VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Vtáčia chrípka aj v Iraku

Irak oznámil výskyt vysoko patogénnej vtáčej chrípky v centrálnej provincii Dijála. Oznámila to dnes Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE).

Výskyt vírusu H5N8, u ktorého sa doposiaľ nepreukázal prenos na človeka, bol zistený 27. decembra na farme, ktorá chová 43.000 kusov hydiny. Farma už 7250 vtákov zlikvidovala. OIE informáciu získala od irackého ministerstva poľnohospodárstva.

Vlani vtáčia chrípka zasiahla niekoľko európskych krajín vrátane Českej republiky. V Európe kvôli nej boli utratené milióny kusov hydiny. Vtáky mali takmer výlučne vírus H5N8, u ktorého sa doposiaľ nepreukázal prenos na človeka.

Vtáčiu chrípku, ktorá je známa už od 19. storočia ako vtáčí mor, spôsobujú chrípkové vírusy typu A. Obzvlášť nebezpečný subtyp vírusu H5N1, ktorý je za určitých okolností prenosný na človeka, bol prvýkrát zaznamenaný v Škótsku v roku 1951. U človeka bola táto chrípka prvýkrát diagnostikovaná v Hongkongu v roku 1997.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,00
CBoT Chicago 138,28
KBB Bratislava 144,17
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 162,50
CBoT Chicago 120,42
KBB Bratislava 141,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 340,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Na archívnej snímke z 30. júla 1969 nový pivovar v Hurbanove. V Hurbanove, okres Komárno, dali začiatkom tohto mesiaca do skúšobnej prevádzky nový pivovar s kapacitou 600.000 hektolitrov piva. Pivovar bol postavený za dva a pol roka za 120 miliónov korún. S riadnou výrobou chcú začať začiatkom augusta a budú vyrábať všetky druhy piva - biele a čierne, sedem, desať a dvanásťstupňové. Novinkou bude pivo v plechovkách, ktoré bude o niečo drahšie ako fľaškové, ďalším zlepšením bude pasterizované sudové pivo. Hurbanovské pivo sa bude predávať pod značkou "Zlatý bažant", a má výbornú chuť a vysokú kvalitu, čoho zárukou je vlastná sladovňa s kapacitou 30.000 ton sladu za rok, ktorá pracuje už 3 roky a slad z nej si získal dobré meno v zahraničí, kam ho väčšinou exportovali. Na snímke pivovar so sladovňou. Autor: dobový text a foto TASR

Komerčné informácie

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ