VÚB
VÚB

Legislatíva k SPP slovenských poľnohospodárov sklamala

Legislatíva k Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) na obdobie rokov 2021 až 2027, ktorú predstavila Európska komisia začiatkom júna, slovenských poľnohospodárov sklamala.

Legislatíva k SPP slovenských poľnohospodárov sklamala

„Ideový návrh predstavila komisia už na jeseň minulého roka, mnohé členské krajiny Únie sa uspokojili, že komisia zníži administratívu, vyrovná nároky poľnohospodárov v členských krajinách, no nestalo sa tak,“ skonštatovala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS).

Z celkovej sumy 365 miliárd eur, ktoré sú určené na budúcu viacročnú Spoločnú poľnohospodársku politiku, pripadne Slovensku suma vyše 4 miliardy eur. Sklamanie slovenských pôdohospodárov súvisí najmä s troma bodmi – nedostatočnou konvergenciou, stropovaním a viazanosťou platieb. Návrh konvergencie, teda vyrovnania priamych podpôr na hektár poľnohospodárskej pôdy vo všetkých členských krajinách, je pre Slovensko neprijateľný.

„V súčasnosti sa nachádzame na úrovni 78 % priemeru Európskej únie. Až v roku 2027 by sa slovenskí poľnohospodári dostali na 87 % priemeru Európskej únie,“ skonštatovala Matečná. 

Problémom pre slovenských farmárov môže byť aj stropovanie. Napriek výhradám by sa však s týmto problémom vedeli čiastočne vyrovnať.

„My tu máme historicky veľké farmy a veľké poľnohospodárske podniky, ktoré obhospodarujú až 80 % pôdy, robia vyše 90 % produkcie a zároveň zamestnávajú veľké množstvo ľudí. Pre nich je stropovanie, zaseknutie platieb na úrovni od 60 do 100.000 eur ťažko prijateľné. Nebránime sa však stropovaniu, pretože v konečnom dôsledku, ak bude správne nastavené a bude na dobrovoľnej báze členskej krajiny, môže pomôcť aktívnym farmárom,“ povedala ministerka.

Slovensko sa podľa jej slov bude usilovať dosiahnuť, aby bolo stropovanie dobrovoľné a aby si pravidlá nastavovali jednotlivé členské krajiny podľa toho, akú majú veľkostnú štruktúru fariem. 

Zmeny v legislatíve k Spoločnej poľnohospodárskej politike by Slovensko spolu s ďalšími členskými krajinami chcelo dosiahnuť aj v problematike viazanosti platieb na produkciu. „Dnes máme viazanosť podpôr citlivých komodít na úrovni 15 %. Očakávali sme vyššiu viazanosť, aby boli citlivé komodity, ktoré máme u nás definované, viac podporené. V predstavenom návrhu však klesla viazanosť na 12 %. Spolu s ostatnými krajinami na úrovni rady ministrov sa budeme snažiť navrhovaný stav zvrátiť,“ uviedla Matečná. 

Podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Machu nevytvára SPP rovnaké podmienky pre všetkých poľnohospodárov v rámci Európskej únie.

„Predstavený návrh ešte viac prehĺbi rozdiely medzi starými a novými členskými krajinami,“ povedal.

Stropovaniu sa slovenskí farmári nebránia, no malo by byť na dobrovoľnej báze

„Máme kopec nástrojov na podporu skutočných farmárov. Jedným z nástrojov je aj definícia aktívneho farmára, kde si každý členský štát môže na základe hraníc stanovených Európskou komisiou definovať aktívneho farmára. Ďalším nástrojom je podpora citlivých komodít, kde navrhujeme viazať platby na 25 %,“ povedal Macho.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Stropovanie na dobrovoľnej báze = žiadne stropovanie. To Európska komisia z politických dôvodov nepripustí. Optimista / 15.06.2018

Napriek tomu, že sa včera p. Chrenek blamoval tým, keď uviedol priklad stropovania 2 500 ha farmy, ktorá akože zamestnáva 100 ľudí. Radostne nám oznámil, že výsledok stropovania takejto farmy bude 0 Eur. Zostáva už iba nájsť takúto farmu..., najmä, ak máme zamestnanosť 2,7 človeka/100 ha. Každopádne sa stropovanie netýka fariem, ktoré okrem mulčovania, aj niekoho zamestnávajú, a už vôbec nie tých, ktoré majú ŽV. Optimista / 15.06.2018

Na Slovensku sú aj také farmy. Myslím si, že aktívne farmy by mali spustiť iniciatívu SOM ZA STROPOVANIE. Veď im prinesie viac peňazí. Proti stropovaniu sú len veľké neaktívne farmy. Ale / 15.06.2018

Stropovanie pri započítaní osobných nákladov je logické a nemám nič proti. Ostáva už iba zvládnuť administráciu na rezorte. Mňa však dostalo včera niečo iné. Dozvedel som sa že "kvalitatívne hodnotenia" musia pri vyhodnocovaní výziev ostať, lebo to ináč nejde a navyše to chce BRUSEL?!? Ak máme presunúť úsporu vzniknutú zo stropovania na II. pilier a rovnako ďalších 15% z I. piliera tak by sme si mali byť istý, že sa priestor na subjektívne vyhodnocovanie projektov v PRV zníži na NULU. Drzosť vedenia PPA a MPaRV SR je taká vysoká, že aj napriek tomu, že pani ministerka verejne vyhlásila, že subjektívne hodnotenie pri výzvach za jej pôsobenia nebude, včera sme sa dozvedeli že byť musí a aj je. Výzvy 29/PRV/2018 a 32/PRV/2018 obsahujú 12 a 20 bodov cez ktoré sa rozhodne ktorý projekt prejde a ktorý neprejde. Takéto projekty sa musia bojkotovať. Ten kto do takého projektu pôjde podporuje netransparentný postup pri rozdeľovaní peňazí v II. pilieri. Včera som sa ešte dozvedel, že za to, že máme taký systém v PRV môžu vlastne, tí čo do takýchto projektov idú, PPA a MPaRV SR je v tom nevinne. Vyzývam všetkých aby bojkotovali projekty s "kvalitatívnymi hodnotiacimi kritériami". Juraj Mačaj / 15.06.2018

Je zaujímavé, že "kvalitatívne hodnotenie" nevyžaduje Brusel od okolitých štátov, napr. ČR. Optimista / 15.06.2018

Ked budete poukazovat nakorupciju vPPA dopadnete ako Ku........ stary gazda421 / 15.06.2018

stropovanie pri započítani osobných nákladou nas razom postavi na roveň vyšky platou v EU a aj vyššie!! takto by to šlo urobi´t aj v iných ukazatěloch takže my už zme v pravde s EU srovnaný len sa to chybne ráta! / 21.06.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ