Ematech
Ematech

Pellegrini vyzýva k spolupráci

Siedmy ročník Celoslovenských dní poľa, ktoré sa uskutočnili v utorok a v stredu v Dvoroch nad Žitavou z veľkej časti reflektovali na obdobie predstavenia legislatívneho návrhu novej európskej agropolitiky. Téma do istej miery zatienila aj situáciu v rezorte, ktorá nastala po poprave novinára a jeho snúbenice.

Pellegrini vyzýva k spolupráci

"Pravidlá, ktoré boli vydané, sú veľmi zložité. Základná myšlienka, že Spoločná poľnohospodárska politika sa bude zjednodušovať a vytvárať priestor, aby sme sa sústredili na podnikanie a prácu a nie administratívu, neboli naplnené. Nemusíme mať z toho veľké obavy. K legislatívnemu návrhu sa bude vyjadrovať ešte Európsky parlament, alebo Rady ministrov. Nezrovnalosti sú preto riešiteľné," uviedol počas otvorenia poľného podujatia Zdeněk Jandejsek, prezident Agrárnej komory Českej republiky.

Apeloval pritom aj na predstaviteľov slovenskej agrárnej samosprávy, aby presadzovali základné priority, ktoré vyplynuli z legislatívneho návrhu.

"Ak sa nám nepodarí zrušiť zastropovanie, je potrebné, aby sa pripočítavali osobné náklady iným spôsobom, ako je to dnes pripravené. Dôležité je aj zjednotenie platieb tak, aby národné podpory neboli v niektorých štátoch štvornásobné, oproti iným krajinám," povedal Zdeněk Jandejsek, prezident českej agrokomory.

Bývalý agrominister Stanislav Becík si myslí, že naše poľnohospodárstvo musí byť konkurencieschopné. K tomu, aby to tak bolo, ale musí vytvoriť podmienky exekutíva.

"Nehľadajme chyby v roľníkovi, on len využíva podmienky, aké štát nastavil, alebo toleroval. Teraz je na politikoch a národohospodároch, aby sa situácia zmenila," hovorí Stanislav Becík, hostiteľ Celoslovenských dní poľa.

Peter Pellegrini vo svojom prejave uviedol, že odmieta, aby sme na Slovensku dopustili súperenie medzi veľkým a malým, alebo medzi starým a mladým farmárom.

"U nás máme históriu, keď tu majú miesto aj veľké poľnohospodárske podniky a nemôžeme sa tváriť, že za rok z nás bude Rakúsko a celú produkciu mlieka a poľnohospodárskych plodín budú tvoriť malí farmári so štyrmi, piatimi kravami. Musí tu byť spolupráca jedných aj druhých. Štát má nástroje aj na podporu mladých začínajúcich farmárov, ale musí sa vedieť postarať aj o podporu tých väčších. Musíme odpovedať, ako budeme pokračovať v podporách našich poľnohospodárov, aby boli konkurencieschopní voči zahraničným kolegom," povedal Peter Pellegrini.

Vo svojom príhovore sa nevyhol ani zverejnenému legislatívnemu návrhu novej agropolitiky. Považuje za nespravodlivé, že štrnásť rokov od vstupu na jednotný európsky trh a po plnení si všetkých povinností nedostávajú naši poľnohospodári to, čo ich kolegovia vo Francúzsku, alebo v Nemecku.

"Kolegovia zo západu presadzujú stropovanie dotácií na farmu. Podarilo sa nám zahrnúť to, aby sa do stropovania započítavala cena práce v celkovom rozsahu od zdravotných, sociálnych odvodov až po výplatu. Ak sa aj napriek tomu ušetria nejaké prostriedky, zostávajú v národnej obálke a zo Slovenska sa nebudú presúvať inde. Je dôležité podporovať skutočných farmárov, ktorí pracujú na pôde a myslia aj na živočíšnu výrobu. Som rád, že Európska komisia vo svojom návrhu dáva vládam väčšiu voľnosť určiť, kto sú skutoční farmári a akým spôsobom podporiť tých, ktorí prispievajú k potravinovej bezpečnosti," povedal Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie.

Najnovšie informácie k Spoločnej poľnohospodárskej politike 2021 - 2027 odznejú aj na konferencii, ktorá sa uskutoční 14. júna 2018 v Nitre. V súčasnosti sa blížime k naplneniu kapacity kongresového centra na výstavisku Agrokomplex a zostáva nám približne posledných 20 miest. V prípade, že máte záujem sa konferencie zúčastniť, zaregistrujte sa čo najskôr.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Blaa blaa.. Dorazilo ma ked becik povedal ficovi ze iba on je prenho stale jediny premier.. Sme v peknej r... Mar / 07.06.2018

určite to bolo ironicky........ stary gazda421 / 07.06.2018

Nie nebolo.. Tak isto ako nemysleli ironicky pripravu buducich argumentov pre velke farmy.. Takisto ako Pelle populisticky krical nech to "kludne odkazeme bruselu" (akoze ako a preco to ja mam odkazat bruselu? - toto je ironia)... Mar / 08.06.2018

To vazne? Je to uz senilny dedko. Ale aspon tam uz ako vlani neobtazovali ziadne dievca. Cudujem sa poslancovi Ficovi, ze sa vobec este ukazuje na verejnosti. ni / 08.06.2018

p. Becik s kamarátom J. nebol pri tom keď sa presúvali prostriedky medzi I. a II. pilierom ? Na jeho mieste by som sa venoval už len najlepšej poľnohospodárskej akcii na Slovensku Dni poľa, gazdovstvu v Branove a neukazoval sa v politike.... realista / 08.06.2018

Ja len takú perličku. Strávil som služobne minulý týždeň 3 dni na Hornej Nitre v okresnom meste. Dosť tam teraz po úradoch rezonuje ukončenie ťažby uhlia a zatváranie baní. Jedna je už uzavretá a ostatné budú uzavreté čoskoro. Niektorí baníci okolo 40-50 rokov vraj chceli začať farmárčiť, necítia sa už na to, aby vyrazili do sveta za prácou alebo cvičili aerobik na montážnej linke v Jaguári. Za úspory si dohodli kúpu rolí, vybrali hotovosť v banke a poďho k notárovi. Notár sa pousmial, povedal, že mu je ľúto, ale máme tu zákon, podľa ktorého na farmárčenie môžu zabudnúť a na kataster pôjdu zbytočne. Notár im vraj ironicky vysvetlil, že zákon má chrániť slovenskú pôdu pred slovenskými občanmi, ktorí chcú začať na pôde hospodáriť. Je to vraj síce na Ústavnom súde, ale už štyri roky a netreba čakať, že sa niečo do volieb zmení. Musia sa vraj modliť aby bane ešte nejakú dobu vydržali, kým z vlády neodídu títo. A.Fischer / 08.06.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ