VÚB
VÚB

Vtáčia chrípka aj v Iraku

Irak oznámil výskyt vysoko patogénnej vtáčej chrípky v centrálnej provincii Dijála. Oznámila to dnes Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE).

Výskyt vírusu H5N8, u ktorého sa doposiaľ nepreukázal prenos na človeka, bol zistený 27. decembra na farme, ktorá chová 43.000 kusov hydiny. Farma už 7250 vtákov zlikvidovala. OIE informáciu získala od irackého ministerstva poľnohospodárstva.

Vlani vtáčia chrípka zasiahla niekoľko európskych krajín vrátane Českej republiky. V Európe kvôli nej boli utratené milióny kusov hydiny. Vtáky mali takmer výlučne vírus H5N8, u ktorého sa doposiaľ nepreukázal prenos na človeka.

Vtáčiu chrípku, ktorá je známa už od 19. storočia ako vtáčí mor, spôsobujú chrípkové vírusy typu A. Obzvlášť nebezpečný subtyp vírusu H5N1, ktorý je za určitých okolností prenosný na človeka, bol prvýkrát zaznamenaný v Škótsku v roku 1951. U človeka bola táto chrípka prvýkrát diagnostikovaná v Hongkongu v roku 1997.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ