VÚB
VÚB

V ČR bude tento rok nižšia úroda obilnín a vyššia repky

Úroda základných druhov obilnín bude podľa prvých odhadov tento rok v Českej republike medziročne o 8,2 % nižšia. Farmári by ich mali z polí zobrať takmer 6,3 milióna ton. V stredu o tom informoval Český štatistický úrad (ČŠÚ) v Prahe.

V ČR bude tento rok nižšia úroda obilnín a vyššia repky

Podľa ekonóma Komerčnej banky Viktora Zeisela ich podpriemerná úroda zrejme povedie k rastu cien potravín, najmä pekárenských výrobkov.

Nedostatok potravinárskej pšenice však v Českej republike nehrozí. Riaditeľ odboru štatistiky pôdohospodárstva ČŠÚ Jiří Hrbek uviedol, že "podľa posledných spracovaných bilancií sú u nás zásoby obilia na úrovni viac ako jeden milión ton".

Odhad úrody základných druhov obilnín je približne o 15 % nižší, než bol jej priemer za posledných päť rokov.

O 1,22 milióna ton sa tento rok zoberie z polí viac ozimnej repky. Jej osevná plocha sa medziročne zvýšila o 4,4 % na 412.000 hektárov. Pestuje sa takmer na 17 % celkovej osiatej plochy. Predpokladaná produkcia repky je porovnateľná s 10-ročným priemerom, ale v porovnaní s priemerom za posledných päť rokov bude zrejme nižšia asi o 9,5 %.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ