VÚB
VÚB

Brnenský Zetor vlani predal 3-tisíc traktorov

Brniansky Zetor Tractors vlani predal okolo 3-tisíc traktorov, teda zhruba o stovku viac, než predpokladal. Firma je ôsmy rok po sebe v zisku. Podľa predbežných výsledkov zarobila pred zdanením 110 miliónov korún (4,3 milióna eur), čo je rovnaké číslo ako za rok 2016.

Brnenský Zetor vlani predal 3-tisíc traktorov

Tiež tržby sa pohybujú na rovnakej úrovni okolo troch miliárd korún (118 miliónov eur). ČTK to na veľtrhu Techagro v Brne povedal obchodný a finančný riaditeľ Zetoru Lukáš Krejčíř.

Podľa Krejčířa sa trh rozhýbal koncom minulého roka. Odbor prechádza zložitým obdobím, pretože rok 2016 bol najhorší od krízy 2008.

"Rok 2017 naznačil v poslednom kvartáli mierne oživenie. Dúfame, že to bol odraz od dna," uviedol Krejčíř s tým, že tento rok firma očakáva podobné čísla u predajov aj zisku. Tržby by mali byť mierne vyššie vďaka inováciám. Firma obhájila pozíciu najväčšieho predajcu v ČR a na Slovensku. K jej hlavným trhom ďalej patrí Pobaltie a štáty juhovýchodnej Európy. Tam smeruje aj niektoré novinky.

Aktuálne uvádza na trh dva nové menšie stroje Hortus a Utilix. Majú výkon od 40 do 70 koní a sú tak v segmente, ktorý v traktorovom obore patrí k najstabilnejším. Nové traktory pre Zetor vyrába juhokórejská spoločnosť spoločností TYM. K tomu Krejčíř povedal, že tento postup je v odbore bežný a o vlastnej výrobe tohto radu firma ani v budúcnosti neuvažuje. Nové traktory už predáva v Amerike. V Európe to bude až tento rok kvôli zmenám v legislatíve.

"Prvé traktory už sú z Kórey na ceste a mali by ísť k zákazníkovi v nasledujúcich týždňoch. Dodávať ich budeme hlavne na trhy, kde sme najsilnejší," uviedol Krejčíř. Ročne chce Zetor predať asi 300 traktorov tejto veľkosti.

Stroje o výkonoch od 40 do 70 koní vďaka svojej univerzálnosti nájdu uplatnenie nielen v poľnohospodárstve a na farmách, ale aj v komunálnych službách, u pestovateľov, v záhradníctvach alebo u hobby farmárov. Stroje sa k zákazníkom dostanú v druhom štvrťroku tohto roka.

"Stroje v tomto výkonovom segmente predstavujú až 20 percent celkových európskych predajov, z toho dôvodu ZETOR uvádza na trh hneď dva nové modely traktorov celkovo v štyroch špecifikáciách: UTILIX HT 45, UTILIX HT 55, HORTUS CL 65 a HORTUS HS 65," uviedol Marián Lipovský, výkonný riaditeľ ZETOR TRACTORS a.s.

Zetor spúšťa i novú generáciu modelového radu PROXIMA. Rovnako ako ostatné modelové rady majú aj tieto stroje nové bezpečnostné prvky počnúc brzdnými systémami a končiac novou prístrojovou doskou. U traktorov Major inovuje dizajn.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ