VÚB
VÚB

Na odškodné stále čakajú, otázne je, či ho dostanú

Jarné mrazy postihli ovocinárov už dva roky po sebe. Zatiaľ čo v sezóne 2016 im štát pomohol odškodnením vo výške asi 3 a pol milióna eur, ktoré si rozdelilo 102 pestovateľov, v sezóne 2017 sa finančnej pomoci nedočkali. O tom, či ju dostanú, je podľa rezortu stále predčasné hovoriť.

Na odškodné stále čakajú, otázne je, či ho dostanú

„Presné údaje týkajúce sa výmery ovocných sadov, úrod jednotlivých ovocných druhov budú dostupné až po spracovaní nahlásených údajov skutočných úrod k 31.12.2017 jednotlivými pestovateľmi. Spracovanie výsledkov sa bude vykonávať na Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom v priebehu mesiaca január – február 2018,“ uviedol Michal Feik z tlačového odboru MPRVSR.

Podľa ovocinárov sú ale škody vyčíslené dávno.

„My sme ich vedeli aj odhadnúť už podľa toho, či boli v sadoch na jar kvety a plody zmrznuté. Bežne mávame ročné úrody okolo 60 tisíc ton ovocia, za rok 2017 sme dosiahli niečo vyše 30 tisíc ton. Škody boli o čosi menšie ako rok predtým, ale dosahujú asi 8 miliónov eur,“ vysvetlil predseda ovocinárskej únie Marián Varga.

Peniaze pritom mnohí ovocinári chceli použiť na nákup parafínových sviec a pripraviť sa na prípadné mrazy v tomto roku. Či nárazové odškodnenie dostanú dodatočne po definitívnom zrátaní škôd ministerstvo neuviedlo. Z prioritu označilo systémové riešenia v podobe rizikového fondu. Na jeho zriadenie čakajú aj farmári.

„Prispievať do fondu by mali určitým dielom pestovatelia a štát, v hre sú tiež poisťovne. Systém by mal zohľadňovať, kto sa proti počasiu každoročne chráni a kto investuje aj do poistenia. Dôležité je pozerať aj na pravidelné úrody firiem, aby fond systémovo podporil tých, ktorí naozaj niečo tvoria,“ uviedla Jana Holéciová z SPPK.

Ministerstvo avizuje, že rizikový fond vytvorí a spustí počas tohto roka.

„Závisí to však nielen od MPRV SR, ale aj od Ministerstva financií SR,“ uzavrel Michal Feik z rezortu pôdohospodárstva.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ