VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 26.3.2018

Nákupné ceny potravinárskej pšenice sa v závislosti od dodacieho miesta udržujú nad úrovňou 158,00 Eur/tonu. Najvyššie sú v regióne Brusel – nad 170,00 Eur/tonu a naopak najnižšie v oblasti Bratislavy – nad cenovou úrovňou 154,00 Eur/tonu.

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 26.3.2018

Ceny kŕmnej pšenice sú v porovnaní s potravinárskou o približne 20,00 Eur/tonu nižšie. Sladovnícky jačmeň nebol 26. 3. 2018 kótovaný.

Ceny kŕmneho jačmeňa sa mierne zvýšili a pohybovali sa v pásme 140,00 – 175,00 Eur/tonu. Nákupné ceny kŕmnej kukurice sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím mierne zvýšili a boli v rozpätí 129,00 – 176,00 Eur/tonu.

Niektoré vedecké štúdie uvádzajú riziko zníženia priemerných výnosov v hlavných svetových pestovateľských oblastiach obilnín z dôvodu klimatickej zmeny a poukazujú, že extrémne teploty a suchá môžu znížiť produkciu obilnín o približne 10 %.

Vysoká koncentrovanosť produkcie obilnín do niektorých oblastí představuje väčšie riziko zraniteľnosti s celosvetovými následkami.

Napríklad výpadok produkcie pšenice v najväčších svetových producentských štátoch (USA, Kanade, Austrálii, Ruskej federácii)  by výrazne znížil ponuku na svetovom trhu a vyústil aj do redukcie dodávok pšenice v rámci humanitárnej pomoci do nestabilných regiónov sveta.

Rubriku Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch Európskej únie financuje spoločnosť ARIMEX Bratislava, spol. s r. o.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,00
CBoT Chicago 138,28
KBB Bratislava 144,17
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 162,50
CBoT Chicago 120,42
KBB Bratislava 141,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 340,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Na archívnej snímke z 30. júla 1969 nový pivovar v Hurbanove. V Hurbanove, okres Komárno, dali začiatkom tohto mesiaca do skúšobnej prevádzky nový pivovar s kapacitou 600.000 hektolitrov piva. Pivovar bol postavený za dva a pol roka za 120 miliónov korún. S riadnou výrobou chcú začať začiatkom augusta a budú vyrábať všetky druhy piva - biele a čierne, sedem, desať a dvanásťstupňové. Novinkou bude pivo v plechovkách, ktoré bude o niečo drahšie ako fľaškové, ďalším zlepšením bude pasterizované sudové pivo. Hurbanovské pivo sa bude predávať pod značkou "Zlatý bažant", a má výbornú chuť a vysokú kvalitu, čoho zárukou je vlastná sladovňa s kapacitou 30.000 ton sladu za rok, ktorá pracuje už 3 roky a slad z nej si získal dobré meno v zahraničí, kam ho väčšinou exportovali. Na snímke pivovar so sladovňou. Autor: dobový text a foto TASR

Komerčné informácie

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ