VÚB
VÚB

Prudké mrazy mohli byť pre repku hraničné

Mrazy okolo mínus 20 stupňov Celzia bez pokrytia pôdy snehom nie sú dobré pre oziminy ako pšenica, jačmeň alebo repka, uviedol v sobotu Poľnohospodársky zväz ČR. Klimatické zmeny budú podľa neho ovplyvňovať poľnohospodárstvo stále viac. Podľa Agrárnej komory ČR sa však musí počkať, kým mrazy skončia, až potom sa budú sčítavať škody.

Prudké mrazy mohli byť pre repku hraničné

"Teploty sú pre repku aj oziminy hraničné a tento mráz rozhodne poničí listovú plochu. Otázne je do akej miery. To sa zistí, keď sa oteplí a odumreté listy sčernejú. Možno predpokladať, že to teda ohrozí porasty a že sa môžu znížiť výnosy," povedal ČTK hovorca komory Jiří Felčárek.

Predseda Poľnohospodárskeho zväzu Martin Pýcha upozorňuje na to, že klimatické javy, kedy sa zvyšuje frekvencia extrémnych zrážok a striedajú sa obdobia extrémneho sucha s povodňami a záplavami alebo teplé zimy s holomrazmi, budú mať stále väčší vplyv na poľnohospodárstvo i na vývoj cien agrárnych komodít.

"Škody, ktoré spôsobilo sucho za posledných 30 rokov v krajinách Európskej únie, presahujú 100 miliárd eur. Preto sa poľnohospodári snažia okrem zabraňovania úbytku pôdy tiež o udržanie vody v krajine," uviedol zväz v tlačovej správe.

Poľnohospodárstvu podľa Pýchy neprospievajú príliš teplé a suché zimy, kedy nevymrzne burina a premnožia sa škodci aj škodová zver, najmä diviaky. Navyše, keď je v zime málo snehu a zrážok, sú potom ohrozené zásoby spodnej vody.

"Každá minca má dve strany. Na jednej strane teda hovoríme o výkyvoch počasia, ktoré je nezávislé na ľudskej vôli a ktoré bude do budúcnosti ovplyvňovať poľnohospodársku produkciu. Na druhej strane máme vedeckotechnický pokrok, ktorý dosiahol tak ďaleko, že sa v rastlinnej výrobe používajú výkonnejšie a odolnejšie odrody, ktoré tieto objektívne existujúce výkyvy do určitej miery eliminujú," dodal Pýcha.

Výsledky sucha sú potom podľa neho vidieť napríklad v Juhomoravskom kraji - na Znojemsku, kde sa v minulosti žalo okolo piatich až siedmich ton obilia z hektára, vlani sa zožalookolo dvoch ton z hektára.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ