Ematech
Ematech

EÚ chce takmer 300 miliónov eur za chyby v dotáciách

Európska únia chce po Česku sankciu zhruba 7,5 miliardy korún (292 miliónov eur) za chyby v dotáciách pre poľnohospodárov. Uviedli to dnes Hospodárske noviny (HN) na základe vyjadrení ministerstva poľnohospodárstva.

EÚ chce takmer 300 miliónov eur za chyby v dotáciách

Podľa Európskej komisie, ktorá je orgánom EÚ, Česko nedostatočne skúmalo, či sa príjemcovia dotácií aktívne venujú poľnohospodárskej výrobe. Ministerstvo pochybenia popiera a pokutu chce zvrátiť v konaní, ktoré bude trvať zrejme niekoľko mesiacov.

Členské štáty EÚ v roku 2015 zaviedli podmienky, ktoré mali zabezpečiť, aby dotácie nezískavali podnikatelia, ktorí sa poľnohospodárskej výrobe nevenujú. Skupiny firiem by napríklad na získanie dotácie mali preukázať, že aspoň tretina ich príjmov pochádza z poľnohospodárstva. Česko to ale podľa Komisie nekontrolovalo, ani nezisťovalo, či žiadatelia nepatria do skupiny firiem podnikajúcich v rôznych odboroch. Podľa ministerstva ale neexistuje právna úprava, ktorá by takúto kontrolu prikazovala.

Chyby odhalili únijní auditori vlani v septembri. Sankciu chce komisia podľa HN udeliť za roky 2015 až 2017, keď bol ministrom poľnohospodárstva Marian Jurečka (KDU-ČSL). Bývalý minister Jurečka HN povedal, že legislatíva v prípadoch, ktoré Európska komisia Česku vytýka, nebola jasná.

Podmienka, že dotáciu môže získať len podnikateľ venujúci sa aktívne poľnohospodárstvu, už od tohto roka neplatí. Podľa ministerstva bola zrušená kvôli sťažnostiam poľnohospodárov na veľkú byrokratickú záťaž.

V období medzi rokmi 2014 a 2020 má Česko možnosť získať z európskych fondov na poľnohospodárstvo až 8,2 miliardy eur (vyše 210 miliárd korún podľa aktuálneho kurzu). Najvyšší kontrolný úrad nedávno ministerstvu poľnohospodárstva vytkol, že väčšinu z európskych dotácií na rozvoj poľnohospodárstva z Programu rozvoja vidieka štát rozdáva veľkým firmám. Podpora malých a stredných podnikov, ktorým mal program pomôcť, naproti tomu viazne. Ministerstvo tvrdí, že veľké podniky nezvýhodňuje.

Európska komisia už napríklad kvôli pochybeniam pozastavila Česku dotačný program Podnikanie a inovácie pre konkurencieschopnosť o objeme 114 miliárd korún (4,4 miliardy eur). Previerka totiž na konci minulého roka odhalila, podľa médií, u dotovaných projektov štrnásťpercentnú chybovosť.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

7,5 miliardy Kč je príliš vysoká suma, aby bolo možné povedať, že sa nič nestalo, nič sa nedeje. Optimista / 13.06.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ