Ematech
Ematech

Nové laboratóriá posilnia výskum aj v agrooblasti

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre spustila do prevádzky nové moderné laboratóriá. Ide o poslednú časť laboratórií, ktoré sú súčasťou projektu vedecko-výskumného centra Agrobiotech. To otvorili na jeseň 2015 v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

Na poľnohospodársky sektor sa ale zamerajú aj nové laboratóriá v novovybudovanom  pavilóne pri UKF. Ide o laboratórium molekulárnej biológie, laboratórium embryotechnológií a laboratórium biológie rastlín.

„V laboratóriách biológie stresu rastlín sa snažíme identifikovať mechanizmy rezistencie rastlín na nežiaduce zložky životného prostredia. Teda snažíme sa identifikovať tolerantné druhy rastlín a využiť mechanizmy rezistencie vo vyšľachtení takýchto tolerantnejších odrôd,“ uviedla vedúca laboratória Beáta Piršelová z UKF.

Vedci sa zameriavajú najmä na plodiny, ktoré sa pestujú bežne aj u nás. Pestujú ich v špecializovaných prístrojoch pri presne stanovených podmienkach, aby výsledky boli preukázateľné a porovnateľné aj so zahraničným výskumom.

"V súčasnosti sa často stretávame so suchom, novou a aktuálnou témou je aj znečistenie prostredia ťažkými kovmi. Takže keď nájdeme rastliny, ktoré sú odolné voči týmto nepriaznivým faktorom životného prostredia, vieme ich využiť napríklad na dekontamináciu, napríklad v procese fytoremediácie, keď tie rastliny vyťahujú toxické kovy z pôdy a vieme ich tak využiť. Ukazuje sa napríklad, že kukurica nie je vhodná na fytoremediáciu, ale skôr na fytostabilizáciu, teda vlastne ona pomocou svojich koreňov tie kontaminanty dokáže fixovať a to umožňuje, že toxické kovy neodchádzajú ďalej do iných častí životného prostredia. Ale je to aj odrodovo závislé, takže je to aj ďalšia otázka, hľadať také odrody, ktoré to dokážu,“ dodala Piršelová.

Laboratórium emryotechnológií sa zas zameriava na výskum DNA v súvislosti s reprodukciou hospodárskych zvierat.

„Pracovisko aj vybavenie je zamerané na výskum a manipulácie väčšinou samičími bunkami hospodárskych zvierat. Vedci sa zameriavajú najmä na ošípané a čiastočne na hovädzí dobytok. Sú tu mikromanipulačné jednotky, kde pod konfokálnym mikroskopom vedia prenášať jadrá z bunky do bunky alebo najnovšie už aj jadierka, čo je ešte menšie ako jadro, je to citlivá a ťažká práca, dokonca trénujú a kooperačne spolupracujú v Nemecku,“ vysvetlil Roman Kuna z Katedry botaniky a genetiky UKF.

Výskum smeruje k skvalitneniu reprodukčných schopností hospodárskych zvierat

„Praktický dopad to má mať na šľachtenie hospodárskych zvierat, najmä ošípaných a hovädzieho dobytka, čiastočne aj oviec, ale tie modely sú prenositeľné na ľudský organizmus a ľudské bunky. Práve časť výskumu sa robí aj na myšiach, čo je bežný predstupeň pred výskumami na bunkách človeka. Vedci si tu všímajú najmä vnútromaternicový vývoj a ten čo nasleduje po oplodnení, aby prvé fázy vývoja a vývinu embrya a plodu boli pod želanou kontrolou a pod takzvanou manipuláciou, ktorá má mať výsledok v lepšom monitoringu vývoja hospodárskych zvierat ešte pred ich narodením,“ dodal Kuna.

Laboratóriá vznikali 4 roky a ich výstavba aj zariadenie stálo 1,5 milióna eur. Univerzita Konštantína filozofa na ich vybudovanie dostala aj dotáciu z ministerstva školstva vo výške 1,3 milióna eur.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 205,50
CBoT Chicago 174,52
KBB Bratislava 188,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 186,25
CBoT Chicago 125,04
KBB Bratislava 166,75
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 381,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ