VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Rozpočet EÚ bude musieť byť vyšší než 1 % HDP

Ďalší dlhodobý rozpočet Európskej únie (EÚ) bude musieť byť vyšší než aktuálne 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) bloku. Jedným z dôvodov je aj strata veľkého čistého prispievateľa - Británie, uviedol šéf Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

Rozpočet EÚ bude musieť byť vyšší než 1 % HDP

Juncker na konferencii venovanej ďalšiemu 7-ročnému rozpočtu EÚ, ktorý bude platiť od roku 2021, povedal, že sa z neho budú musieť financovať spoločné politiky Únie v oblastiach obrany, bezpečnosti, migrácie, klimatických zmien, kohézie a poľnohospodárstva.

"Británia nás opúšťa, takže budeme musieť nájsť finančné prostriedky, aby sme zareagovali na stratu niekoľkých miliárd eur, keď odíde dôležitý prispievateľ," uviedol Juncker.

Podľa komisára EÚ pre rozpočet Günthera Oettingera brexit spôsobí v rozpočte dieru vo výške 12 až 13 miliárd eur ročne.

Juncker uviedol, že zatiaľ čo niektoré politiky EÚ sa môžu prehodnotiť, jednotlivé členské vlády však budú musieť prispieť do rozpočtu Únie viac peňazí, aby sa mohli financovať nové oblasti spoločného záujmu. "Toto všetko nedokážeme financovať len z jedného percenta."

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

už vidím Francúzov a Nemcov ako nadšene súhlasia...... realista / 09.01.2018

palec hore, realista. Môj príspevok už "niekto" vymazal. Asi bol trošku apolitický... RS / 12.01.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,00
CBoT Chicago 138,28
KBB Bratislava 144,17
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 162,50
CBoT Chicago 120,42
KBB Bratislava 141,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 340,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Na archívnej snímke z 30. júla 1969 nový pivovar v Hurbanove. V Hurbanove, okres Komárno, dali začiatkom tohto mesiaca do skúšobnej prevádzky nový pivovar s kapacitou 600.000 hektolitrov piva. Pivovar bol postavený za dva a pol roka za 120 miliónov korún. S riadnou výrobou chcú začať začiatkom augusta a budú vyrábať všetky druhy piva - biele a čierne, sedem, desať a dvanásťstupňové. Novinkou bude pivo v plechovkách, ktoré bude o niečo drahšie ako fľaškové, ďalším zlepšením bude pasterizované sudové pivo. Hurbanovské pivo sa bude predávať pod značkou "Zlatý bažant", a má výbornú chuť a vysokú kvalitu, čoho zárukou je vlastná sladovňa s kapacitou 30.000 ton sladu za rok, ktorá pracuje už 3 roky a slad z nej si získal dobré meno v zahraničí, kam ho väčšinou exportovali. Na snímke pivovar so sladovňou. Autor: dobový text a foto TASR

Komerčné informácie

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ