VÚB
VÚB

V Rakúsku bude úroda obilnín nižšia o 6-percent

Sucho na severe a priveľa dažďa na juhu znížilo tento rok očakávanú úrodu obilnín v Rakúsku. Farmári odhadujú, že ich zoberú z polí v porovnaní s päťročným priemerom asi o 6 % menej.

V Rakúsku bude úroda obilnín nižšia o 6-percent

Experti rakúskej poľnohospodárskej komory predpokladajú, že úroda obilnín dosiahne 2,9 milióna ton. Vlani však bol zlý obilninársky rok, a tak tohtoročný výsledok bude o 5 % lepší.

Tento rok je zvláštny tým, že sa žatva začala veľmi skoro a v suchom a horúcom počasí by sa mala skončiť už na budúci týždeň. V okolí Viedne sa žatevné práce skončia už o dva dni. V predchádzajúcich rokoch sa zvyčajne začínalo zberať obilie koncom prvej polovice júla. Obilniny tento rok rástli oveľa rýchlejšie než normálne. Vyvíjali sa priemerne rýchlejšie o 12 dní, v rakúsko- maďarskom pohraničí ich náskok dosiahol 18 dní.

Apríl bol v Rakúsku najteplejší od roku 1800. V Štajersku napršalo tento rok od začiatku januára do polovice júna dvojnásobne viac, než je dlhodobý priemer zrážok.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ