Ematech
Ematech

OĽaNO kritizuje výzvu, ministerstvo vysvetľuje

Ani jedna z firiem spomínaných opozičným hnutím OĽaNO doteraz nedostala žiadne finančné prostriedky. Kým sa tak stane, musia preukázať, že splnili všetky stanovené podmienky a naozaj zrealizovali zmysluplný projekt. Uviedol to pre TASR Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na štvrtkový brífing OĽaNO.

"Môžeme ubezpečiť európskych aj slovenských daňovníkov, že na každý jeden projekt sa prídu pozrieť kontrolóri, pretože Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) robí 100 % kontrol na mieste," spresnil Feik.

Oproti minulosti podľa neho platobná agentúra tiež kontroluje každú jednu položku, či nie je predražená. Využíva na to oceňovací softvér.

"Čo sa týka verejného obstarávania, ak sa preukáže akékoľvek porušenie zákona, a to vrátane zapojenia sa do súťaže prepojených osôb, bude zrušené," dodal Feik.

Poslanci opozičného hnutia OĽaNO Veronika Remišová a Martin Fecko na margo eurofondovej výzvy ešte z roku 2015 na podporu vidieckeho cestovného ruchu a nepoľnohospodárskych činností vo štvrtok na brífingu v Národnej rade (NR) SR uviedli, že štát má podnikateľov podporovať, nie kompletne financovať ich súkromné podnikanie.

MPRV SR pod vedením Gabriely Matečnej (nominantka SNS) podľa opozičných poslancov podporilo z tejto výzvy už v roku 2018 miliónmi eur "rôzne podivné projekty podivných firiem", ktorých dotácie od štátu významne prevyšujú ich ročné tržby.

"Zaujímavé je dianie v poslednom mesiaci. Hoci výzva bola oficiálne uzatvorená ešte v roku 2015, MPRV uzatvorilo za posledné dva-tri týždne v rámci tejto dávno uzatvorenej výzvy s piatimi firmami zmluvy v hodnote takmer 7 miliónov eur," priblížila Remišová.

Napríklad dotáciu vo výške 1,5 milióna eur dostala podľa Remišovej firma Hobitdom, s.r.o., hoci mala tržby len 700 eur, či firma Priembau, s.r.o., ktorá pri tržbách 55.208 eur dostala dotáciu 1,24 milióna eur. Hotel Impozant, s.r.o, pri tržbách 91.000 eur získal podporu 1,13 milióna eur. Spoločnosť Chateau Grand Bari, s.r.o., pri ročných tržbách 214.981 eur dostala dotáciu 1,64 milióna eur, živnostník Peter Jambor pri neznámej výške tržieb zase získal podporu 899.680 eur, vyčíslili opoziční poslanci.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Celé zlé ! Opatrenie PRV 6.4 Diverzifikácia smerom k nepoľnohospodárskym činnostiam , malo byť prioritne venované poľnohospodárom na spracovanie ich základnej nespracovanej produkcie . Áno , v Rakúsku sú z tohoto opatrenia podporované aj voľnočasové nehnuteľnosti, no pri prebytkovej potravinovej bezpečnosti... agrisato / 11.05.2018

Ministerstvo zatiaľ neposkytlo nenávratné finančné príspevky, boli podpísané iba zmluvy na základe podanej žiadosti. Navyše prekročenie primeraných cien by aj tak viedlo k zníženiu oprávnených výdavkov. Projekty plnia podmienky regionálneho rozvoja a verejného záujmu a budú ekonomickým prínosom pre daný región - zvýšenie zamestnanosti, rozvoj voľnočasových aktivít. AD agrisato / 11.05.2018

A kde boli pani Remišovie & spol. od roku 2015 ??? - keď boli na PPA ľudia, ktorí naozaj vyhodnocovali výzvu, nie len váľať vinu na tých čo už ju len administrujú ??? srandista / 12.05.2018

Uz by sa to malo zodpovednym zosobnovat. / 12.05.2018

Takých zmlúv na NFP bolo s firmami s nulovými tržbami podpísaných viac a to nie iba v 6.4. ale aj v 4.1. a 4.2.. Je to síce právne ok, ale správne to nie je. Ak sa niektorá z tých firiem rozhodne projekty nerealizovat a ostanú peniaze, budeme radi ak sa urobí špeciálna výzva na poľnú zeleninu a ovocie. Na Slovensku nám chýba min. 60.000 ton chladených skladov na základnú zeleninu a min. toľko isto ULO skladov na ovocie. Juraj Mačaj / 12.05.2018

Ále poskytne ! ,,Bude muset...´´ agrisato / 12.05.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ