VÚB
VÚB

ČR: Predaj traktorov a kombajnov v minulom roku vzrástol

Predaj traktorov a kombajnov v minulom roku, po prepade v roku 2016, vzrástol na štandardnú úroveň dlhodobého priemeru. V Českej republike sa vlani predalo 2247 traktorov, čo znamená medziročný nárast o 20 percent. Kombajnov sa predalo 162, medziročne o 17 percent viac. Vyplýva to z informácií, ktoré na veľtrhu Techagro v Brne poskytla Asociácia poľnohospodárskej a lesníckej techniky.

ČR: Predaj traktorov a kombajnov v minulom roku vzrástol

"Vrátili sme sa prakticky na priemernú hodnotu z posledných rokov," uviedol sekretár asociácie Dušan Benža. U traktorov sa podľa neho po rokoch vrátil na prvé miesto domáci Zetor, ktorý je teraz jednotkou trhu pred značkou John Deere.

Podľa Jiřího Zikmunda, generálneho riaditeľa spoločnosti K.B.T. Proftech s.r.o., ktorá v ČR predáva značku traktorov Kubota, záujem o traktory medzi poľnohospodármi rastie. Firma ich vlani predala 77, o rok skôr to bolo len 34.

"Prevedenie traktorov Kubota si získava väčšiu a väčšiu obľúbenosť, do budúcnosti to vidíme ako pozitívny trend," uviedol Zikmund. Podľa neho poľnohospodári kvitujú spoľahlivosť, jednoduchosť a ekonomiku prevádzky. Odbor je ale silne konkurenčný, na českom trhu sú desiatky značiek.

U kombajnov sa najviac predávajú značky Claas a New Holland. Na predajoch v minulom roku sa podľa Benžu premietli zmeny smernice Európskej únie, ktorá sprísnila emisné normy.

"Veľa z trhu sa predalo v decembri minulého roka. Tým je trochu skreslený vstup do tohto roku,“ uviedol Benža.

Nálada na trhu poľnohospodárskej techniky v susednom Nemecku je podľa neho ale veľmi optimistická.

"Očakávame, že tento optimizmus sa dostane aj do Českej republiky," uviedol Benža.

Obrat celého odboru poľnohospodárskej techniky sa podľa Benža pohybuje okolo 36 miliárd korún (1,4 miliardy eur). Import aj export sú aktuálne zhruba na rovnakej úrovni okolo 18 miliárd korún (700 miliónov eur).

"Trochu hrá úlohu koruna a jej kurz," uviedol Benža.

Predaje poľnohospodárskej techniky v jednotlivých rokoch

 

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ