Ematech
Ematech

SPU: Čínštinu študuje asi 180 študentov

Slovenská poľnohospodárska univerzita otvára tzv. konfuciovu triedu. Po banskobystrickej univerzite Mateja Bella sa tak na Slovensku stáva druhou univerzitou s rozšírenou a komplexnou výučbu čínštiny aj čínskej kultúry.

SPU: Čínštinu študuje asi 180 študentov

„Podľa našich informácií sme jedinou európskou univerzitou, ktorá tento štatút v tomto roku získala. Pôjde vlastne o rozšírenie výučby čínskeho jazyka v lepších podmienkach, aj v širšom rozsahu. Nemalo by ale ísť len o čínsky jazyk, ale aj o čínsku kultúru a históriu a výučba bude podporená aj aktivitami ako sú letné školy, udeľovanie štipendií študentom v tejto triede tak, aby mohli ísť na odborné študijné pobyty do Číny,“ uviedol rektor SPU Peter Bielik.

Univerzita ponúka výučbu čínskeho jazyka už štvrtý rok. Záujem je podľa rektora veľký – v aktuálnom akademickom roku čínštinu študuje asi 180 študentov z rôznych študijných programov.

„Stratégia školy orientovať sa aj na východ, hlavne na Čínu ako strategického partnera, vyplýva aj z toho, že sa snažíme pre našich absolventov vytvárať podmienky tak, aby našli čo najlepšie uplatnenie v praxi. Myslíme si, že tento východný trh by mohol priniesť ovocie aj v podobe uplatnenia absolventov,“ dodal Bielik.

Na otvorenie konfuciovej triedy musela univerzita splniť viaceré kritériá.

„Máme určité štandardy na to, aby sme takúto triedu mohli zriadiť. Dôležité je napríklad to, koľko študentov čínštinu študuje, koľko majú čínskych kultúrnych aktivít, aká je propagácia alebo výmenné aktivity medzi čínskymi a slovenskými univerzitami a mnohé iné. SPU a jej študenti majú úspechy, majú aj podmienky na zlepšenie výučby a aj zmodernizovanie výučby čínskeho jazyka, kultúry a rozšírenie výmenných pobytov,“ vysvetlil Li Qing Feng, čínsky riaditeľ Konfuciovho inštitútu v Bratislave.

O výmenné pobyty a letné školy v spolupráci s SPU prejavili záujem viaceré čínske univerzity, napríklad v oblasti regionálneho rozvoja, krajinnej a záhradnej architektúry či potravinárstva. Jedna čínska univerzita s nitrianskou SPU pripravuje aj spoločný študijný program.

„V budúcnosti bude môcť medzi Čínou a Slovenskom cestovať mnoho mladých ľudí, ktorí majú potenciál rozvíjať vzájomné vzťahy. Aj v Číne je mnoho študentov, ktorí majú záujem nielen študovať slovenčinu v Číne, ale aj navštíviť Slovensko. Naše veľvyslanectvo poskytne aj podporu pre lepší rozvoj konfuciovej triedy na SPU a dúfame, že táto trieda bude čoraz úspešnejšia,“ dodal veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR, Lin Lin.
SPU z čínskej strany dostane tisícku čínskych kníh aj finančnú podporu.

„Vytvorením konfuciovej triedy sa u nás podmienky na výučbu zlepšia. Han Ban, ako medzinárodná inštitúcia zastrešujúca konfuciove triedy po celom svete, nám poskytne personálnu aj materiálnu a finančnú podporu. Chceme vybudovať multimediálnu didaktickú cvičebňu, kde by výučba mala prebiehať, samozrejme aj napríklad s interaktívnym čítaním čínskej literatúry,“ dodal rektor SPU Peter Bielik.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 205,50
CBoT Chicago 174,52
KBB Bratislava 188,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 186,25
CBoT Chicago 125,04
KBB Bratislava 166,75
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 381,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ