Ematech
Ematech

Nastal čas na slamové

Vinári z Topoľčianok patria k hŕstke tých, ktorí každoročne dorábajú aj slamové víno. S lisovaním začali v týchto dňoch po tom, čo opätovne pozbierali hrozno, ktoré už od októbra schlo na povalách.

Nastal čas na slamové

„Význam sušenia je v tom, že strapec sa počas toho zakoncentrováva, odparuje sa voda a tým sa v bobuľkách skoncentruje cukor aj kyseliny. A vďaka tomu je potom slamové víno výnimočné,“ vysvetlil vinársky technik Jozef Záhorský.

V Topoľčiankach každoročne dorábajú slamové víno z viacerých odrôd, najmä z Frankovky modrej, Alibernetu, Devínu či Rizlingu rýnskeho. Z každej odrody vylisujú vinári asi 1500 litrov.

„Pri tomto víne je nutné, aby šupka bola hrubšia už geneticky, je to základný predpoklad a podľa toho vyberáme odrody. Keď chceme dorobiť slamové víno, myslíme na to už pri reze, čiže vinič zrezávame tak, aby konkrétny koreň nebol zameraný na vysokú kvantitu,“ uviedol obchodný riaditeľ z Topoľčianok Samuel Waldner.

Hoci vinársky ročník 2017 nebol práve jednoduchý, predbežne vinári očakávajú kvalitné slamové vína.

„Dôležité je, aby vinič dozrel na 21 stupňov cukornatosti a v roku 2017 s tým neboli problémy. Samozrejme, aj kyseliny sú dôležité, ale toho roku očakávame dobré slamové víno. Predchádzajúci ročník nám vinič dosť vymrzol, zostalo málo hrozna a navyše mrazy pribrzdili rast a dozrievanie hrozna. Vtedy sme mali trochu potiaže. V roku 2017 hoci boli jarné mrazy, neodrazilo sa to až tak výrazne na škodách,“ dodal vinohradník z Topoľčianok Zoltán Molnár.

Slamové víno ročník 2017 sa na trh dostane až koncom roka 2018. V súčasnosti sa u nás štatistiky jeho produkcie, ani zoznam producentov nesleduje.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ