VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

ČR: Predaj traktorov a kombajnov v minulom roku vzrástol

Predaj traktorov a kombajnov v minulom roku, po prepade v roku 2016, vzrástol na štandardnú úroveň dlhodobého priemeru. V Českej republike sa vlani predalo 2247 traktorov, čo znamená medziročný nárast o 20 percent. Kombajnov sa predalo 162, medziročne o 17 percent viac. Vyplýva to z informácií, ktoré na veľtrhu Techagro v Brne poskytla Asociácia poľnohospodárskej a lesníckej techniky.

ČR: Predaj traktorov a kombajnov v minulom roku vzrástol

"Vrátili sme sa prakticky na priemernú hodnotu z posledných rokov," uviedol sekretár asociácie Dušan Benža. U traktorov sa podľa neho po rokoch vrátil na prvé miesto domáci Zetor, ktorý je teraz jednotkou trhu pred značkou John Deere.

Podľa Jiřího Zikmunda, generálneho riaditeľa spoločnosti K.B.T. Proftech s.r.o., ktorá v ČR predáva značku traktorov Kubota, záujem o traktory medzi poľnohospodármi rastie. Firma ich vlani predala 77, o rok skôr to bolo len 34.

"Prevedenie traktorov Kubota si získava väčšiu a väčšiu obľúbenosť, do budúcnosti to vidíme ako pozitívny trend," uviedol Zikmund. Podľa neho poľnohospodári kvitujú spoľahlivosť, jednoduchosť a ekonomiku prevádzky. Odbor je ale silne konkurenčný, na českom trhu sú desiatky značiek.

U kombajnov sa najviac predávajú značky Claas a New Holland. Na predajoch v minulom roku sa podľa Benžu premietli zmeny smernice Európskej únie, ktorá sprísnila emisné normy.

"Veľa z trhu sa predalo v decembri minulého roka. Tým je trochu skreslený vstup do tohto roku,“ uviedol Benža.

Nálada na trhu poľnohospodárskej techniky v susednom Nemecku je podľa neho ale veľmi optimistická.

"Očakávame, že tento optimizmus sa dostane aj do Českej republiky," uviedol Benža.

Obrat celého odboru poľnohospodárskej techniky sa podľa Benža pohybuje okolo 36 miliárd korún (1,4 miliardy eur). Import aj export sú aktuálne zhruba na rovnakej úrovni okolo 18 miliárd korún (700 miliónov eur).

"Trochu hrá úlohu koruna a jej kurz," uviedol Benža.

Predaje poľnohospodárskej techniky v jednotlivých rokoch

 

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,00
CBoT Chicago 138,28
KBB Bratislava 144,17
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 162,50
CBoT Chicago 120,42
KBB Bratislava 141,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 340,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Na archívnej snímke z 30. júla 1969 nový pivovar v Hurbanove. V Hurbanove, okres Komárno, dali začiatkom tohto mesiaca do skúšobnej prevádzky nový pivovar s kapacitou 600.000 hektolitrov piva. Pivovar bol postavený za dva a pol roka za 120 miliónov korún. S riadnou výrobou chcú začať začiatkom augusta a budú vyrábať všetky druhy piva - biele a čierne, sedem, desať a dvanásťstupňové. Novinkou bude pivo v plechovkách, ktoré bude o niečo drahšie ako fľaškové, ďalším zlepšením bude pasterizované sudové pivo. Hurbanovské pivo sa bude predávať pod značkou "Zlatý bažant", a má výbornú chuť a vysokú kvalitu, čoho zárukou je vlastná sladovňa s kapacitou 30.000 ton sladu za rok, ktorá pracuje už 3 roky a slad z nej si získal dobré meno v zahraničí, kam ho väčšinou exportovali. Na snímke pivovar so sladovňou. Autor: dobový text a foto TASR

Komerčné informácie

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ