Ematech
Ematech

Chýbajúci agromechatronici prídu do praxe o 3 roky

Agrosektor dlhodobo trpí nedostatkom pracovníkov. Ich priemerný vek sa navyše neustále zvyšuje, prílev mladých ročníkov do odvetvia je pomalý. Problémom sú najmä odvetvia, ktoré napredujú aj po technologickej stránke. Patrí k nim aj servis či obsluha moderných poľnohospodárskych strojov.

Chýbajúci agromechatronici prídu do praxe o 3 roky

„Problém vznikol hneď na začiatku predaja takýchto strojov na Slovensku. Spočiatku sme to riešili s ľuďmi z poľnohospodárskych družstiev a štátnych majetkov, ktorí boli šikovní ako mechanici a ešte za bývalého režimu sa vyučili za opravárov poľnohospodárskych strojov. To ale bolo v 90. rokoch. Odvtedy prešlo viac ako 20 rokov. Technika sa naďalej skomplikovala, pribudla elektronika, ktorá obsluhe prácu uľahčuje a skvalitňuje, ale na druhej strane aj mechanici, ktorí boli v mechanickej časti veľmi dobrí, majú často problémy s novými informačnými technológiami a elektronickými časťami,“ vysvetlil Peter Matejovič, prezident AGRION - Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky.

Kvalitní agromechatronici chýbajú nielen dodávateľom techniky, ale aj farmárom pri ich údržbe a prevádzke.

„Pred tromi rokmi sme s hrôzou zistili, že na Slovensku nemáme študijný odbor so zameraním na opravu poľnohospodárskej techniky s maturitou. Ktorý rodič dá svoje dieťa na odbor bez maturity, ak je aspoň trochu šikovné? A my do tohto odboru potrebujeme šikovných ľudí. Chceme, aby títo vysokokvalifikovaní ľudia neboli len štandardnými traktoristami, ale aby mali základy mechaniky, elektrotechniky, informačných technológií a ovládali aj nejaký cudzí jazyk,“ dodal Matejovič, podľa ktorého je problémom aj slabá naviazanosť školstva na potreby praxe.

Aj preto Združenie AGRION v spolupráci so Štatnym inštitútom odborného vzdelávania a tromi odbornými školami vytvorilo odbor agromechatrnik. Ten sa na školách v Moldave nad Bodvou, Rimavskej Sobote a Pruskom vyučuje prvý rok. Prvý ročník by už koncom mesiaca malo ukončiť asi 30 študentov. Nateraz ide o experimentálny študijný odbor.

„Absolventi tohto odboru budú mať vedomosti a zručnosti z elektrotechniky, elektroniky, hydrauliky či automatizácie. Agromechatronik – experimentálny študijný odbor -  má šancu posilniť tradíciu poľnohospodárskeho školstva na Slovensku,“ vysvetlil hovorca rezortu školstva Peter Bubla.

Záujem o štúdium zatiaľ napĺňa očakávania škôl.

„V tomto školskom roku sa nám prihlásilo na našu školu 11 študentov. Sú to žiaci výberoví, ktorí úspešne prišli ku koncu školského roka. Majú záujem o poľnohospodárstvo aj o modernú poľnohospodársku techniku. Na nový školský rok máme prihlásený dostatočný počet žiakov, vyšší ako v tomto prvom roku,“ uviedla Dagmar Vašová, pedagogička odborných predmetov na SOŠ technická a agropotravinárska v Rimavskej Sobote.

Samotná škola má z praxe odozvu na zavedenie nového odboru a už teraz je po ich absolventoch dopyt. Tí sa nástupu do praxe a hľadania práce v budúcnosti neboja.

„Vybral som si tento odbor, pretože som bol od malička vedený k poľnohospodárstvu a práci v ňom. Ľudí v tomto sektore teraz veľa nie je, takže aj ponuky na túto prácu agromechatronika sú veľmi žiadané a to by mal odrážať aj plat,“ očakáva 16-ročný študent z Moldavy nad Bodvou Pavol Ujček.

Do praxe by mali budúci agromechatronici nastúpiť o tri roky.

Nedostatkom pracovných síl ale netrpí len oblasť poľnohospodárskej techniky, ale agrosektor ako taký. Odborné školy zamerané na poľnohospodárstvo ročne navštevuje okolo 5000 študentov. V 90. rokoch to bolo aj štyrikrát viac. Výsledkom je málo kvalifikovaných ľudí a zvyšujúci sa priemerný vek poľnohospodárov. Ten aktuálne dosahuje 50 rokov. Odborníci vidia problém aj v systéme vzdelávania. V ňom sa podľa nich priveľa mladých zameriava na štúdium gymnázií a spoločenských vied, zatiaľ čo mnohé odborné školy rušia alebo zlučujú odbory. Nízke čísla v agroodboroch dosahuje aj duálne vzdelávanie. Zo štatistík vyplýva, že sa ho zúčastnilo v roku 2017 len 7 žiakov z celkového počtu 4256 študentov poľnohospodárskych odborov.

„V súčasnosti je na programe júnovej schôdze Národnej rady SR novela zákona o odbornom vzdelávaní a príprave prinášajúca zmeny v systéme duálneho vzdelávania. Ich cieľom je zefektívniť vstup zamestnávateľov a predovšetkým malých a stredných podnikov, vrátane živnostníkov do tohto systému. Novela zavádza novú pracovnú pozíciu hlavného inštruktora v praktickom vyučovaní, inštitút podnikovej školy a úpravu systému kariérového poradenstva,“ uviedol hovorca rezortu školstva Peter Bubla.

Novinkou má byť aj posudzovanie počtu žiakov v jednotlivých odboroch, ktoré nebudú mať pod palcom iba samosprávne kraje, ale posudzovať ich bude práve ministerstvo školstva.

„Vykonávací predpis prostredníctvom záväzných kritérií zjednotí a zobjektivizuje metodický postup pri určovaní najvyššieho počtu žiakov prvých ročníkov študijných odborov a učebných odborov stredných škôl v závislosti od potrieb trhu práce,“ dodal Bubla.

Ak novelu parlament schváli a podpíše prezident, platiť by mala od septembra.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ