Ematech
Ematech

Agrorezort víta podporu opozície pre zelenú naftu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR víta záväzok opozičného hnutia Sme rodina, že podporí projekt systémového riešenia na podporu poľnohospodárskej výroby tzv. zelená nafta z dielne agrorezortu. Uviedol to hovorca MPRV SR Vladimír Machalík v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Sme rodina Borisa Kollára a Jaroslava Karahutu.

Agrorezort víta podporu opozície pre zelenú naftu

Na tlačovej konferencii hnutia Sme rodina jej predseda Boris Kollár, za účasti tímlídra hnutia pre oblasť poľnohospodárstva Jaroslava Karahutu uviedol, že MPRV SR pod vedením Gabriely Matečnej (nominatka SNS) nemá v agrorezorte víziu ani koncepciu. Tzv. zelená nafta je len ďalším nástrojom politického marketingu strany SNS. 

"MPRV SR pokračuje v zavádzaní občanov SR a je nám už dnes jasné, že zelená nafta sa v roku 2018 vyplácať nebude. Projekt zelenej nafty je marketingový produkt z dielne ministerstva pôdohospodárstva a SNS, ktorej cieľom je iba zastaviť úpadok politických preferencií SNS, ale určite nie zastaviť úpadok potravinovej sebestačnosti a úpadok celého slovenského agrosektora," povedal Karahuta.

"Pri červenej nafte, ktorá bola realizovaná za predchádzajúcich vlád, bolo veľa chýb a špekulantov. Chyby z minulosti nemienime opakovať, nepôjdeme preto týmto systémom. Projekt Zelená nafta bude veľmi jednoduchý, účelný, efektívny a ľahko kontrolovateľný. Zároveň bude realizovaný administratívne jednoducho," uviedla v súvislosti so zelenou naftou Matečná.

MPRV SR podľa Machalíka víta, že aj opozícia si uvedomuje správnosť tohto opatrenia z dielne agrorezortu a SNS, a že predstavitelia hnutia mu vyjadrili podporu ešte predtým, ako ministerstvo zverejnilo samotné detaily fungovania tohto podporného opatrenia.

"Pri aplikácii projektu vo výške 30 miliónov eur nepôjde o automatickú celoplošnú dotáciu, ale o podporu odvetví, ktoré sú náročné na pestovateľské postupy, ako je špeciálna a špecializovaná rastlinná výroba a špeciálna živočíšna výroba. Plodiny ako kukurica, repka, pšenica či slnečnica nepodporíme. Sledujeme tým taktiež udržanie prvovýroby na Slovensku, zníženie vývozu kľúčových komodít, a tým aj zníženie salda zahraničného obchodu," dodala Matečná.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Je to iba marketingový ťah na poľnohospodárskeho voliča. Zelená nafta nebude v roku 2018 vyplatená nikomu, tak ako mladý farmár, alebo vydanie štátnej pôdy pre drobný poľnohospodárov. To sú iba dlhoročné sľuby , ale skutok niekde utiekol. Peniaze pre mladých farmárov už roky nie sú . Štátna pôda a pôda SPF pre malých farmárov sa nebude vydávať, lebo by veľké Agrofarmy prišli o svoje milióny na dotáciách. Všetko iba sľuby a žiadne skutky. Po voľbách bude nový minister a znova vyhovorky, že to mala zabezpečiť pani Matečna. Čo tak farmári vziať stroje , vidly a ísť pred parlament a blokovať cesty ? Myslíte, že by už páni aj konali a nie iba sľubovali. Veď v tej republike nič nefunguje. Pozrite na Maďarov , Poliakov, tí by to netrpeli ako slovač. Pani ministerka by sa mala postaviť pred farmárov a povedať, že nechce stropovanie fariem. Stačí, keď je v republike 15megafariem načo malým farmárom pôdu SPF a štátu. Prosím , kde je problém so zelenou naftou ?! Každý farmár, ktorý niečo produkuje by mal poberať zelenú naftu na svoju výmeru . Tí čo iba kosia a nič nepestujú, nechovajú by nemali nárok na ZN. Kde je nejaký termín ??? SG / 12.02.2018

SNS zo svojej dielne vypustila mydlové bubliny - uvidíme a budeme pozorne slodaovať ako sa to neda a oni chcú. Slovami generálneho bundáša z PPA - blbí sedliaci to nepochopili a nerozumejú tomu" agrarnik zHN / 13.02.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ