VÚB
VÚB

Na výstave v Dubaji sa prezentovali slovenskí potravinári

Gulfood Dubai je najväčšia prezentačná a kontraktačná výstava potravín a nápojov na svete. Tento rok sa po prvý raz v histórii na nej prezentovali aj slovenskí výrobcovia potravín a nápojov.

Vyvrcholením podnikateľskej misie pod vedením podpredsedníčky vlády a šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej (nominantka SNS) bolo rokovanie s podpredsedom vlády a členom kráľovskej rodiny Spojených arabských emirátov (SAE). Informoval o tom Michal Feik z MPRV.

"Ak chcú byť naši potravinári úspešní, bez marketingu a prezentácie to nepôjde. Rozhodli sme sa, že budeme oveľa aktívnejší a budeme pomáhať našim producentom potravín a nápojov prezentovať sa v zahraničí a pomáhať získavať pre nich nové trhy. Do Dubaja sa nám podarilo dostať deväť slovenských potravinárskych firiem, ktoré tam priamo vystavujú. V rámci podnikateľskej misie sme tiež zobrali so sebou zástupcov ďalších 18 firiem, ktorí mali možnosť nadviazať dôležité kontakty. Slovensko síce nemôže konkurovať množstvom produkcie, ale kvalitou potravín určite áno," povedala Matečná.

Veľtrh Gulfood Dubai 2018, ktorý sa tento rok koná od 18. do 22. februára, priťahuje podľa Feika množstvo profesionálov z oblasti obchodu s potravinami a nápojmi z celého sveta. Na veľtrhu vystavuje 5000 spoločností z viac zo 120 krajín sveta. 

Slovenská republika má v tomto roku na veľtrhu po prvý raz národnú expozíciu, ktorú organizuje Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v spolupráci so MPRV. Súbežne s národnou expozíciou obe inštitúcie zorganizovali podnikateľskú misiu, ktorej cieľom je prezentácia slovenských subjektov, nadväzovanie obchodných kontaktov, ako aj hľadanie nových exportných príležitostí.

Vyvrcholením podnikateľskej misie pod vedením Gabriely Matečnej bolo podľa Feika rokovanie s podpredsedom vlády, ministrom prezidentských záležitostí a členom kráľovskej rodiny SAE šejkom Mansúrom bin Zajdom Nahajánom. 

Témami pracovného rokovania boli najmä investície a výskum v oblasti potravinovej bezpečnosti a kontroly potravín, ako aj spolupráca pri chove koní, jazdectve a sokoliarstve. Práve chov a šľachtenie koní sú pre SAE mimoriadne atraktívnou oblasťou, keďže majú v ich krajine dlhú tradíciu. Slovenské agroministerstvo má čo ponúknuť aj vďaka tomu, že spravuje Závodisko v Bratislave a Národný žrebčín v Topoľčiankach. Témami rozhovorov oboch podpredsedov vlád boli aj životné prostredie, kvalita vody či energetika.

Matečná sa okrem podpredsedu vlády stretla aj s tromi ďalšími ministrami SAE, s ministrom hospodárstva Sultánom bin Saídom Mansúrím, s ministrom klimatických zmien a životného prostredia Sáním bin Ahmadom Zajúdím a ministerkou pre bezpečnosť potravín Marjam Saíd Harab Muhajríovou. 

"Všetky štyri stretnutia boli veľmi zaujímavé a motivujúce. Naši partneri boli veľmi prekvapení, čo všetko môže taká malá krajina ako Slovensko ponúknuť. Máme skúsenosti, ponúkame priestor na investície, ale najmä dokážeme vyrobiť zdravé a bezpečné potraviny," dodala Matečná.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Dobrý deň, pri zápornom salde zahraničného obchodu s agrokomoditami na úrovni 1,3 mld. € nám výlet do sultanátu nepomôže. Jozef Artim / 23.02.2018

Zoznam zucastnenych slovenskych firiem je utajovany ? Pripadne, kde by som ho mohol najst ? andrej / 23.02.2018

Vážený pán Artim ta žena vo vedení MPRV SR si pomylila rezort. Urobila si z neho modelingovú a cestovnú kanceláriu. Toto dokáže len ministerský úradník bez chrbtovej kosti. Takto sa už začala nabaľovať cez kopír keď chrlila projekty na zatrávnenie ako agrárna odborníčka bez praxe a len inkasovala. Na SPF robila s prehľadom len kšeftíky a kšefty pre tých čo ju dosadzovali. TJ taka Hana Bubníková/FNM/ v inom garde. Na PPA SR sa jej ťažko pracovala lebo tomu nerozumela a hľadala si väčšie záseky pre svoje ukojenie chtíču - celebritné maniere. V skutočnosti je to chúďa, ktoré sa stalo obeťou nepripravenej a nekoncepčenej agrárnej politiky SNS. Dnes už viacerí chápu prečo kpt. Danko za provizie odpálil Vlada Chovana - ten asi oligarchom až tak nevoňal agrarnik zHN / 23.02.2018

Dobrý deň Andrej, článok je zo servisu agentúry, ktorá asi nepovažovala za dôležité uviesť zoznam slovenských vystavovateľov. V samotnej tlačovej správe agrorezortu sú potravinári vymenovaní. Kopírujem zoznam do diskusie: TEKMAR SLOVENSKO s.r.o., Ing. Ján Cibulka – GCM-KOM/ McLLOYD´S, GAS Familia, s.r.o., ALFA-R s.r.o., KOLIBA, a.s, TATRAKON, spol. s.r.o., Quadra Synergy , s.r.o., Pečivárne Liptovský Hrádok s.r.o., McCarter, a.s. Juraj Huba - prevádzkovateľ poľnoinfo / 23.02.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ