VÚB
VÚB

EK navrhuje väčšiu samostatnosť členským štátom

Lepšiu podporu poľnohospodárom a ďalší rozvoj poľnohospodárstva má priniesť návrh reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) Európskej únie. Má zabezpečiť primeranú životnú úroveň pre poľnohospodárov, dostatok kvalitných zdravých potravín, ochranu životného prostredia a boj proti zmene klímy. Ochranári však tvrdia, že vážnosť environmentálnej krízy v krajine ignoruje.

"Európska komisia navrhuje, aby členské štáty mali väčšiu samostatnosť pri nastavení národného systému, čo so sebou prinesie aj viac zodpovednosti za výsledky. Väčšia pozornosť sa bude venovať využívaniu moderných technológií, podpore mladých poľnohospodárov, zdravej výžive, zabráneniu plytvaniu s potravinami, ako aj zníženiu rizík pre poľnohospodárov," uviedol Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku.

SPP je jednou z najstarších politík EÚ, vznikla v roku 1962, odkedy prešla mnohými zmenami. Momentálne sa rieši jej budúce smerovanie a modernizácia. Namiesto dodržiavania súladu sa má klásť väčší dôraz na monitorovanie pokroku a cielené financovanie konkrétnych výsledkov. Prechod od univerzálneho prístupu k riešeniam na mieru má priniesť poľnohospodárom skutočné výsledky. Komisia do leta 2018 v nadväznosti na návrh viacročného rozpočtu predloží príslušné legislatívne návrhy na dosiahnutie spomínaných cieľov.

Návrh reformy, ktorý predstavila Európska komisia, podľa ochranárov úplne ignoruje vážnosť environmentálnej krízy.

"Tento návrh je postavený na odmietaní reality. Úbytok hmyzu skoro o 80 percent, vtákov poľnohospodárskej krajiny o 55 percent či hydrologický kolaps, ktorého sme svedkami v niektorých krajinách, je niečo, pred čím nemôžeme zatvárať oči. Okrem toho, zdá sa, že Komisia nepochopila alebo zámerne ignoruje výsledky verejnej konzultácie o budúcej SPP, keď tvrdí, že väčšina respondentov požadovala zachovanie priamej podpory príjmov. Pravdou je úplný opak," uviedol Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Ochranári podľa jeho slov v princípe nemajú problém s myšlienkou, že členské krajiny dostanú viac voľnosti pri vykonávaní poľnohospodárskej politiky výmenou za väčšiu zodpovednosť za dosahovanie jasne stanovených cieľov.

"No nejasný a slabý návrh, ktorý máme na stole, nemôže byť základom na vypísanie šeku na miliardy EÚ z našich spoločných peňazí. Preto očakávame, že rozpočet pre poľnohospodársku politiku EÚ v rámci návrhu viacročného finančného rámca na programovacie obdobie po roku 2020 bude viazaný na jasne a prísne ciele a účinné mechanizmy, ktoré zaručia ich plnenie," zhrnul.

Európska komisia začala konzultáciu o budúcnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky vo februári tohto roku. Počas trojmesačného konzultačného obdobia dostala viac než 320.000 odpovedí, najmä od jednotlivcov. Z konzultácie podľa stanoviska EK vyplynulo, že väčšina respondentov si priala zachovanie silnej spoločnej poľnohospodárskej politiky na úrovni EÚ, ktorá ale musí byť jednoduchšia, flexibilnejšia a viac zameraná na riešenie kľúčových výziev ako zabezpečenie primeranej životnej úrovne pre poľnohospodárov, ochrana životného prostredia a boj proti zmene klímy.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Citácia z článku: "Reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) Európskej únie má zabezpečiť primeranú životnú úroveň pre poľnohospodárov," a tak sa pýtam, kto je dnes ten poľnohospodár ? Je napríklad traktorista taký istý poľnohospodár ako predseda družstva alebo je dojička taká istá poľnohospodárka ako zootechnička ? Kto je viac poľnohospodárom, ten čo chodí v zablatených čižmách alebo ten čo sedí v kancelárii v obleku ? Reforma SPP dáva viac otázok ako odpovedí, v poslednom čase sa roztrhlo vrece s konferenciami, všetci vedia veľa a pekne rozprávať, lenže to čo povedia už ani nemá kto zrealizovať. aradana / 06.12.2017

aradana, pochop, že EU nebude presadzovať záujmy nikoho iného okrem EU-15. Takže výsledkom tejto "zmeny" bude 27 rôznych poľnohospodárskych politík na jednom "spoločnom" trhu. Vzhľadom k výške národnej podpory na Slovensku môžeme očakávať ďalší útlm pre roľníkov na Slovensku. Ministerstvo s jeho skorumpovaným vedením bude pre "svojich" presadzovať navýšenie podpory a zbytok bude živoriť a prežívať. Tak to bolo počas celej existencie SR a nič sa na tom nezmení. No a západ dáva takúto možnosť na rozkrádanie toho mála čo ostalo, aby nemusel dávať rovnakú podporu všetkým. Takisto je potrebné rátať, že rozpočet bude oveľa nižší a to nielen pre brexit ale aj pre veľmocenské snahy EU(armáda a Ukrajina). Takže väčšina z nás sa má na čo "tešiť". A ochranári nech radšej zmĺknu. Až navýšia rozpočet, tak potom môžu pindať o nejakých ďalších záväzkoch. G.S. / 06.12.2017

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ