VÚB
VÚB

Poľských roľníkov trápi sucho, vláda sľubuje milióny

Obilie, jahody, ovocné kríky a stromy sú medzi plodinami, ktoré sú obzvlášť ohrozené suchom v Poľsku. Nedostatok vody sužuje všetky časti krajiny, varujú experti z ústavu pestovania a pôdoznalectva (IUNG) podľa televízie TVN 24.

Najväčšie sucho podľa správy IUNG, zahŕňajúcej všetky poľské obce a obdobie do konca mája, trápi Poznaň a okolie, ako aj poľské nížiny. Napríklad v prípade jarnej sejby obilia sa problém dotýka deviatich z desiatich poľských obcí a takmer polovice poľnohospodárskej pôdy.

Apríl aj máj boli teplotne i počtom slnečných dní vysoko nad dlhodobými normami. Súčasne zrážky boli podpriemerné.

"Tak veľký nedostatok vody spôsobí, že výnosy mnohých plodín budú oproti priemerným výnosom prinajmenšom o pätinu nižšie," varujú autori spravy.

Minister poľnohospodárstva Krzysztof Jurgiel už prisľúbil roľníkom podľa rozhlasovej stanice TOK FM pomoc v podobe stoviek miliónov zlotých. Pri podobnej pohrome pred tromi rokmi dostali od vlády 700 miliónov zlotých (asi 163 miliónov eur), pripomenul minister.

"Najprv bude potrebné odhadnúť straty. Je na to procedúra, podľa ktorej budeme postupovať," uviedol minister a dodal, že vlani vláda prispela poľnohospodárom na poistenie úrody a chovov sumou 900 miliónov zlotých (asi 210 miliónov eur)

Sucho sa netýka len roľníkov. Úrady pripomínajú bezpodmienečný zákaz zakladania ohňa aj fajčenia v lesoch.

"Stačí jedna iskra, aby vypukol požiar. Od začiatku roka ich v poľských lesoch boli takmer tri tisícky," uviedol hovorca hasičov Pawel Frontczak. Za väčšinu môžu podľa neho ľudia.

"Polovicu požiarov zaviní podpaľačstvo, druhú polovicu neopatrnosť," citovala TVN 24 názor lesníkov. Vraj len každý stý požiar máva inú príčinu, než ľudskú, napríklad úder blesku.

Podľa iných štatistík, citovaných agentúrou PAP, od začiatku roka bolo v Poľsku zaznamenaných 975 lesných požiarov na ploche 272 hektárov.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ