Ematech
Ematech

Poľovníci: Stavy diviakov treba znížiť o dve tretiny

Počty diviačej zvery sa od roku 2000 zvýšili na Slovensku o 75 percent. Vzrástli aj stavy všetkej lesnej zvery. Môže za to nadmerné prikrmovanie, nesprávna štruktúra lovu i mierne zimy a tým aj nízka mortalita. V uplynulých rokoch u nás stav diviačej zvery na konci sezóny predstavuje do 60 tisíc kusov. Rovnako by tomu malo byť aj túto jar.

Poľovníci: Stavy diviakov treba znížiť o dve tretiny

„Celkový úbytok sa pohybuje na úrovni okolo 55 tisíc kusov. Ide nielen o odlovenú zver, ale ráta sa do toho aj úhyn,“ vysvetlil Tibor Lebocký, prezident Slovenskej poľovníckej komory, podľa ktorého sa plány lovu v uplynulých rokoch darí napĺňať, ba dokonca prekračovať, čo sa v minulosti poľovníkom nedarilo.

„Z hľadiska štatistických predpokladov pre šírenie afrického moru ošípaných by sa ale jarný stav diviačej zvery mal pohybovať okolo 18 800 kusov. Vtedy by sme reálne minimalizovali riziko pre šírenie ochorenia,“ uviedol Lebocký.

S takýmto stavom diviačej zvery ráta aj Koncepcia rozvoja poľovníctva, avšak až v roku 2030. Stavy sa podľa nej mali znižovať postupne.

„Avšak koncepcia sa tvorila v čase, kedy hrozba afrického moru nebola taká akútna, preto by bolo dobré, keby sme prijali opatrenia, aby sme početnosť diviakov reálne znížili v oveľa kratšom čase, do jedného až dvoch rokov,“ myslí si Tibor Lebocký.

Poľovníkov v súčasnosti motivuje tzv. zástrelné, ktoré dostanú za uloveného diviaka a odovzdaní vzorky na rozbor. Finančné ohodnotenie dostávajú aj za odovzdanie uhynutého diviaka. Podľa veterinárnej správy je odozva poľovníkov na tieto opatrenia pozitívna.

„Pokiaľ pretrvá u nás situácia bez výskytu afrického moru, my sme ochotní tieto peniaze ešte aj navýšiť. Konzultujeme to aj s Európskou komisiou, ktorá má veľký záujem, aby sa ochorenie nešírilo, takže možno aj v EK nájdeme podporu a budeme vedieť poľovníkom ceny navýšiť,“ uviedol šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Tzv. zástrelné (od 10 do 40 eur) v súčasnosti poľovníkom kompenzuje aj prepad cien diviačieho mäsa, ktorá sa pohybuje na úrovni okolo 30 eurocentov za kilogram.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

A čo takto prestať s prikrmovaním lesnej zveri? Je to predsa kontraproduktívne! Ľubo / 06.02.2018

jednoznačne treba výrazne znížiť stavy zveri na slovensku, a mimochodom neprikrmovanie zveri by následne viedlo k značnému poškodzovaniu porastov kultúrnych plodín / 06.02.2018

Ľubo,nechcem byť osobný,ale si predstavte,že tento Váš článok si prečítajú žiaci základ.škôl. Takto majú presadzovať názor,že prikrmovať netreba! Táto zima je doposiaľ mierna,ale minulú zimu to bola katastrofa,pomerne silné mrazi a vysoka vrstva snehu,ktorá miestami bola aj 120cm.Museli sme brodiť sneh pásovými a koles.traktormi,aby sa zver dostala ku krmelcom. Ak by som Vám poslal fotku z úhynu po 2-3 ks srnčej zveri hlavkami spolu a zmrznuté-vysilené len preto,že sa nemohla prebrodiť ku krmelcom. Všetko nahrávalo vlkom,aby ľahko ulovili zver. Čo sa týka poškodzovania poľnohosp.kultúr,tak prečo poľnohospodár nepoužíva odpudzovače zveri,ktorá vylučuje napr. pach vlka. Tam sa zver skoro nevráti,ale nie takto,že nebudeme prikrmovať! Vlci šarapatia vo svorkach 7-10 ks a tak vytláčajú zver z lesa k obciam. Aby som bol konkretný,tak pochádzam z východu SK,máme odstreliť ročne cca 30ks diviačej zveri,a viete že sa podarilo uloviť 6ks. Pritom boli spoločné poľovačky,kde sa zúčastnilo takmer 60 strelcov-výsledok 1 líška. Diviaky sú vytlačené vlkom z lesa na "dolniaky",kde sú aj 100ha lány poľnohosp.plodín a tam sa zver uchyľuje pred šelmou ako je vlk a medveď. Tento rok je tzv.semenný,pričom je dostatok žalude a bukvice,ale diviakov niet. Venujem sa poľovníctvu 42 rokov,a tak sa viem k tomu vyjadriť a doporučovať vytvoriť rovnováhu v premnoženom stave vlka a medveďa! Prepáčte,že som sa takto rozpísal. Ján Bukovčík / 06.02.2018

Pre Ján Bukovčík: prikrmovat určite treba. O tom niet pochýb. Nemusel byt ani 120cm sneh a koľko zveri mi chodilo na silaz..srncia, jelenia...vlky a medvede su aj na dolniakoch v okoli Rimavskej Soboty. Problem je skor v PZ. Nemam nic proti polovnikom mam medzi nimi vela kamaratov ktori sa snazia pomoct ked je problem so zverou ale su aj taki co si myslia ze mozu vsetko a nemusia nic. Pachove odpudzovace sa napriklad mne neosvedcili...diviaky bez problemov likvidovali kukuricu par metrov od aplikovanej hranice este pred zapadom slnka. ŠtevoM / 07.02.2018

Určite je potrebné vnímať poľovníctvo ako nástavbu poľnohospodárstva, kde by mala byť symbióza. Dnes dostane pušku takmer každý, bez ohľadu na psychické a morálne zdravie, stačí že má dosť peňazí a chce sa zaradiť medzi "honor", lebo všetci zbohatlíci sú i poľovníci, prípadne majú vlastný poľovný revír. Stráca sa prepojenosť. Voľakedy boli členovia poľovníckych združení miestny ľudia, ktorí vedeli a predpokladali kde a ako sa "škody" objavujú a teda de facto im vedeli i predchádzať. Poľovníci chodili vykášať miesta na dorábanie sena, kam sa technika nedostala, či pomáhali zbierať kameň na roľu. Dnes tomu tak nie je. Poľovníci sú odtrhnutí od poľnohospodára a tým vznikajú problémy, či je zveri veľa alebo málo. Problém je v systéme poľovníctva a toto sú následky. Milan / 07.02.2018

Pre ŠtevoM a Milan,opravdu máte pravdu! Všetko je o prevencií , no a v neposlednom rade vydávanie zbrojných preukazov. Títo "zbohatlíci",ktorí sú ako- že poľovníci /česť výnimkam/ tak to sú iba lovci nie poľovníci. Pojem ochrana a prevencia je pre túto čvargu iba"španielská dedina" !!! Celý system poľovníctva je o ničom! Ján Bukovčík / 07.02.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ