VÚB
VÚB

Štartujú školenia GSAA

Elektronické žiadosti o priame platby cez takzvanú geopriestorovú žiadosť o podporu čakajú v tomto roku všetkých farmárov bez výnimky. Požadujú to európske pravidlá, na základe ktorých už vláda pred pár dňami upravila aj príslušné nariadenia. Tie nadobúdajú platnosť 15. marca.

Štartujú školenia GSAA

„Upravujú sa požiadavky na predkladanie grafických príloh a tzv. zoznam poľnohospodárskych pozemkov k žiadosti pre tzv. plošné priame podpory. S cieľom zníženia administratívnej záťaže sa ustanovuje, že žiadatelia budú predkladať predmetné prílohy elektronickou formou v rámci geopriestorovej žiadosti o podporu. Od roku 2018 je každý členský štát povinný zabezpečiť, aby na účel identifikácie všetkých poľnohospodárskych pozemkov v podniku a nepoľnohospodárskej pôdy, bol príjemcovi poskytnutý vopred pripravený formulár a zodpovedajúci grafický materiál prostredníctvom rozhrania založeného na GIS, ktoré umožňuje spracovanie priestorových a alfanumerických údajov nahlásených plôch,“ uviedla hovorkyňa MPRV SR Zuzana Peiger Ačjaková na margo vládou schválenej novely nariadení, ktoré s poskytovaním platieb súvisia.

V súvislosti s elektronickým systémom žiadostí štartujú od 13. marca na Agroinštitúte v Nitre aj odborné školenia. Tie sú bezplatné, uskutočňujú sa v stanovených termínoch dvakrát denne a potrvajú do konca apríla.

„Bezplatné informačné semináre poskytujú pomoc v podobe prezentácie rozhrania a jednotlivých nástrojov geopriestorovej žiadosti o podporu. Sú to teda praktické školenia, kde si žiadatelia vyskúšajú zakresľovanie hraníc užívania a jednotlivé problémy, s ktorými sa môžu stretnúť. Za každý subjekt, ktorý sa prihlási, môžu prísť dve osoby, ktoré majú k dispozícii jeden počítač, teda aj techniku v rámci školení zabezpečuje Agroinštitút Nitra, štátny podnik,“ uviedla školiteľka Monika Rizeková.

Termíny školení je možno nájsť na internetovej stránke Agroinštitútu. 

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Prečo nie sú školenia v jednotlivých regiónoch , ale máme cestovať do Nitry 400 km pre 4 -hodinové školenie to nemá logiku ako asi všetko v tomto Slovenskom cirkuse Ondrej / 11.03.2018

Ondrej , to už ani nestojí za rozčuľovanie. VUPOP je dokonca natoľko suverénny, že na tento rok pripravili nejaké nové funkcionality v GSAA. Teraz, keď už ho musia používať všetci a ešte teraz ani nevieme o čo pôjde. No nie sú to odborníci za všetky drobné? Ja , že už bude zverejnená nová príručka pre GSAA. Ale kde? Kašlú na to a potom vinia roľníkov za vysokú chybovosť. Všetko to na hodinu vyhádzať a upratať za nimi. G.S. / 12.03.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ