VÚB
VÚB

Efektivita spájania fariem

Slovenské poľnohospodárstvo sa koncentruje, pričom tento proces môžeme pozorovať aj v ekonomicky vyspelých štátoch. Dochádza k zmenám, ktorých výsledkom je, že dnes niekoľko skupín obhospodaruje 15 percent poľnohospodárskej pôdy. Ide o približne 200 tisíc hektárov, najmä v južných oblastiach Slovenska.

Efektivita spájania fariem

Skupiny, ktoré začali aktívne vstupovať do nášho poľnohospodárstva sú domáce subjekty, ale aj zahraniční majitelia. Charakterizuje ich dobré finančné zázemie, ktoré sa prejavuje v investíciách do efektivity výroby, ktorá sa často po vstupe investorov stáva úzko špecializovanou. 

Často je to orientácia na produkciu niekoľkých základných plodín, prípadne chov ošípaných, alebo v menšej miere orientácia na produkciu mlieka. V týchto oblastiach zvyčajne dosahujú nadpriemerné výsledky v rámci slovenských, ale aj európskych porovnaní.

Rastlinná produkcia postavená na výkonných osivách, účinnej chemickej ochrane, alebo moderných strojoch a technológiách je výrobou, ktorá prináša zisk. Medzi dlhodobo najefektívnejšie plodiny patrí orientácia na repku, kukuricu, alebo potravinársku pšenicu. Ide o najčastejšie plodiny, ktoré majetkovo prepojené skupiny na svojich farmách pestujú.

V oblasti chovu ošípaných ide o zahraničných majiteľov fariem, ktorí svoje know how, a často aj technológie, doviezli zo štátov západnej Európy. Dokážu vyrábať bravčové mäso lacno a efektívne. Produkcia hovädzieho dobytka núti ku koncentrovanej výrobe a k dobrým chovateľským výsledkom. Chov je zložitejší, ako v prípade ošípaných, ktorých produkcia často pripomína priemyselnú výrobu. S ohľadom na rastúci problém s nedostatkom kvalifikovanej sily nebýva orientácia na túto výrobu častá. Situácia sa môže zmeniť v nasledujúcom období, ak cena surového kravského mlieka ešte vzrastie.

Efektivita skupín poľnohospodárskej prvovýroby so spoločným majiteľom spočíva aj v hromadnom nákupe vstupov do výroby, alebo predaji produkcie. Pokiaľ prvá možnosť prináša nákup za lepšie a nižšie ceny, tak pri predaji produkcie prináša efekt významnejšie trhové postavenie, a tým aj vyjednávacia pozícia predávajúceho. Pri predaji veľkého objemu komodít je väčšinou možné dohodnúť aj vyššie ceny. Skupina prináša väčšiu istotu pre poľnohospodárske podniky v podobe výkyvov cien na trhoch.

"Dôležitým rizikom, ktoré postihuje našich poľnohospodárov čím ďalej častejšie, sú extrémy počasia. Keďže poľnohospodárske skupiny hospodária vo viacerých regiónoch Slovenska, je veľmi nepravdepodobné, že by vo všetkých subjektoch nastali škody z titulu ľadovca, alebo sucha. Príkladom môže byť minulý rok, keď farmy na južnom Slovensku zasiahlo významne suché počasie, ale poľnohospodári na Liptove, alebo východnom Slovensku nezaznamenali, okrem prudkých mrazov, žiadne významné výkyvy. Napriek tomuto konštatovaniu, skupiny vo výraznej miere využívajú poistenie," hovorí Milan Knoll.

Podľa konateľa spoločnosti Agropoistenie si poisťujú budúce úrody, ale aj chovy zvierat. Náklady spojené so založením porastu, alebo s chovom zvierat vysokých úžitkových parametrov sú práve u týchto intenzívnych hospodárov enormné.

"Eliminovať prípadné škody je preto kľúčové. Spoločnosť Agropoistenie s.r.o., líder na trhu s poľnohospodárskym poistením, sa špecializuje na poistenie skupín a agroholdingov. Máme dlhoročné skúsenosti v agrosektore a pomáhame skupinám pri zefektívňovaní ich poistenia a zároveň zastrešujeme servis pri poistných udalostiach na plodinách, strojoch a ostatnom majetku. Makléri z Agropoistenia výrazne uľahčujú prácu a šetria čas manažérom veľkých poľnohospodárskych podnikov. A to nielen pri výbere najvhodnejšieho poistného riešenia, ale aj pri rýchlom riešení poistných udalostí." uzatvára M. Knoll. 

 

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Zaujíma ma, či je zisk jediným ukazovateľom úspechu. A tiež nie je v článku popísané, akú pridanú hodnotu veľké priemyselné konglomeráty prinášajú a koľko zamestnancov zamestnávatejú. Teda, ako rozvíjajú vidiek. A taktiež nie je popísané, čo všetko, koľko chémie, umelých hnojív a ľudských zdrojov sú tieto firmy ochotné obetovať kvôli zisku. Vďaka takýmto firmám sa nám vidiek mení na ľudoprazdnu krajinu a myslím, že toto Slováci nechcú. Monopolizačné procesy sú prirodzenou súčasťou ekonomického cyklu nevynímajúc agrosektor. Preto je potrebné voči týmto procesom zasiahnuť, podobne ako v prípade firiem PAN AM, XEROX, COCA-COLA etc. Zatiaľ to máme rozbehnuté v neprospech celej krajiny... Zisk zisk a zisk / 16.04.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ