VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Komora má svoje priority

Všetky hlavné aktivity, na ktorých bude Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) pracovať v roku 2018, majú jedného spoločného menovateľa. Je ním konkurencieschopný slovenský poľnohospodár a potravinár. Je to priorita, ktorá má byť nielen výzvou pre najväčšiu agropotravinársku samosprávu na Slovensku - SPPK, ale má byť rovnako hlavnou výzvou za agropotravinárske odvetvie aj pre samotný štát. Informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Komora má svoje priority

"Dôrazne upozorňujeme na to, že slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo nie je v dobrom stave, nerozvíja sa, ale len prežíva. Chlebové odvetvie v žiadnom prípade nevidíme v ružových farbách. Bojuje s mnohými veľkými problémami, o ktorých sa v médiách mnohokrát nehovorí a o ktorých laická verejnosť vôbec netuší," uviedol predseda SPPK Milan Semančík.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora stupňuje aktivity smerujúce k zvýšeniu konkurencie schopnosti domácich producentov potravín. Aj preto začiatkom roka Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv zintenzívňuje tlak vedúci k navýšeniu schválenej štátnej pomoci v objeme 1 milión eur pre rok 2018 na 70-násobok pre rok 2019. Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv nevylučuje ani organizáciu veľkého celoslovenského protestu.

Vychádzajúc ešte z minuloročných sľubov predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), sprostredkovane od predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej (nominantka SNS) o sfunkčnení projektu Zelená nafta je podľa Holéciovej žiaduce povedať, že prisľúbených 20 až 40 miliónov eur na toto opatrenie (mimo zvýšenia štátnej pomoci) je nevyhnutných, ak má poľnohospodárstvo na vidieku o niečo viac napredovať.

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv rovnako očakáva, že štát naozaj začne pracovať na zriadení rizikového fondu na uhrádzanie škôd v poľnohospodárstve spôsobených abnormálnymi výkyvmi počasia, čo je rovnako jeden z minuloročných prísľubov politikov. Rada je pripravená aktívne spolupracovať na zriadení tohto fondu.

SPPK pokračuje v rámci medzinárodných aktivít v lobovaní v európskych inštitúciách za presadenie takej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), ktorá bude v novom programovacom období po roku 2020 výhodnejšia pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Vlani sa SPPK podarilo argumentmi presvedčiť 7 agrárnych samospráv krajín EÚ, aby sa pripojili k dokumentu Bratislavská deklarácia. S ďalšími troma samosprávami bude rokovať aj v tomto roku.

"Našu spoločnú predstavu o fungovaní agropotravinárstva ôsmich európskych krajín po roku 2020 v jednotnej EÚ sme predstavili v Bratislavskej deklarácii. V nej navrhujeme nechať rozhodnutie o prípadnom stropovaní priamych platieb na samotné členské štáty EÚ. Žiadame preto, aby Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR čím skôr predstavilo národnú pozíciu k CAP po roku 2020," dodal Semančík.

Rok 2018 bude pre SPPK dôležitý aj z hľadiska zlepšenia konkurencieschopnosti potravinárskeho odvetvia. Komora bude preto naďalej pokračovať v práci na zlepšovaní podnikateľského prostredia, zrovnoprávnení postavenia potravinárov a obchodníkov, odstránení nekalých obchodných praktík, zvýšení podielu potravín vyrobených na Slovensku v obchodoch, a v neposlednom rade aj v práci so samotným spotrebiteľom.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Pán predseda by sa mohol prestať správať ako monitor na JIS-ke. Všetci vieme v akom stave poľnohospodárstvo je. Zrejme by to chcelo viac ako iba silné heslá a názvy priorít, či..? Farmer / 11.01.2018

"Zelená nafta" je OK pre intenzívnu rastlinnú výrobu, ale čo takto trošku systémovejšie a plošnejšie - napr. daň z nehnuteľností ??? realista / 11.01.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,00
CBoT Chicago 138,28
KBB Bratislava 144,17
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 162,50
CBoT Chicago 120,42
KBB Bratislava 141,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 340,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Na archívnej snímke z 30. júla 1969 nový pivovar v Hurbanove. V Hurbanove, okres Komárno, dali začiatkom tohto mesiaca do skúšobnej prevádzky nový pivovar s kapacitou 600.000 hektolitrov piva. Pivovar bol postavený za dva a pol roka za 120 miliónov korún. S riadnou výrobou chcú začať začiatkom augusta a budú vyrábať všetky druhy piva - biele a čierne, sedem, desať a dvanásťstupňové. Novinkou bude pivo v plechovkách, ktoré bude o niečo drahšie ako fľaškové, ďalším zlepšením bude pasterizované sudové pivo. Hurbanovské pivo sa bude predávať pod značkou "Zlatý bažant", a má výbornú chuť a vysokú kvalitu, čoho zárukou je vlastná sladovňa s kapacitou 30.000 ton sladu za rok, ktorá pracuje už 3 roky a slad z nej si získal dobré meno v zahraničí, kam ho väčšinou exportovali. Na snímke pivovar so sladovňou. Autor: dobový text a foto TASR

Komerčné informácie

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ