VÚB
VÚB

Rokovali o tom, či sa stretnúť s ministerkou

Farmári vítajú a prijímajú ponuku ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) na spoločné rokovanie. Chcú však, aby sa uskutočnilo za podmienok, ktoré prispejú k odbornému a spravodlivému riešeniu problémov v poľnohospodárstve. Preto navrhujú, aby sa ministerstvom ponúkané štvrtkové (12.4.) stretnutie presunulo na 24. až 26. apríla na obecný úrad v obci Haniska pri Košiciach.

Rokovali o tom, či sa stretnúť s ministerkou

V utorok sa v Haniske pri Košiciach uskutočnilo celoslovenské stretnutie regionálnych farmárov. Rokovali o tom, či sa zúčastnia spoločného stretnutia, ktoré im ponúkla Matečná. Tá farmárov pozvala na stretnutie, na ktorom sa mali zúčastniť zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Pôdohospodárskej platobnej agentúry, Slovenského pozemkového fondu, Krajského riaditeľstva Policajného zboru, Krajského súdu a Krajskej prokuratúry v Košiciach.

"Musíme opäť opakovať a pýtať sa, či museli tragicky zomrieť dvaja mladí ľudia, museli na protest vyjsť desiatky tisíc ľudí do ulíc a dožadovať sa života v slušnej krajine, museli sme traktormi obmedzovať našich spoluobčanov, aby sa pani ministerka začala venovať nám, utláčaným farmárom," pýta sa František Oravec, farmár z okolia Košíc a jeden zo spoluorganizátorov minulotýždňového protestu farmárov.

Farmári sa opäť zhodli, že ponuku ministerky pôdohospodárstva vnímajú tak, že ju dala na pokyn premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). V piatok minulý týždeň, kedy podľa nich vyzýval farmárov k tomu, aby sa stretli s ministerkou pôdohospodárstva, spomínal podľa ich slov, že má ísť o veľké stretnutie. Ako tvrdia, z ministerstva pôdohospodárstva však prišla pozvánka len úzkej skupine štyroch farmárov.

"Naše problémy, ktoré sme prezentovali v médiách a na verejných zhromaždeniach a protestoch, sa netýkajú jednotlivcov, ale veľkého množstva súkromne hospodáriacich roľníkov. Ide o celoslovenský, nielen lokálny problém, ktorý chceme riešiť spoločne," uviedol Jaroslav Jánoš, jeden zo spoluorganizátorov minulotýždňového košického protestu farmárov.

Preto sa farmári na svojom celoslovenskom stretnutí zhodli, že na rokovaní so zástupcami štátu sa musí zúčastniť väčšia, reprezentatívna vzorka ich zástupcov, ktorá komplexne odprezentuje problémy, ktoré trápia ich a slovenské poľnohospodárstvo.

Patrik Magdoško z Občianskej iniciatívy Zemplína považuje za dehonestáciu práv farmárov, ktorí boli poškodení na poliach, aby neboli prítomní na stretnutí s ministerkou.

Zároveň vyzývajú ministerku pôdohospodárstva, aby uviedla konkrétne neodborné vyjadrenia farmárov. Pripravia odpovede tak, aby ich spoločné stretnutie bolo čo najviac efektívne a prospešné pre všetkých.

"Chceme zdôrazniť, že nám nejde o politiku. My bojujeme za prežitie malých a stredných farmárov, ktorých rodiny pracovali na poli už niekoľko generácií. Na nás stojí aj budúcnosť potravinovej bezpečnosti tejto krajiny," dodal Oravec.

Utorkového celoslovenského stretnutia regionálnych farmárov sa zúčastnilo 62 zástupcov farmárov z celého Slovenska.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ