,že áno! Najprv dospelé resp.matky,a potom ostatné-toto je poľovníctvo? Hanba!!! Ján Bukovčík / 26.11.2017

Je jasné, že zver ( a nielen diviačia ) je premnožená - a to niekoľkonásobne. Poľovníci sami nevedia aké majú stavy. Vykazujú stavy aké im vyhovujú. Stačí sa pozrieť na škody v poľnohospodárstve, počúvať dopravné správy (zrážky so zverou), komerčné správy o výskyte zveri v obciach a mestách... Hanba je to, že činnosť resp. nečinnosť poľovníkov a zlé poľovnícke plánovanie (česť výnimkám) má za následok, že premnožená zver je vo svojom prirodzenom prostredí, ktoré ho nedokáže uživiť stresovaná a vytláčaná. Aj spamätanie sa a snaha trenčianskych poľovníkov sa cení. Slocík R. / 29.11.2017

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,25
CBoT Chicago 135,11
KBB Bratislava 141,08
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 153,25
CBoT Chicago 117,24
KBB Bratislava 130,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 356,25

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ