Ematech
Ematech

Vyšetrujú farmárov kvôli nadmernému použitiu pesticídov

Prokuratúra v Udine na severovýchode Talianska začala kvôli masívnemu úhynu včiel vyšetrovať 38 poľnohospodárov, ktorí sú podozriví z nadmerného používania pesticídov. Informuje agentúra APA. Ide podľa nej o prvý prípad tohto druhu, ktorým sa talianska justícia zaoberá.

Vyšetrujú farmárov kvôli nadmernému použitiu pesticídov

Vyšetrovatelia zaistili asi 20 polí v okolí Udiny. Kukurica a sója, ktoré na nich rastú, budú zničené.

Vyšetrovanie pre podozrenie z rozsiahleho ničenia životného prostredia zahájili policajti na popud niektorých miestnych včelárov, ktorým vo veľkom hynuli včely. Ako možnú príčinu tohto stavu pritom videli používanie neonikotínoidov.

Neonikotínoidy napádajú nervový systém hmyzu a môžu ho ochromiť aj zabiť. Mnoho štúdií v uplynulých rokoch preukázalo, že ich používanie má negatívny vplyv na populáciu včiel.

Pred rizikami, ktoré predstavuje užívanie neonikotínoidov pre včely a čmeliaky, nedávno opäť varoval aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA).

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ