VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Podpory do agrosektora robia potraviny cenovo dostupnými

Podpory do poľnohospodárstva sa poskytujú nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách sveta. Uviedol to v utorok na stretnutí s novinármi predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

"Podpory sa dávajú preto, aby sme stabilizovali príjmy poľnohospodára ako takého a sú potrebné preto, aby sme mali potraviny cenovo dostupné. Pretože keby podpory neboli, tak určite by sme mali potraviny výrazne drahšie, ako ich poznáme teraz," spresnil.

Transparentnejšiemu, efektívnejšiemu a rýchlejšiemu vyplácaniu agropodpôr by podľa neho určite pomohla digitalizácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

"Pomohlo by aj zakúpenie modernej techniky, ktorá by bola použitá na kontroly (v teréne), teda napríklad dronov. Určite by pomohlo, aby sa posilnila personálna kontrolná činnosť," poznamenal.

Na to, aby sa obmedzovali špekulácie s agrodotáciami, bolo by podľa neho dobré, aby boli postihované osoby, ktoré úmyselne poškodzujú ostatných poberateľov podpôr, ktorí riadne hospodária na pôde a vytvárajú pridanú hodnotu.

Nový žiadateľ o poľnohospodárske podpory by podľa Semančíka mal predkladať kompletnú dokumentáciu k pôde.

"Vychádzame z toho, že tí, ktorí sú v systéme platieb 10 až 15 rokov, tak tú dokumentáciu majú a už boli kontrolovaní. Ak však niekto vstupuje ako nový žiadateľ o podporu do systému platobnej agentúry, tak by mal predložiť žiadosť aj vrátane príloh, ktoré by dokladovali jeho držbu pôdy. Myslím tým list vlastníctva alebo nájomné zmluvy. Toto by malo byť kontrolované už pri podaní žiadosti o podporu, nie až následne, keď vznikne spor," podčiarkol.

Podľa Semančíkových slov by sa mal vytvoriť na Slovensku register užívateľov pôdy.

"Taktiež by sme boli radi, keby sa nám podarilo cielene dostať viac zdrojov z prvého podporného piliera k tým, ktorí si to zaslúžia. Mám na mysli tzv. viazané platby, ktoré momentálne smerujú do citlivých komodít na úrovni 15 % obálky priamych platieb. My voláme po tom, že chceme dosiahnuť vyššie percento. Hovoríme o 30 %, aby sme takýmto spôsobom cielene dostali peniaze k tým, ktorí si ich právom zaslúžia," dodal predseda SPPK.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Pomaly ale isto sa prepadáva drvivá väčšina k 200 Eurovej dotácii na hektár. Tá v takom roku ako bol minulý rok poznačí aj silnejšie farmy. Nehovoriac o tých ktorý okrem dotácii na plochu nepoberali žiadne projektové peniaze. Tieto farmy sú pomaly ale isto na odpis . A možno pre veľkých žralokov je práve toto budúcnosť. jm / 10.04.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,00
CBoT Chicago 138,28
KBB Bratislava 144,17
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 162,50
CBoT Chicago 120,42
KBB Bratislava 141,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 340,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Na archívnej snímke z 30. júla 1969 nový pivovar v Hurbanove. V Hurbanove, okres Komárno, dali začiatkom tohto mesiaca do skúšobnej prevádzky nový pivovar s kapacitou 600.000 hektolitrov piva. Pivovar bol postavený za dva a pol roka za 120 miliónov korún. S riadnou výrobou chcú začať začiatkom augusta a budú vyrábať všetky druhy piva - biele a čierne, sedem, desať a dvanásťstupňové. Novinkou bude pivo v plechovkách, ktoré bude o niečo drahšie ako fľaškové, ďalším zlepšením bude pasterizované sudové pivo. Hurbanovské pivo sa bude predávať pod značkou "Zlatý bažant", a má výbornú chuť a vysokú kvalitu, čoho zárukou je vlastná sladovňa s kapacitou 30.000 ton sladu za rok, ktorá pracuje už 3 roky a slad z nej si získal dobré meno v zahraničí, kam ho väčšinou exportovali. Na snímke pivovar so sladovňou. Autor: dobový text a foto TASR

Komerčné informácie

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ