Ematech
Ematech

Vanilka je drahšia ako striebro

V posledných dvoch rokoch sa výrazne zvýšila cena vanilky. Za kilogram tejto obľúbenej prísady do tort, alkoholických nápojov, krémov či parfumov sa teraz platí okolo 600 dolárov (13.000 Kč), stojí tak viac ako striebro.

Hlavným dôvodom je okrem vysokého dopytu aj cyklón Ava, ktorý v marci poškodil mnoho vanilkových plantáží na Madagaskare. Z tohto tropického ostrova pri juhovýchodnom pobreží Afriky pochádza okolo 75 percent celosvetovej produkcie vanilky.

Pestovanie vanilky je pritom ťažké, poznamenáva spravodajský server BBC. Vanilka sa získava z kvetu zvláštneho druhu orchidey a po šafráne je druhým najdrahším korením vôbec. Jej prírodný extrakt sa vyváža buď vo forme silného hnedého vonného likéru, alebo ako drvený prášok používaný v potravinárstve. To sú tie malé čierne bodky, niekedy zrejmé vo ​​vanilkovej zmrzline.

Na trhu sa predáva tiež umelý vanilín získavaný z dreva a niekedy dokonca aj z ropy. Podľa analytikov sa teraz bude používať častejšie, pretože firmy nebudú za prírodnú vanilku chcieť priplácať.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ