VÚB
VÚB

Glyfosát dostal zelenú do roku 2022

Dnešné vydanie denníka PRAVDA informuje, že zástupcovia členských krajín Európskej únie predĺžili licenciu používania prípravkov na báze glyfosátu do roku 2022. Za predĺženie používania hlasovalo 18 štátov vrátane Slovenska, deväť bolo proti a Portugalsko sa zdržalo.

Glyfosát dostal zelenú do roku 2022

„Slovenská republika sa priklonila k návrhu Európskej komisie, s cieľom, aby sa v čo najkratšom čase našli alternatívne riešenia. Európske štandardy v oblasti pesticídov patria medzi najprepracova­nejšie, a preto regulácia pesticídov v EÚ patrí medzi najprísnejšie regulácie látok a ich zmesí,“ reagoval pre denník PRAVDA hovorca ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Machalík.

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín a Európskej chemickej agentúry je neškodný, ale Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, ktorá spadá pod WHO, varuje, že môže spôsobovať rakovinu.

"Glyfosát je azbest našej generácie,“ cituje PRAVDA Franzisku Achterbergovú, riaditeľku Greenpeace EÚ pre potravinársku politiku.

Licencia na používanie tohto herbicídu mala skončiť 15. decembra 2017.

„Európsky úrad pre bezpečnosť potravín aj Európska chemická agentúra vyhodnotili glyfosát ako nerizikový. Naša organizácia je znechutená, že členské štáty Európskej únie predĺžili licenciu na využívanie glyfosátov len na 5 rokov a nie na navrhovaných pätnásť rokov,“ uviedol v tlačovej správe Pekka Pesonen, generálny tajomník organizácie COPA-COGECA, ktorá na európskej úrovni zastupuje záujmy farmárov.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Ja som ani nebedel, že kto?,ked? a kde? bude za mňa rozhodovať o použití veľmi nebezpečnej chemickej latky, ktorá negatívne ovplyvňuje naše životy. A takto to funguje zo všetkým v tomto štáte O NÁS, BEZ NÁS. Koľký polnohospodári boli opítaní na túto otázku ?? A čo sa docieli za 5 rokov - stúpne spotreba glyphsate o 100 -150 %, podniky si porobia zásoby a zatých 5 rokov ho vystriekame toľko ako normálne za 15 rokov - tomu sa hovori enviromentálne myslenie. Ja viem aký je glyfosát doležitý, ale ak je niečo škodlivé tak hľadajme cestu ako to vyriešiť. Glyfosát z ďaleka nie je všetko - skončí večšina fungicídov, niektoré herbicídy a možno aj insekticídy. Proste ,musíme si uvedomiť, že sme ma vrchole možnej produkcie výnosov a je to dlhodobo neudržateľné ,lebo za pár desiatok rokov si našu zem zničíme. Preto musíme hľadať nové - staré agronomické možnosti ako tento stav zmeniť: pluhy, zelené hnojenie, viac krmovín = viac zvierat= viac lúk a pasienkov a podobne. Ale únia nechce aby sme produkovali viac zvierat a kvalitnejšie potraviny , lebo potom by sem nemohli voziť tie ich "otraviny" a nemali by kde expandovať. Všetko vo svete volá po veľkej zmene, túto spoločnosť už nemože viesť skupinka ludí , za ktorích potom trpia milióny, lebo dobre nerozumejú veciam o ktorých rozhodújú a hlavne nenesú za svoje rozhodnutia Žiadu zodpovednosť. macel sako / 02.12.2017

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ