VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

V Nemecku chcú znížiť predaj mäsa z dovozu

Nemecký roľnícky zväz navrhuje pridávať na balíčky v supermarketoch nové informácie. Budú uvádzať údaje o tom, v akom prostredí a podmienkach žili ošípané počas výkrmu. „Tým chceme posilniť našu transparentnosť a zvýšiť dôveru,“ uviedol šéf zväzu Joachim Rukwied. Dodal, že spotrebiteľ sa má sám rozhodnúť, ktorý produkt si kúpi.

Na štítku je niektorý z údajov. Číslo jeden znamená, že ošípaná bola v štandardnom prostredí, ktoré vyhovovalo nemeckému zákonu o chove zvierat. Číslo 2 informuje, že sa nachádzala v prostredí s vyšším štandardom. Napríklad mala viac priestoru na pohyb. Číslo 3 označuje prémiové chovné podmienky. Napríklad ošípaná mohla vychádzať do voľného priestoru pred výkrmňou. Ak by bola na štítku nula, tak ju držali v podmienkach, ktoré nespĺňali ani jednu z požiadaviek uvedených v nemeckom zákone o podmienkach chovu ošípaných.

Rukwied si od nových údajov na balíčkoch mäsa sľubuje, že zákazníci budú viac kupovať mäso zvierat, ktoré žili v lepších podmienkach. Uviedol, že „to by malo otvoriť nové perspektívy pre poľnohospodárstvo“.

Nová nemecká vláda má v koaličnej dohode úlohu zaviesť štátnu etiketu pre mäso zvierat chovaných v lepších podmienkach. 

Od roku 2015 v Nemecku už existuje Initiative Tierwohl (Iniciatíva blahobyt zvierat). Ňou sa z osobitného fondu honorujú zvýšené dobrovoľné výkony chovateľov. Do fondu prispievajú obchodné reťazce.

Rukwied pokladá nové opatrenia a ocenenia za významné pre podporu domácich producentov mäsa. Jeho predaj v krajine od roku 2010 totiž významne klesol. Z pultov obchodov ho vytláčal import.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

tak tu vidime kde sme riesime druhotriedne potraviny nemci nadstandard svin o boze ratuj nas. pavolh / 12.03.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 164,75
CBoT Chicago 139,72
KBB Bratislava 145,17
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 164,50
CBoT Chicago 122,5
KBB Bratislava 143,00
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 349,50

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ