VÚB
VÚB

Rozpočet EÚ bude musieť byť vyšší než 1 % HDP

Ďalší dlhodobý rozpočet Európskej únie (EÚ) bude musieť byť vyšší než aktuálne 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) bloku. Jedným z dôvodov je aj strata veľkého čistého prispievateľa - Británie, uviedol šéf Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

Rozpočet EÚ bude musieť byť vyšší než 1 % HDP

Juncker na konferencii venovanej ďalšiemu 7-ročnému rozpočtu EÚ, ktorý bude platiť od roku 2021, povedal, že sa z neho budú musieť financovať spoločné politiky Únie v oblastiach obrany, bezpečnosti, migrácie, klimatických zmien, kohézie a poľnohospodárstva.

"Británia nás opúšťa, takže budeme musieť nájsť finančné prostriedky, aby sme zareagovali na stratu niekoľkých miliárd eur, keď odíde dôležitý prispievateľ," uviedol Juncker.

Podľa komisára EÚ pre rozpočet Günthera Oettingera brexit spôsobí v rozpočte dieru vo výške 12 až 13 miliárd eur ročne.

Juncker uviedol, že zatiaľ čo niektoré politiky EÚ sa môžu prehodnotiť, jednotlivé členské vlády však budú musieť prispieť do rozpočtu Únie viac peňazí, aby sa mohli financovať nové oblasti spoločného záujmu. "Toto všetko nedokážeme financovať len z jedného percenta."

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

už vidím Francúzov a Nemcov ako nadšene súhlasia...... realista / 09.01.2018

palec hore, realista. Môj príspevok už "niekto" vymazal. Asi bol trošku apolitický... RS / 12.01.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ