Aktuálny pohľad na agrosektor

ČR: Deficit agrárneho obchodu bol najhorší od roku 2011

Minuloročný deficit agrárneho zahraničného obchodu Českej republiky dosiahol 1,215 miliardy eur a bol najhorší od roku 2011. Medziročne sa záporné saldo prehĺbilo o 304 miliónov eur, uviedol Poľnohospodársky zväz ČR s odkazom na údaje Českého štatistického úradu.

ČR: Deficit agrárneho obchodu bol najhorší od roku 2011

Do ČR sa vlani doviezol agrárny tovar za 8,972 miliardy eur, čo bolo medziročne o zhruba 110 miliónov eur viac. Vývoz naopak klesol o 193 miliónov eur.

"V minulom roku bol do ČR dovezený rekordný objem mäsa za 1,1 miliardy eur, čo je štvornásobok toho, čo bolo dovezené v roku vstupu našej krajiny do Európskej únie. Primerane tomu bola obmedzená tuzemská živočíšna výroba," uviedol zväz.

V Česku chýbajú spracovateľské kapacity aj poľnohospodárski pracovníci, povedal ČTK predseda zväzu Martin Pýcha. Česko podľa neho dováža bravčové z Nemecka a Poľska.

"Medziročne sa záporné agrárne saldo u mäsa zhoršilo takmer 79 miliónov eur a u tejto komodity naďalej zostáva najvyššie záporné saldo zo všetkých agrárnych komoditných skupín," dodal Pýcha.

Agrárna komora uviedla, že vývoj zahraničného obchodu poskytuje presný obraz českej výroby, respektíve "nevýroby".

"Tento trend sa aj napriek všeobecnej známosti a snahám o riešenie nepodarilo zmeniť a štruktúra dovozu sa naopak skôr zhoršuje v náš neprospech, teda v dovozoch produkcie s vyššou pridanou hodnotou," upozornil hovorca komory Jiří Felčárek.

K zlepšeniu situácie by podľa Pýchy malo byť prvým krokom zamedzenie dovozu živočíšnych produktov za dumpingové ceny, napríklad z Poľska alebo Nemecka. Ďalej by sa mali zjednotiť podpory pre poľnohospodárov v krajinách únie. Ďalším krokom by mala byť väčšia podpora pre poľnohospodárov, ktorí sa združujú do odbytových družstiev. Tí by mohli mať ako daňové úľavy, tak napríklad preferenčné zvýhodnenia v dotačných programoch a možnosťou by bolo aj odpustenie platieb na sociálne a zdravotné poistenie. To už v minulosti spomínal súčasný minister poľnohospodárstva v demisii Jiří Milek (za ANO).

Štát podľa Pýchy tiež nie je schopný zlepšiť podmienky pre príjem pracovníkov zo zahraničia, ktorí by mohli sezónne pracovať napríklad v ovocných sadoch. Problém je podľa neho aj v nedostatočných spracovateľských kapacitách. Česi dlhodobo do zahraničia vyvážajú nespracované komodity ako je mlieko alebo dobytok, a dovážajú finálne výrobky ako je mäso alebo syry.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Nič nové, tuto na Slovensku sme si už zvykli, neaká správička od susedov nás neprekvapí... Som tiež zvedavý, kam sa podeje akožeprodukcia od našich akožemladýchfarmárov, ktorí nebudú mať kam a komu predať svoju akožeprodukciu... Na toto už niekoľko rokov nikto z kompetentných nemyslí. RSKS / 13.02.2018

nuž a eště nědávno si tu niektorí pochvaľovali ako Jurečko dobre rozdava miliardy z EU od štátu čechom atd no eště horší výsledok hovorí za všetko!!Ani vydatný ropný vrt by něbol nič platný a to máme veľa spoločného! Maťo / 13.02.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,25
CBoT Chicago 135,11
KBB Bratislava 141,08
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 153,25
CBoT Chicago 117,24
KBB Bratislava 130,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 356,25

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ