Ematech
Ematech

Chcú vzbudiť záujem študentov o prácu v agrorezorte

Študenti odboru agromechatronik si zmerali sily v prvom ročníku súťažného podujatia Agromechatronik roka 2018. Vzdelávaco-súťažné podujatie zorganizovalo Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR Agrion, ktoré pripravilo program nielen pre študentov, ale aj učiteľov a majstrov odborného výcviku. Súčasťou programu bola aj prehliadka najmodernejšej pôdohospodárskej techniky.

Chcú vzbudiť záujem študentov o prácu v agrorezorte

"Podľa našich skúseností je vybavenie škôl pôdohospodárskou technikou značne zastarané, je v našom záujme ukázať žiakom, kde sa v súčasnosti nachádza moderná technika v tomto odbore," skonštatoval riaditeľ sekretariátu Agrionu Juraj Huba. 

Maturitný odbor agromechatronik študuje v troch stredných odborných školách necelá tridsiatka študentov v prvom ročníku.

"Odbor je v experimentálnom overovaní. Naším zámerom bolo, aby sa rozložil rovnomerne na území Slovenska. V súčasnosti sa dá študovať na stredných odborných školách v Pruskom, Rimavskej Sobote a Moldave nad Bodvou. Záujem o štúdium bol v prvom roku pomerne dobrý, prijali by sme však ešte väčší počet študentov," uviedol Huba.

Podľa jeho slov 52 firiem zamestnávajúcich zhruba 800 ľudí, ktoré zastrešuje Agrion, by ročne potrebovalo 40 servisných technikov.

Na súťaži si svoje vedomosti preverilo 24 študentov, ktorí súťažili v dvoch častiach, teoretickej a praktickej. V teoretickej časti dominovali otázky týkajúce sa deviatich odborných oblastí. Podľa Hubu výsledky potvrdili, že na odbor sa prihlásili aj veľmi dobrí žiaci zo základných škôl. Z celkovo 46 otázok ani jeden účastník nezískal menej ako 20 bodov. Víťazom teoretickej časti súťaže sa stal Ján Repák zo Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote. Praktická časť pozostávala zo správneho čítania technických výkresov. Najlepší účastník z každej školy absolvuje spolu so svojím učiteľom exkurziu do jedného z výrobných závodov v Rusku, Nemecku alebo vo Francúzsku.

"Aj týmto spôsobom chceme študentov čo najlepšie pripraviť na prax a motivovať ich. V priamom kontakte so zástupcami firiem majú možnosť vidieť, že nebudú mať problémy s uplatnením sa na trhu práce," skonštatoval Huba.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ